نسخه چاپی

ویروس مرگبار، 58 مزرعه ماهی را تعطیل كرد

ویروس كشنده و مرگبار وی اچ اس، مزارع ماهی قرل آلا را هدف قرار داده و 58 مزرعه پرورش بچه ماهی در استان كهگیلویه وبویراحمد را تعطیل كرد.

به گزارش نما، «سیدغلامعباس موسوی نژاد» مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد، روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا با اعلام این خبر، افزود: این ویروس خطرناک که از مهر سال 92 تاکنون وارد شده، تاکنون افزون بر 856 میلیارد ریال به بهره برداران این بخش خسارت زده است.

موسوی نژاد از کاهش میزان بیش از دو تا چهار هزار تنی تولید ماهی در سال گذشته ناشی از ورود این بیماری خبر داد و گفت: میزان تولید ماهی در سال 93 از حدود 13 هزار و 500 تن به کمتر از11هزار تن رسید.

وی ابراز داشت: این در حالی است که در پیش بینی های اولیه ودر شرایط عادی میزان تولید ماهی باید در سال گذشته به حدود 15 هزار تن می رسید.

موسوی نژاد تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی برای از بین بردن این ویروس در وهله نخست خشکانیدن مزرعه حداقل به مدت دو ماه است.

وی ابراز داشت: با توجه به هماهنگی های انجام شده و ارایه آموزش های لازم قرار است که برخی از مزارع آلوده به این ویروس از خرداد امسال به مدت دو ماه خشکانده شوند و هیچ گونه عملیات و رفت و آمدی در این مزارع انجام نشود.

موسوی نژاد با اشاره به میزان خطرناکی و تاثیرپذیری محیط نسبت به انتقال این ویروس نیز هشدار داد و گفت: بر اساس بررسی های انجام شده قابلیت جذب و انتقال این ویروس به بیش از 30 روز نیز می رسد.

موسوی نژاد تعداد مزارع فعال پرورش ماهی دراین استان تا پیش از ورود این ویروس را افزون بر 150مورد با میزان تولید ماهی سالانه افزون بر 13هزار و 500 تن بوده است.

مدیرشیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: بر اساس نظریه های دامپزشکی و کارشناسان شیلات ویروس وی اچ سی یک بیماری مشترک و قابل انتقال به انسان نیست.

موسوی نژاد اظهار کرد: اگر چه این ویروس کشنده و خطرناک ضربات و خسارات جبران ناپذیری را بر پیکر مزارع پرورش ماهی دراین استان وارد کرد ولی تا حدود زیادی نیز مشخص شده در گذشته نظارت چندانی بر روی مزارع و فرایند اجرای طرح ها نشده است.

موسوی نژاد افزود: بررسی کارشناسان نشان می دهد که بخش عمده ای از طرح های پرورش ماهی اکنون نه در اختیار متقاضیان دریافت تسهیلات و افراد شناخته شده و تایید شده از سوی شیلات بلکه این طرح ها به افرادی غیرکارشناس و با دانش بسیار ناکافی اجاره داده شده است.

وی با بیان اینکه اکنون تیغ سرکش این ویروس بیشتر متوجه مزارع اجاره ای رفته است، افزود: شیلات کهگیلویه وبویراحمد اکنون تصمیم دارد با ارایه مکانیسم ها و راهکارهای جدید جلوی هرگونه انحراف در دریافت تسهیلات هنگفت این بخش را بگیرد.

موسوی نژاد مهمترین دلایل ورود و دامنه وسیع این ویروس خارجی به مزارع پرورش ماهی استان را نبود قرنطینه در ورودی استانها، تراکم بالا و افزایش تعداد بچه ماهی در مزارع، رعایت نکردن مسایل بهداشتی و ساماندهی نشدن حمل و نقل بین مزارع و اجاره دادن مزارع به افراد غیرکارشناس و ناآگاه اعلام کرد.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد میزان سرانه مصرف ماهی در استان را هم اکنون چهارکیلوو 500 کیلودانست و گفت: در افق 1404 میزان سرانه مصرف ماهی در این استان باید به بیش از 10 کیلوگرم برسد.

وی سرانه مصرف ماهی در ایران را هم اکنون حدود 9 کیلوگرم اعلام کرد و یادآور شد: میانگین مصرف ماهی در کشور در افق 1404 نیز 16کیلوگرم تعیین شده است.

کارشناسان شیلات ویروس وی اچ اس را یک بیماری غیربومی معرفی می کنند که بومی فرانسه و چک و اسلواکی و تا حدودی کشور ترکیه است و تخم حامل این بیماری به نام تخم فرانسوی شهرت دارد.

۱۳۹۴/۲/۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...