نسخه چاپی

قدرتمند ترین پاسپورت جهان

ژاپنی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند به 172 كشور تردد داشته باشند و بعد از ژاپن،سنگاپور و مالزی قرار گرفته اند.

به گزارش نما، عصرایران به نقل از ایندیپندنت،شهروندان سوئدی با پاسپورت خود می توانند با پرداخت 28 یورو ، یک ساعته ویزا بگیرند و به 174 کشور سفر کنند تا معتبرترین پاسپورت را در اختیار داشته باشند.
پاسپورت سوئدی ها قدرتمند ترین در جهان معرفی شد/ ترکیه گران ترین پاسپورت را دارد
البته فنلاندی ها و آلمانی ها هم با پاسپورت خود می توانند به 174 کشور سفر کنند با این تفاوت که صدور آن برای فنلاندی ها 5ساعت و برای آلمانی ها 7ساعت کاری زمان می برد و قیمت آن هم برای فنلاندی ها 37 و برای آلمانی ها 45 یورو است.

انگلیس، آمریکا،دانمارک،کانادا ،اسپانیا،بلژیک و هلند هم در رتبه بندی ده کشور برتر دیده می شود.

ژاپنی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند به 172 کشور تردد داشته باشند و بعد از ژاپن،سنگاپور و مالزی که اتباعش می توانند به 166 کشور بروند بالاتر از دیگر آسیایی ها قرار گرفته اند.

معتبرترین پاسپورت را در میان همسایگان ایران ،شهروندان ترکیه دارند که می توانند با پرداخت 166یورو و بعد از 95 ساعت کاری پاسپورت بگیرند و به 100 کشور سفر کنند و با دو رتبه فاصله، امارات قرار دارد که اگرچه به ترتیب 2ساعته پاسپورت می دهد و با 9یورو ارزان ترین پاسپورت جهان را دارد اما شهروندانش می توانند به 77کشور بروند و قطر هم بعد از امارات در رتبه 44 قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار دارد.

در پایین فهرست 51 رتبه ای ایندیپندنت ، عراق و افغانستان قرار دارند و بر اساس گزارش نشریه مذکور عراقی ها 3ساعته و با پرداخت 13 یورو پاسپورت می گیرند و کشور عراق با 31 کشور موافقتنامه لغو روادید دارد و افغان ها هم با پرداخت 69 یورو و بعد از 183 ساعت کاری می توانند ویزا بگیرند و به 28کشور بدون ویزا سفر کنند.


بر اساس این گزارش ، ترکیه ،استرالیا و سوئیس گرانترین پاسپورت های جهان را دارند و لیبریایی ها هم با 278 ساعت انتظار در پایین ترین رتبه برای کسب پاسپورت قرار دارند و این انتظار برای مکزیکی ها 266 ساعت کاری است.

اگرچه در این فهرست نامی از ایران دیده نمی شود اما بررسی وضعیت اخذ گذرنامه ایران هم حاکی است که مبلغ حدودا 20 یورو و مدت زمان صدور آن هم حدود یک هفته عنوان می شود.

همچنین بررسی های قبلی که شاخص های آن نیز با شاخص های ارزیابی جدید متفاوت است نشان می داد که پاسپورت ایران در سال 2013 در رتبه 86 قرار داشته است.

گزارش سال 2013 موسسه «هنلی و شرکا» نشان می داد کشورهایی که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند 40 کشور است و آنگولا، جیبوتی و میانمار نیز در کنار ایران قرار داشتند و کشورهای کنگو، لیبی، سودان جنوبی، سوریه، کوزوو، لبنان، سریلانکا، نپال، اریتره، سرزمین‌های‌ اشغالی فلسطین، پاکستان، سومالی، عراق و افغانستان پایین‌تر از ایران قرار داشته اند.

۱۳۹۴/۲/۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: