نسخه چاپی

وال‌استریت‌ژورنال: اسرائیل از مذاكرات هسته‌ای جاسوسی می‌كند

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز سه‌شنبه به نقل از مقامات آمریكایی مدعی شد كه اسرائیل برای به دست آوردن اطلاعات دقیق مذاكرات هسته‌ای و ایجاد اخلال در روند گفت‌وگوها، از مذاكرات جاسوسی كرده است.

به گزارش نما به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی اختصاصی مدعی شده است که اسرائیل با هدف جلوگیری از حصول توافق هسته‌ای، از مذاکرات جاسوسی کرده است.

این روزنامه نوشته است که مقامات ارشد کاخ سفید اندکی پس از آنکه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به 1+5 آغاز شد، متوجه شده‌اند که اسرائیل در حال جاسوسی از این مذاکرات محرمانه است.

مقامات کنونی و سابق آمریکا با بیان اینکه این اقدام بخشی از تلاش گسترده بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای نفوذ به مذاکرات با هدف جمع‌آوری اطلاعات علیه مذاکرات بوده، می‌گویند تل‌آویو علاوه بر شنود، از طریق جلسات استماع محرمانه آمریکا، خبرچین‌ها و همچنین رابط‌های دیپلماتیک خود در اروپا از مذاکرات اطلاعات جمع‌آوری کرده است.

ادعای این روزنامه در حالی مطرح می‌شود که پیش از این هم دولت آمریکا و هم مقامات اسرائیلی بارها اعلام کرده‌اند که تمامی جزئیات گفت‌وگوها در اختیار تل‌آویو قرار می‌گیرد. به صورت معمول اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده آمریکایی از جمله وندی شرمن قبل و یا بعد از هر دور گفت‌وگو با ایران، راهی فلسطین اشغالی شده و در مورد مذاکرات گزارش کار ارائه می‌دهد.

وال‌استریت‌ژورنال همچنین به نقل از مقامات کنونی و سابق آمریکا نوشته است که نفس جاسوسی اسرائیل از مذاکرات آنقدر کاخ سفید را ناراحت نکرده که انتقال این اطلاعات از سوی اسرائیل به نمایندگان کنگره و دیگران با هدف کاهش حمایت از مذاکرات، موجب ناخرسندی دولت آمریکا شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی در این رابطه می‌گوید: «اینکه ایالات متحده و اسرائیل از هم جاسوسی کنند، یک چیز است. اینکه اسرائیل از اسرار ایالات متحده را دزدیده و برای تضعیف دیپلماسی ایالات متحده آن را به قانونگذاران آمریکایی بدهد، چیز دیگری است.»

وال‌استریت‌ژونال در ادامه نوشته است که هرچند اسرائیل و آمریکا نزدیک‌ترین متحدان هم هستند، اما از یکدیگر نیز جاسوسی می‌کنند، اما کاخ سفید عموما جاسوسی اسرائیل از آمریکا را تحمل می‌کند. مقامات آمریکایی می‌گویند اطلاع از جاسوسی اسرائیل از مذاکرات نیز طی شنود مکالمات مقامات اسرائیلی در توسط آژانس‌‌های جاسوسی آمریکا، به دست آمده و آن‌ها دریافته‌اند که اسرائیل اطلاعاتی در مورد مذاکرات در اختیار دارد که تنها می‌توانسته از طریق جاسوسی به دست آمده باشد.

با این حال مقامات اسرائیلی جاسوسی مستقیم از آمریکا را رد کرده و می‌گویند اطلاعات خود را روش‌های دیگر از جمله جاسوسی از ایرانی‌‌ها به دست می‌آورند. همچنین دیگر کشورهای عضو 1+5 از جمله فرانسه، به صورتی شفاف‌تر جزئیات مذاکرات را به اسرائیل انتقال می‌دهند.

وال‌استریت‌ژورنال در ادامه گزارش خود به سابقه جاسوسی‌های اسرائیل از آمریکا پرداخته و نوشته است که تل‌آویو در صدر لیست کسانی قرار دارد که از آمریکا جاسوسی می‌کنند. بنا بر این گزارش، به همین جهت، آژانس‌های جاسوسی آمریکا از ابتدای مذاکرات هسته‌ای، مکالمات و ارتباطات سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل را تحت نظر گرفته‌اند تا اطلاع یابند که آیا آن‌ها از مذاکرات جاسوسی می‌کنند یا نه.

یک مقام سابق آمریکایی می‌گوید که اسرائیلی‌ها پیش از این هم اعلام کرده‌اند که اطلاعات مذاکرات را به دست می‌آورند. یک مقام اسرائیلی‌ به آمریکایی‌ها گفته است: «آیا دولت (آمریکا) واقعا تصور می‌کند ما نمی‌فهمیم؟»

بنا بر این گزارش، لابی اسرائیل با کنگره پیش از توافق موقت در سال 2013 آغاز شده بود. یکی از دستیاران کنگره که در نشست محرمانه ران درمر با نمایندگان کنگره حضور داشته، می‌گوید او پیش از توافق موقت هشدار داد که پیشنهاد آمریکا، ساختار تحریم‌های ضدایرانی را تضعیف می‌کند.

به ادعای وال استریت‌ژورنال، کاخ سفید پس از اطلاع از اظهارات درمر، نمایندگان خود را به کنگره فرستاده و به آن‌ها اعلام کرده است که اسرائیل در اعلام مقیاس کاهش تحریم‌های ایران، 10 برابر اغراق کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید زمانی که دور بعدی مذاکرات آغاز شد، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به مذاکره‌کننده‌های این کشور هشدار داده‌اند که ممکن است اسرائیل قصد نفوذ در مکالمات آن‌ها را داشته باشد.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، یکی از مواردی که مقامات اسرائیلی با هدف اخلال در مذاکرات به کنگره لو داده‌اند، این بوده است که در توافق احتمالی، تهران امکان استفاده از سانتریفیوژهای نسل چهارم (IR-4) را پیدا می‌کند. آن‌ها همچنین عدد 6500 دستگاه سانتریفیوژ را نیز به عنوان سقف مجاز اعلام کرده‌اند. اما مقامات کاخ سفید می‌گویند هرچند اعداد ارائه شده از سوی اسرائیل در مذاکرات در حال بحث است، اما اطلاعاتی که اسرائیل به کنگره ارائه کرده، ناقص است، چراکه تنها بخشی از توافق به کنگره گفته شده و موارد مربوط به محدودیت‌ها بر برنامه ایران، از جمله اینکه حجم ذخایر ایران باید کاهش یافته و ضمنا میزان خروجی سانتریفیوژها پائین بیاید، به آن‌ها اعلام نشده است.

وال‌استریت‌ژورنال در انتها با بیان اینکه لابی‌گری اسرائیل با کنگره، به خصوص پس از سخنرانی نتانیاهو در میان نمایندگان به تأثیر دلخواهد نرسیده و آن‌ها هنوز حمایت کافی برای تصویب لایحه نظارت بر توافق هسته‌ای به نحوی که اوباما امکان وتوی آن را نداشته باشد، ندارند، نوشته است که تل‌آویو به دنبال راه‌های دیگر برای تأثیرگذاری بر مذاکرات است. اعزام هیئت به فرانسه برای رایزنی با پاریس از جمله این تلاش‌هاست.

۱۳۹۴/۱/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...