نسخه چاپی

فراخوان برای جنگ با داعش

پس از آن كه نخست‌وزیر عراق گفت، در صورت حمله هوایی روسیه علیه گروه داعش، در خاك عراق از آن استقبال می‌كند، برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعه در عراق جهانیان را به جنگ علیه این گروه فراخواند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: پس از آن که نخست‌وزیر عراق گفت، در صورت حمله هوایی روسیه علیه گروه داعش، در خاک عراق از آن استقبال می‌کند، برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعه در عراق جهانیان را به جنگ علیه این گروه فراخواند.

آیت‌الله علی سیستانی، مهم‌ترین مرجع تقلید شیعیان عراق خواستار جنگ علیه گروه تروریستی داعش در عرصه جهانی شد. این سخنان یک روز بعد از آن ایراد شد که حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفت، در صورتی که روسیه پیشنهاد حمله هوایی به مواضع این گروه در خاک عراق را بدهد از آن استقبال خواهد کرد.

سخنان آیت‌الله سیستانی که پیروان زیادی در عراق دارد و اغلب می‌تواند بر تصمیم‌های دولت عراق نیز تأثیر بگذارد جمعه از تلویزیون این کشور بعد از مراسم نماز جمعه پخش شد.

سیستانی گفت: «جنگ با داعش برای همه عراقی‌ها مقدر شده است.» او ادامه داد: «اما این جنگ تنها متعلق به آن‌ها نیست، چون تروریست‌ها با ایدئولوژی سیاه‌شان همه بشریت و فرهنگ و اخلاق آن را هدف قرار داده‌اند.»

به گزارش دویچه وله، آیت‌الله سیستانی پیوستن به یکدیگر و یکی کردن تلاش‌ها برای گسترش امکانات در جنگ علیه این گروه تروریستی را "اساسی" خواند.

ایالات متحده آمریکا بیش از یک سال است که مواضع داعش را بمباران می‌کند. بغداد نیز بارها خواستار پشتیبانی هوایی از نیروهای عراقی برای بازپس‌گرفتن مناطق تحت اشغال این گروه شده است.

روسیه چهارشنبه (۳۰ سپتامبر) برای نخستین مرتبه، مواضع شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از جمله گروه داعش را بمباران کرد.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پنج‌شنبه گفت، دولت او از حمله روسیه به مواضع داعش استقبال می‌کند. عبادی در گفت‌وگو با تلویزیون "فرانس ۲۴" در پاسخ به این سئوال که آیا تا کنون با روسیه درباره حمله هوایی در خاک عراق علیه مواضع این گروه تبادل نظر کرده گفت: «نه هنوز.»

نخست‌وزیر عراق افزود: «این یک امکان است. اگر ما پیشنهادی دریافت کنیم در مورد آن فکر خواهیم کرد و من از آن استقبال می‌کنم.»

۱۳۹۴/۷/۱۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: