نسخه چاپی

سخنان راتكه درباره جزئیات مذاكرات ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریكا در كنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت طرفین حاضر در مذاكرات لوزان درباره اینكه تحریم‌ها بعد از اقدامات راستی‌آزمایی تعلیق خواهند شد.

به گزارش نما به نقل از فارس، «جف راتکه»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز پنجشنبه به اظهارنظر درباره مسائل مختلف بین‌المللی پرداخت.

وی گفت ایران و گروه‌های ۱+۵ در لوزان سوئیس درباره اینکه تحریم‌های ایران پس از اقدامات راستی‌آزمایی برداشته شود، توافق کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظر متفاوت مقامات ایرانی درباره رفع تحریم‌های ضدایرانی گفت مقامات واشنگتن درباره جزئیات مذاکرات هسته‌ای به طور علنی اظهارنظر نمی‌کنند.

وی به رغم این سپس گفت: «طبق پارامترهای مورد توافق، تحریم‌ها به صورت مرحله‌ا و پس از اقدامات راستی‌آزمایی آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش تعلیق خواهند شد.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس گفت تمامی طرف‌ها در لوزان بر سر این توافق کرده‌اند.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.

بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد. محمد جواد ظریف سند طرف آمریکایی (فکت‌شیت) را رد کرده و آن را تلاش طرف آمریکایی برای مصادره به مطلوب تفاهم یاد شده خوانده است.

۱۳۹۴/۱/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: