نسخه چاپی

مشروح مصاحبه سیدحسن نصرالله با المیادین

سیدحسن نصرالله با تاكید بر اینكه حزب‌الله سلاح كافی برای پیروزی بر دشمن در هر جنگی را در اختیار دارد، اعلام كرد موشك‌ فاتح برای حزب‌الله قدیمی شده است.

به گزارش نما به نقل از فارس، سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در مصاحبه با شبکه خبری «المیادین» ضمن هشدار به رژیم صهیونیستی درباره آغاز هر نوع تجاوز جدید به لبنان و سوریه تأکید کرد که مقاومت انواع سلاح‌های لازم را دارد که برخی از این سلاح‌ها، حتی به فکر دشمن اسرائیلی هم نمی‌رسد.

سید حسن نصرالله در این مصاحبه که بخشی از آن روز گذشته و امروز (پنجشنبه) منتشر شد، تاکید کرد که اسرائیل فکر پیروزی قاطع و سریع و روشن در هر جنگی احتمالی با لبنان را از سر بیرون کند زیرا چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.

سید حسن نصرالله با تاکید بر اینکه هیچ تجاوزی به سوریه از جانب محور مقاومت بی‌پاسخ نخواهد ماند، گفت که مقاومت قوی‌تر از هر زمان دیگری است و در آینده قوی‌تر نیز خواهد شد.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین گفت: به توانایی و قدرت مرزی حزب‌الله و مقاومت هیچ آسیبی ندیده است اما اگر دشمن اسرائیلی چنین تصوری می کند باید بگویم که سخت در اشتباه است.

مشروح گفت‌وگو

دبیر کل حزب‌الله لبنان در پاسخ به سوالی درباره اقدامات مختلف اسرائیل در نقض حریم لبنان گفت: آنچه در مزارع شبعا در چند ماه گذشته رخ داد پیام روشن حزب‌الله به اسرائیل بود مبنی بر اینکه حزب‌الله نقض حریم لبنان را تحمل نمیکند. وظیفه حزب الله این است که پاسخ مناسب به دشمن اسرائیلی بدهد.

نقض حاکمیت لبنان خط قرمز مقاومت است

نصرالله در پاسخ به سوالی درباره خطوط قرمز حزب‌الله گفت: نمی‌توان از اسرائیل انتظار داشت که خطوط قرمز را رعایت کند اما به طور کل باید گفت که هرگونه نقض حاکمیت یا امنیت لبنان خط قرمز مقاومت است. ما زمان و مکان مناسب و شیوه مناسب پاسخ دادن را در نظر می‌گیریم و پاسخ دادن به دشمن را حق خود می‌دانیم.

نصرالله با بیان اینکه همه گونه شرایط برای پاسخ دادن در نظر گرفته می‌شود گفت که دستور پاسخ داده نشده است که به صورت خودکار فرمانده در میدان آن را اجرا کند.... دولت و مقاومت لبنان حق دارد به هرگونه نقض امنیتی زمینی یا دریایی اسرائیل پاسخ دهد.

مشغولیت حزب‌الله در جبهه‌های دیگر، فرسایش نیست

نصرالله در خصوص مشغولیت حزب‌الله در دیگر جبهه‌ها مانند سوریه نیز گفت: اینکه می‌گویند حزب‌الله در جاهای دیگر دچار فرسایش شده است، مبالغه‌آمیز است... مشغولیت حزب‌الله به امکانات و نیروها و کادر فرماندهی‌اش و به آمادگی‌اش هیچ خدشه‌ای وارد نکرده است.

وی به موضوع الجلیل اشاره کرد و با بیان این سوال که چرا دشمن اسرائیلی اکنون مسئله الجلیل را مطرح کرده است، گفت که زیرا اسرائیل فکر می‌کند که حزب‌الله دچار سستی و ضعف شده یا به آمادگی و عزمش خدشه‌ای وارد شده، اما اگر حماقتی مرتکب شود، در خواهد یافت که اشتباه کرده است.

نصرالله: همه نوع سلاحی داریم

نصرالله با بیان اینکه «هر چه که مقاومت را قوی‌تر کند و بر محقق کردن پیروزی کمک کند، تلاش می‌کنیم آن را فراهم کنیم»، تأکید کرد که حزب‌الله از گذشته قوی‌تر شده و در سال 2015 قدرتمندتر نیز شده... اگر تجاوز جدیدی شکل بگیرد، حزب‌الله آمادگی کافی دارد و همه نوع سلاحی در اختیار دارد و حتی نوع برخی از این سلاح‌ها به ذهن [دشمن اسرائیلی] خطور نمی‌کند.

