نسخه چاپی

واردات برنج و شكر همچنان ممنوع است

وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه مجوزی برای واردات برنج و شكر صادر نشده است، گفت: مجوز واردات شكر بر اساس نیاز كشور صادر می شود.

به گزارش نما به نقل از میزان، محمود حجتی در حاشیه دیدار با مسئولان کشاورزی کشور چین با اشاره به اینکه برای واردات شکر ثبت سفارش جدیدی نداشتیم افزود: میزان واردات شکر از ابتدای سال تاکنون عدد قابل توجهی نیست و این میزان محدود نیز مربوط به ثبت سفارش واردات گذشته بوده است.

وی گفت: برای تأمین نیاز شکر 600 تا 700 تن کسری داریم که 300 هزار تن آن ذخیره راهبردی است که شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد می کند و 300 تا 400 هزار تن دیگر نیز ازجانب کارخانجات تولید شکر وارد خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: مجوز واردات شکر بر اساس میزان نیاز صادر می شود و دیگر مانند گذشته واردات نامحدود نخواهد بود.

حجتی افزود: تا کنون مجوز جدیدی برای واردات شکر صادر نشده است و مجوز در زمان فاصله برداشت تا تولید صادر می شود تا در این مدت نیاز بازار تأمین شود.

وی درباره واردات برنج نیز گفت: از نیمه دوم سال گذشته برای برنج ثبت سفارش جدید نشده و واردات بر اساس ثبت سفارش های گذشته بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: از نیمه دوم سال گذشته تا کنون حدود 230 تا 240 هزار تن برنج وارد شده است.

حجتی گفت: پیشنهاداتی برای مدیریت بازار برنج به شورای اقتصاد ارائه دادیم تا برنج وارداتی با قیمت پایین تر از قیمت برنج داخلی وارد بازار نشود و همچنین ساز و کاری طراحی شود تا برنج به میزان نیاز وارد شود تا دیگر شاهد انباشت برنج وارداتی در انبارها نباشیم.

وی همچنین از پیشنهاد اصلاحیه قانون ثبت سفارش به دولت خبر داد و افزود: براساس قانون، وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول تمدید ثبت سفارش برای واردات کالا بوده که وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده است از این پس ثبت سفارش ها و تمدید آن در وزارت جهاد کشاورزی انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: زمان تمدید ثبت سفارش ها باید کاهش یابد، درباره برخی کالاها ثبت سفارش تا 18 ماه قابل تمدید است که این درباره برخی کالاها که در تحریم برای واردات محدودیت داشتیم مناسب بود اما درباره بخش کشاورزی مناسب نیست و باید زمان تمدید اصلاح و کاهش یابد.

حجتی افزود: پیشنهاد اصلاحیه قانون ثبت و تمدید سفارش در هیئت دولت تأیید و تصویب شود و این وظیفه به وزارت جهاد کشاورزی محول شود.

۱۳۹۴/۵/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...