ملانصرالدین قهرمان طنز شد

عکس خبري -ملانصرالدين قهرمان طنز شد


خسرو معتضد گفت: 10 داستان کوتاه بر اساس داستان‌های کوتاه ملانصرالدین نوشته‌ام و باقی داستان‌های کتاب هم داستان‌هایی است که به او نسبت داده‌اند.

خسرو معتضد نویسنده و مورخ در گفت‌وگو با فارس در مورد تازه‌ترین اثر خود «ملا نصرالدین قهرمان طنز» گفت: کشور ترکیه از سال 1952 به این سو، اعلام کرده که ملانصرالدین ترک تبار و از اهالی آناتولی است. این در حالی است که ملا نصرالدین اصالتا اهل بخارا بوده و بسیاری از محققین و پژوهشگرانی که در قرن 19 به ایران آمده‌اند در نوشته‌های خود عنوان کرده‌اند که ملا نصرالدین در ایران شخصیت و قهرمانی زنده است.

این مورخ تاریخ در خصوص ویژگی‌های کتاب خود گفت: من در این کتاب بیشتر تلاش کرده‌ام تا نشان دهم ملا نصرالدین شخصیتی ایرانی است نه ترک. علاوه بر نوشته‌های من، حسین رحیم‌خانی نیز کاریکاتورهایی برای ملا نصرالدین کشیده است که تعداد آنها به 170 عدد می‌رسد.

خسرو معتضد در مورد شخصیت تاریخی ملا نصرالدین نیز افزود: از قراین و شواهد این گونه به نظر می‌رسد که این شخصیت معاصر امیر تیمور بوده است. در مورد این شخصیت نمی‌شود گفت که شخصیتی خیالی است بلکه وجود داشته اما آنچه مشخص است ترک تبار نبوده است. اما این ترکیه‌ایها زرنگی به خرج داده‌اند و اخیرا مقبره‌ای هم برای او کشف کرده‌اند و هر سال فستیوالی برای او برگزار می‌کنند. در این فستیوال طنزنویسان، نقاشان و کاریکاتوریست‌ها هر سال به آنجا می‌روند و جشن می‌گیرند. آنها حتی پهلوانی نمادین به نام ملانصر الدین را درست کرده‌اند و او وارونه سوار الاغ می‌شود. با این اقدامات ترکیه قصد دارد این شخصیت ایرانی را به خود منسوب کند، همان کاری که آنها با مولوی کرده و او را شهروند ترکیه کرده‌اند.

او در ادامه تصریح کرد: ما هیچ خصومتی با دولت ترکیه نداریم اما نکته اینجاست که ملا نصرالدین ایرانی است و به ایران بزرگ تعلق دارد و هیچ سابقه ترکی ندارد. من به همین دلیل این کتاب را نوشتم و در این کتاب 10 داستان کوتاه بر اساس داستان‌های کوتاه ملانصرالدین به قلم خودم نوشته شده و باقی داستان‌های کتاب هم داستان‌هایی است که به او نسبت داده اند و در بسیاری از کتاب‌ها به آن اشاره شده است.

او در خصوص ملانصرالدین و کتاب‌هایی که در ایران برای او نگاشته شده‌اند گفت: متاسفانه در ایران هیچ گاه کتاب آبرومندانه‌ای برای ملا نصرالدین نگاشته نشده است. من در این کتاب از حسین رحیم‌خانی که 50 سال به کشیدن کاریکاتور مشغول است و جایزه‌های فراوانی را برده است دعوت کردم و ایشان ملانصرالدین را در سه مرحله جوانی، میانسالی و سالخوردگی تصویر کردند. این کتاب قرار است در آینده نزدیک از سوی نشر البرز منتشر شود.

۱۳۹۱/۱/۲۳

اخبار مرتبط