مقاومت آماده است وارد الجلیل در فلسطین اشغالی و فراتر از آن شود

نصرالله در پاسخ به این سوال که چند سال پیش تهدید کردید که اگر ساختمانی را در بیروت بزنیم ساختمان دشمن را در تل‌آویو می‌زنیم، و آیا تهدیدی بیشتر از این دارید گفت: نیازی به بیشتر از این نیست. معادلاتی که ما مطرح کردیم از لحاظ کمی و کیفی برای بازدارندگی کافی بود.

وی افزود: موضوع الجلیل و تهدید ما در این خصوص را جدی گرفت. شاید ما مجبور نشویم که تهدید خود را در قبال الجلیل عملی کنیم اما دشمن جدی گرفته است. ما فرضیه عدم اکتفا به دفاع با موشک از لبنان را در نظر داریم و این تصمیم جدی است. ما باید برای هر احتمالی آماده باشیم و برای تأمین هر آنچه پیروزی در جنگ آینده نیاز دارد، آماده‌ایم.... وقتی می‌گوییم که ممکن است وارد الجلیل شویم، معنایش این است که ما به فرماندهان دستور داده‌ایم که آماده این احتمال باشند. مقاومت آماده است که وارد الجلیل و حتی فراتر از این نقطه شود... مقاومت آماده است که در جنگ احتمالی آینده وارد الجلیل (در فلسطین اشغالی) شود
ما در سوریه و لبنان و شاید مکان‌های دیگر مشغول باشیم اما اولویت تعیین‌کننده ما آمادگی برای مقابله با اسرائیل است.

وی افزود: ما امور را کاملا جدی می‌گیریم. ما در سوریه و لبنان و شاید مکان‌های دیگر مشغول باشیم. اما اولویت تعیین‌کننده ما آمادگی برای مقابله با اسرائیل است... گروهی کاملا کارشناس و آماده در حزب‌الله هستند که وظیفه‌شان فقط آمادگی برای رویارویی‌ آینده با اسرائیل است.

موشک‌های فاتح 110 از سال 2006 در اختیار حزب‌الله است

نصرالله در پاسخ به اینکه اخیرا در تهران اعلام شد که موشک‌های فاتح به حزب‌الله رسیده است، گفت: موشک‌های فاتح 110 خیلی وقت است که به حزب‌الله رسیده است. ما از سال 2006 این موشک‌ها را در اختیار داشتیم...این موشک برای ما قدیمی شده است.

حمله به هر نقطه‌ای از سوریه، حمله به محور مقاومت است

نصرالله با بیان اینکه هر حمله‌ای به سوریه بی‌پاسخ نمی‌ماند، تصریح کرد که حمله به هر نقطه‌ای از سوریه، حمله به کل محور مقاومت است نه فقط به سوریه و پاسخ به هر حمله‌ و تجاوزی، حق مقاومت است نه فقط حق سوریه و ممکن است این پاسخ در هر زمانی رخ بدهد.

برخی کشورهای عربی اطلاعات حزب‌الله را به اسرائیل دادند

نصرالله درباره جاسوسی که اخیرا در حزب‌الله بازداشت شد، تأکید کرد که نفوذ عوامل دشمن به حزب الله هرچند امری طبیعی است اما برای حزب‌الله طبیعی شمرده نمی‌شود.

نصرالله گفت که این جاسوس حدود 5 ماه پیش بازداشت شد... نقطه قوت حزب‌الله این است که جاسوس‌ها حتی در خانواده خود هم از حمایت برخوردار نیستند.

سید حسن نصرالله گفت: ما تاکیدی بر پرداختن به این موضوع در رسانه ها نداریم اما برخی‌ها در لبنان و خارج آن بیش از اندازه به این موضوع می پردازند. این جاسوس مسئول یا معاون یک مسئول نبوده بلکه در یکی از واحدهای امنیتی بود و این شخص ارتباطی به نهاد نظامی مقاومت نداشت. با توجه به ۳۲ سال کار مقاومت و توسعه ساختار حزب الله و تنوع آن، باید انتظار اتفاقاتی از این دست را داشته باشیم.

نصرالله در پاسخ به سوالی درباره احتمال جاسوسی کشورهای عربی از حزب‌الله نیز گفت: برخی کسانی در پیرامون حزب‌الله بوده‌اند اما داخل حزب‌الله نبودندن. تاکنون تلاشی از سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای عربی اطراف خود برای نفوذ به حزب‌الله ندیده‌ایم و چیزی کشف نشده.

اما نصرالله تأکید کرد: پس از جنگ سال 2006 سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای عربی اطلاعاتی از حزب‌الله پس از جنگ 2006 به دست آوردند و آن را به اسرائیل دادند.

حزب‌الله در جولان حضور ندارد

نصرالله در خصوص جولان اشغالی در سوریه نیز گفت، ما گفته‌ بودیم که «آماده‌ایم که مقاومت سوریه در جولان را حمایت کنیم. آنچه در جولان رخ داده است مقاومت سوریه است و حزب‌الله آنجا حضور ندارد. ما فقط به گروه‌های مقاومت در آنجا کمک می‌کنیم و آموزش می‌دهیم اما حضور تشکیلاتی نداریم.

اسرائیل در جنگ غزه شکست آشکار نظامی خورد

نصرالله در خصوص جنگ تابستان رژیم صهیونیستی علیه غزه، تصریح کرد که «اسرائیل دستاوردی در جنگ غزه نداشت و شکستی کاملا آشکار خورد و مقاومت پیروز شد». آنچه در جنگ غزه رخ داد، شکست آشکار و فضاحت‌بار نظامی دشمن اسرائیل بود. اسرائیل از همه تجربیاتش در جنگ‌های اخیر استفاده کرد اما پیروز نشد. معنای این جنگ این است که اسرائیل برای جنگ علیه لبنان آماده نیست. حال مسئله این است که اگر اسرائیل وارد جنگ با لبنان شود، آیا می‌تواند پیروزی قاطع، روشن و تعیین‌کننده‌ای به دست بیاورد؟ من می‌گویم قطعا خیر. اسرائیل نمی‌تواند پیروزی سریع و قاطع و کاملا روشنی که بدون ابهام باشد به دست بیاورد... البته من احتمال جنگ را رد نمی‌کنم.

وی افزود: اسرائیل دیوانه است اگر تصمیم جنگ جدید علیه لبنان بگیرد چون از پس آن بر نمی‌آید البته من احتمال جنگ را رد نمیکنم... اسرائیل هر وقت با هدف پیروزی در انتخابات داخلی به سوی جنگ رفت، در آن جنگ شکست خورد... اسرائیل می‌داند که الان به نفعش نیست که در سایه شرایط فعلی منطقه وارد جنگ با لبنان شود. اسرائیل همچنین می‌داند که جنگ با لبنان ممکن است معادلات منطقه را کاملا تغییر بدهد.

حماس روابطش با مقاومت را ترمیم کرده است

نصرالله با بیان اینکه حماس، جنبشی از جنبش‌های مقاومت است، تصریح کرد که در قسمت مرکزی و در سطح سران حماس این تصمیم گرفته است که روابطش با مقاومت یعنی با ایران و حزب‌الله را به شکل سابق بازگرداند. البته این روابط تا حد زیادی ترمیم شده است... ما برای ترمیم روابط هیچ شرطی برای حماس نگذاشتیم بر خلاف آنچه که برخی شایع کردند... البته ما از حماس دور نشدیم، بلکه حماس بود که از ما دور شد.

نصرالله با بیان اینکه «طبیعی است که حماس دنبال ترمیم روابط با ایران است» گفت: این مسئله منطقی است بخصوص بعد از جنگ غزه اما در خصوص سوریه تصریح کرد: در خصوص ترمیم روابط با سوریه، این کار مشکل است.

حزب‌الله خواستار روابط راهبردی با همه جنبش‌های مقاومت است

نصرالله با بیان اینکه «این درک نزد دیگران باید وجود داشته باشد که ما تلاش می‌کنیم که با همه گروه‌های مقاومت روابط خود را تقویت کنیم»، گفت ما خواستار روابط راهبردی با همه گروه‌های مقاوت در فلسطین و در رأس همه آنان حماس و جهاد اسلامی هستیم». ما در مرحله آتی، تلاش می‌کنیم که روابط خود با چارچوب مقامت در عرصه فلسطین تقویت کنیم.. برخی دوستان حماس ممکن است که از بهبود روابط ما ناراحت شوند. دلیلی وجود ندارد که نشان بدهد سران گروهی از گروه‌های مقاومت فلسطین تصمیم گرفته باشد در سوریه بجنگد.

معادله ساقط کردن نظام سوریه پایان یافت

نصرالله در خصوص سوریه نیز گفت: امروز هیچ قدرتی دیگر وجود ندارد که بتواند نظام سوریه را ساقط کند یا بر این کشور تسلط پیدا کند... اکنون بخش بزرگی از سوریه و شهرهای بزرگ سوریه در کنترل نظام است و قسمت‌های باقی‌مانده میان داعش و جبهة النصره و ارتش آزاد تقسیم شده است. نیروهای نظامی سوری مرتبط با ائتلاف و عربستان نیز در حال از بین رفتن هستند. برای عربستان اکنون گروه‌هایی باقی مانده است که کمترین تاثیر را در سوریه دارند. عربستان اشتباه کرد که تلاش کرد با جذب نیرو به سوریه نظام این کشور را ساقط کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: راهکار سیاسی باید جنگ را پایان بدهد وگرنه فقط مشکل معارضان را حل می‌کند چون داعش و النصره هنوز هستند... وقتی که تصمیمی منطقه‌ای برای پایان دادن به داعش گرفته شود، آنگاه می‌توان از راهکار سیاسی صحبت کرد. اکنون عامل عربستان در میدان درگیری در سوریه ضعیف‌ترین عامل شده است. عربستان اشتباه کرد که تلاش کرد الگوی افغانستان را در سوریه اجرا کند زیرا آنچه طراحی شد، به ضرر خود عربستان و غرب تمام شد... همه دریافته‌اند که هر راهکار سیاسی بدون در نظر گرفتن سران سوریه، جایی بر بحث ندارد... در راهکار سیاسی برای بحران سوریه نمی‌توان از نقش عربستان غافل شد.

ترکیه از داعش و جبهة النصره حمایت می‌کند/ هیچ سلاحی بدون اطلاع ترکیه وارد سوریه نمی‌شود

سید حسن نصرالله در ادامه به نقش ترکیه اشاره کرد و گفت که ترکیه با داعش و جبهة النصره ارتباط عملی و میدانی دارد. ترکیه مرز خود را باز گذاشته است و تقریبا هیچ سلاحی به سوریه بدون اطلاع ترکیه وارد نمی‌شود و اگر ترکیه تصمیم بگیرد مرز (با سوریه) را ببندد هیچ کس دیگر نمی‌تواند نه خارج شود نه داخل شود. مرز ترکیه با سوریه زیر نظر ارتش و سرویس اطلاعاتی ترکیه است و هنوز افراد مسلح از مرز ترکیه وارد سوریه می‌شوند و اردوگاه‌های آموزشی هنوز در خاک سوریه برای گروه‌های مسلح وجود دارد.

نصرالله با بیان اینکه موضع ترکیه در قبال سوریه سختگیرانه است و این موضع تبعاتی خواهد داشت، افزود: اما موضع ترکیه با آمدن دولت جدید عراق، ممکن است در قبال بغداد تغییر کند.

آمریکا دنبال پایگاه، فرودگاه و ماندن در عراق است

دبیر کل حزب‌الله لبنان، به آمریکا و ائتلاف آمریکایی ضد داعش نیز اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها اکنون خواستار نابودی داعش نیستند و حتی نمی‌خواهند مانع پیشروی آن شوند و تمام عملکرد آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که قصد دارند داعش را مهار کنند نه اینکه از بین ببرند. هدف این مهار نیز به دست آوردن پایگاه و فرودگاه و مصونیت جدید در عراق است و حتی در خصوص سوریه آمریکایی‌ها می‌گویند چرا خیال بشار اسد از داعش آسوده شود، بلکه باید اینطور باشد تا تحت فشار به سوی راهکار سیاسی مناسب و دلخواه آمریکا بیاید... همه حملات آمریکا در عراق بیشتر از حملات دو روز نخست اسرائیل در جنگ 2006 علیه لبنان نیست.

نصرالله در خصوص ارتش عراق و مبارزه با داعش نیز گفت: آنچه ارتش عراق و نیروهای مردمی از سلاح و مهمات دارند همه از کمک‌های ایران است.
ثبت: ۱۳۹۳/۱۰/۲۶

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: