نسخه چاپی

واكنش جدی مرجع بزرگ شیعیان درباره فاجعه منا

عکس خبري - واکنش جدي مرجع بزرگ شيعيان درباره فاجعه منا

آیت الله محمد تقی مدرسی مرجع بزرگ شیعیان در عراق در واكنش به فاجعه غم بار منا در حج امسال تاكید كرد: شاید روزی برسد كه مجبور به دفاع از اماكن مقدسه در حجاز شویم.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاري دانشجو ، آیت الله مدرسی که با شبکه الاتجاه گفت وگو کرده، با بیان اینکه حرمین شریفین در سرزمین عربستان قرار دارد و این دو حرم از مقدسات همه مسلمانان جهان است، تاکید کرد که امت اسلامی به ثبات و استقرار حجاز و سایر مناطق علاقمند است.وی دلیل فاجعه امسال در منا را که نزدیک به دو هزار کشته و همین تعداد زخمی برجا گذاشت را سوء مدیریت حکومت سعودی دانست و گفت: دغدغه ذهنی سران این کشور جنگ علیه ملت مستضعف یمن است.


این عالم دینی همچنین صهونیست ها را تنها طرفی معرفی کرده که از این فجایع از جمله آنچه در منا اتفاق افتاد و نیز جنگ علیه ملت یمن خوشحال هستند و سود می برند.


وی تاکید کرد که حج مانند خنجری به قلب صهیونیست هاست و آنان از هیچ چیزی به اندازه حج و شعائر اسلامی نمی هراسند.


در همین حال، نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق نیز که اظهارات وی در خصوص مدیریت سعودی ها در ماه گذشته میلادی یک جنجال در روابط میان بغداد و ریاض ایجاد کرده بود، بار دیگر تکرار کرد که رژیم آل سعود کفایت لازم را برای اداره مراسم حج ندارد.


وی حاکمان حجاز را متهم به برخورد سیاسی با موضوع حج کرد و خواستار تحقیق فوری درخصوص فاجعه مکه شد.


مالکی باردیگر پیشنهاد سلب مسئولیت از حکام سعودی در اداره حرمین شریفین را مطرح کرد و خواستار قرار گرفتن مسوولیت اداره مراسم حج زیر نظر سازمان همکاری های اسلامی شد.


نزدیک به دو هزار تن از حاجیان امسال حج تمتع در هنگام بازگشت از منا به دلیل بی تدبیری و سهل انگاری مسئولان عربستان جان خود را از دست دادند؛ در این فاجعه که دولت سعودی مسئولیت آن را نمی پذیرد، دو هزار تن نیز مصدوم شدند.


دولت سعودی تاکنون حجاج را عامل وقوع این فاجعه معرفی کرده است. این چندمین حادثه در دو هفته گذشته در مکه است که تعداد زیادی از حجاج جان باخته اند.


سقوط یک چرثقیل بزرگ و آتش سوزی در هتل ها از جمله حوادث فاجعه باری است که مناسک حج امسال را متاثر کرده است.


هم اکنون بسیاری از شخصیت های جهان اسلام اعم از شیعه و سنی با طرح عدم کفایت رهبران ریاض برای اداره مراسم حج، خواستار تشکیل نشست های فوری کشورهای اسلامی شده اند.

۱۳۹۴/۷/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...