نسخه چاپی

ارتش عراق برای ضدحمله گسترده آماده می شود

درگیری ها در ورودی خالدیه و حضور صدها نیروی عراقی و شبه نظامی باعث شده است این شهر به یك میدان جنگ تبدیل شود و صدها خانواده مجبور به فرار از آن شوند.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، خبرگزاری شین هوا در گزارشی از رمادی نوشت: یک منبع امنیتی در عراق گفت نیروهای امنیتی روز سه شنبه حملات گروه دولت اسلامی عراق و شام ( داعش ) را در استان الانبار در غرب این کشور دفع کردند. در همین حال آمادگی ارتش برای یک ضد حمله گسترده به منظور بازپس گرفتن شهر الرمادی مرکز این استان ادامه دارد. رمادی پس از درگیری های مرگبار چند روز گذشته به تصرف داعش درآمده است.

این منبع امنیتی عراقی که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با شین هوا افزود نیروهای ارتش و شبه نظامیان شیعه که معروف به نیروهای بسیج مردمی هستند به همراه جنگجویان قبیله ای سنی متحد خود حملات ستیزه جویان داعش را به ورودی شهر خالدیه در حدود ۸۰ کیلومتری غرب بغداد دفع کردند.

وی بدون اشاره به جزئیات تصریح کرد بر اثر حمله ستیزه جویان داعش به روستاهای قبیله سنی ابو فهد در اطراف خالدیه درگیری هایی پراکنده درگرفت.

خالدیه و روستاهایی که در جاده اصلی به رمادی واقع هستند از استحکامات قبیله سنی ابو فهد به شمار می روند که مورد حمایت دولت عراق نیز قرار دارد. این قبیله حدود چهار هزار نفر از مردان خود را برای دفاع از خانه هایشان در برابر حملات ستیزه جویان افراطی داعش بسیج کرده است.

این منبع امنیتی عراقی گفت درگیری ها در ورودی خالدیه و حضور صدها نیروی عراقی و شبه نظامی باعث شده است این شهر به یک میدان جنگ تبدیل شود و صدها خانواده مجبور به فرار از آن شوند.

وی افزود پایگاه هوایی شهر حبانیه نزدیک خالدیه طی ۲۴ ساعت گذشته زیر آتش سنگین خمپاره و راکت بوده است.

پس از سقوط رمادی در حدود ۱۱۰ کیلومتری غرب بغداد، هزاران نیروی امنیتی و شبه نظامی شیعه متحد آنها از بغداد و دیگر استان های عراق به حرکت درآمدند تا در حبانیه به یکدیگر ملحق شوند. ستون هایی از خودروهای زرهی و تانک ها از روز دوشنبه حرکت به طرف این پایگاه هوایی را آغاز کردند.

این منبع عراقی افزود ستیزه جویان داعش همچنین یک پایگاه نظامی را در غرب شهر رمادی به تصرف خود درآوردند. این ستیزه جویان ابتدا سه خودروی بمب گذاری شده را در این منطقه منفجر کردند و سپس به طرف این پایگاه حمله ور شدند. در این حمله دست‌کم ۱۴ نفر از نیروهای امنیتی عراق کشته و ۱۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

ستیزه جویان داعش عصر یکشنبه کنترل کامل رمادی را پس از حملات شدیدی که از پنجشنبه شب آغاز شده بود، به دست گرفتند و نیروهای امنیتی عراقی را مجبور کردند مواضع خود را در این شهر ترک کنند. بنابر گزارش رسانه ها ، برآوردهای اولیه نشان می دهد از آغاز درگیری ها در رمادی در روز پنجشنبه تاکنون حدود ۵۰۰ نفر ازجمله غیر نظامیان کشته و هشت هزار نفر نیز آواره شده اند.

عقب نشینی سریع نیروهای امنیتی و شبه نظامیان سنی متحد آنها باعث شد حیدر العبادی نخست وزیر عراق دستور بسیج شبه نظامیان شیعه را برای جنگ علیه ستیزه جویان داعش در الانبار صادر کند و نگرانی های آمریکا را در مورد احتمال شدت گرفتن تنش های قومی در استان الانبار به علت حضور شبه نظامیان شیعه نادیده بگیرد.

داعش طی چند ماه اخیر اکثر بخش های استان الانبار را به کنترل خود درآورده و تلاش کرده است به طرف بغداد پیشروی کند اما چند ضد حمله نیروهای امنیتی و شبه نظامیان شیعه، افراد این گروه را مجبور به عقب نشینی کرده است.

اوضاع امنیتی عراق از ژوئن گذشته یعنی از زمان آغاز درگیری ها بین نیروهای امنیتی عراقی و ستیزه جویان داعش ، به شدت رو به وخامت بوده است.

۱۳۹۴/۲/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: