نسخه چاپی

زنگ خطر محدودیت شدید منابع آب

وزیر نیرو با تاكید بر از بین رفتن تعادل در منابع و مصارف آب در اثر خشكسالی های متوالی و پدیده تغییر اقلیم، از محدودیت شدید منابع آبی در حوضه كرخه خبر داد.

به گزارش نما به نقل از مهر، حمید چیت‌ چیان در اولین نشست شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب حوضه آبریز رودخانه کرخه اظهارداشت: مدت‌ها است که به دلیل بروز مشکلات متعدد در زمینه منابع آب حوضه آبریز کرخه به دنبال تشکیل این شورا بوده‌ ایم و امیدوارم امروز با شروع فعالیت این شورا بتوانیم قدم‌های موثری را در جهت مدیریت بهتر منابع آب در این حوضه انجام دهیم.

وزیر نیرو با تاکید بر محدودیت شدید منابع آب حوضه کرخه به دلیل برداشت بیشتر از ظرفیت گفت: هر چه جلوتر می‌رویم ابعاد جدیدی از بحران آب شناسایی می‌شود؛ بنابراین هماهنگی بین بخش‌ های مختلف و ایجاد سازوکار جدیدی به نام شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب ما را قادر خواهد ساخت تا پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.

چیت چیان ادامه داد: به دلیل برداشت بیشتر از ظرفیت آب در حوضه رودخانه کرخه، تعادل منابع و مصارف آب در این حوضه به‌ هم خورده است. در گذشته شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود به عنوان اولین تجربه مدیریت پیوسته حوضه‌ های آبریز در کشور با مجوز شورای عالی آب کشور تشکیل شد و بسیاری از مسائل پیچیده این حوضه با مشارکت اعضای این شورا به خوبی کنترل شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس این تجربه موفق، وزارت نیرو پیشنهاد تشکیل شورای هماهنگی حوضه آبریز رودخانه کرخه را به شورای عالی آب ارائه داد و با مصوبه این شورا دومین نمونه این کار در حوضه کرخه دایر شد.

این عضو کابینه تدبیر و امید درباره اهمیت تشکیل مدیریت یکپارچه در حوضه‌های آبریز کشور گفت: شرایط امروز منابع آب در کشور و همچنین چالش‌ های ناشی از شرایط جغرافیایی و طبیعی کشور همچون بروز خشکسالی‌ های متوالی و پدیده تغییر اقلیم باعث شده در تعادل منابع و مصارف آب مشکل جدی داشته باشیم.

چیت چیان ادامه داد: زمانی هر کسی در کنار منبع آب یا رودخانه‌ای زندگی می‌کرد به دلخواه خود و بدون محدودیت از این منابع استفاده می‌کرد، اما هم‌ اکنون نحوه رفتار در بالادست رودخانه‌ها و منابع آب بر شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم در پایین دست این منابع تاثیر می‌گذارد و به نوعی زندگی مردم به هم پیوسته شده است.

وی تصریح کرد: سابق بر این مسائل آب به نحوی بود که مدیریت موضوعات مرتبط با آب توسط یک دستگاه قابل حل بود، اما هم‌ اکنون به دلیل پیشی گرفتن تقاضا و مصرف بر میزان منابع، یک دستگاه اجرایی به تنهایی نمی‌تواند تمام جنبه‌ های مدیریت آب را به اجرا بگذارد و ما به همکاری دستگاه‌ های مرتبط همچون بخش صنعت، کشاورزی، محیط زیست و همچنین مدیریت سیاسی و اجتماعی هر منطقه نیازمندیم.

وزیر نیرو با اشاره به برداشت بیش از ظرفیت آب در حوضه کرخه گفت: طی سال‌ های گذشته در حوضه رودخانه کرخه اتفاق‌ هایی همچون کاهش بارندگی و افزایش میزان مصرف آب اتفاق افتاده که شرایط خاصی را در این حوضه پدید آورده است، هم‌ اکنون طرح‌های در دست بهره‌ برداری این طرح نیازمند تامین آب هستند و طرح‌هایی نیز در دست اجرا هستند که در آینده به مصرف‌کنندگان آب اضافه خواهند شد. طرح‌ هایی نیز در دست مطالعه است که در صورت تصویب نیازمند آب خواند بود.

چیت چیان با بیان اینکه در این حوضه اجرای طرح با این وسعت و کمیت قابل ادامه نیست ادامه داد: هم‌اکنون ما بیشتر از ظرفیت حوضه برداشت می‌کنیم و در نتیجه برداشت بیش از حد آب در بالادست، فشار بسیار زیادی به پایین دست رودخانه به‌ ویژه بر تالاب هورالعظیم وارد می‌شود و در صورت ادامه این طرح ها فشار بیشتر خواهد بود. اگر این روند ادامه یابد در آینده آبی برای پایین دست در دسترس نخواهد بود.

۱۳۹۴/۲/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...