نسخه چاپی

آغاز سال آبی جدید بدون بارش

در حالی كه معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از پیش بینی بارش نرمال خبر داده بود هفته اول سال آبی جدید، بدون ثبت بارندگی در كشور و با درج عدد «صفر» در جدول گزارش بارش‌های كشور آغاز شد.

به گزارش نما به نقل از فارس، هفته اول سال آبی ۹۵-۹۴ از اول مهرماه سال جاری آغاز شده است و تا پایان شهریورماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، سال آبی ۹۴-۹۳ در ۳۱ شهریورماه در حالی در با ۱۹۷ میلی‌متر بارندگی به پایان رسید که میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۸ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته متوسط بارش‌های کشور نیز از ۲۴۰ میلی‌متر به ۲۰۵ میلی‌متر کاهش یافته است.

در این هفته، بارش پراکنده‌ای در حوضه آبریز قره‌سو و هراز واقع در حوضه اصلی دریای خزر ثبت شده که حتی در میزان بارش حوضه اصلی خود نیز موثر نبوده است.

پیش‌بینی سازمان هواشناسی از وقوع پدیده ال‌نینو در سال جاری، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از افزایش بارش‌ها در سال آبی جدید را ارائه کرده است. باید منتظر بود که در صورت درست بودن این پیش‌بینی‌ها بخشی از کسری منابع آب که در سال‌های اخیر بر اثر کاهش بارندگی و خشکسالی مستمر ایجاد شده است، جبران شود.

بی‌گمان درست نبودن این پیش‌بینی و ادامه روند نزولی کاهش بارندگی در کشور، وضعیت وخیمی را برای منابع آب سطحی و زیرزمینی کشور رقم خواهد زد که چنین وضعیتی مراقبت بیشتر از منابع آب را در تمام بخش های کشور طلب می‌کند.

۱۳۹۴/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: