نسخه چاپی

زمان تحویل كارت اعتبار خرید به كارگران

دولت در حالی برای مبارزه با ركود و جبران قدرت خرید مردم برای تأمین هزینه‌ معیشت ابتدا خالی‌ كردن پاركینگ خودروسازان را در اولویت قرار داد كه هنوز 12 میلیون كارگر ایران چشم انتظار كارت اعتباری خرید هستند.

به گزارش نما به نقل از فارس، طرح جدید دولت برای ارائه کارت اعتباری بارها از سوی مسئولان اعلام شده، اما جزئیات آن همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد.

به عبارت دیگر عدم وجود ساز و کار مناسب برای ضمانت اجرایی این موضوع منجر به سردرگمی بسیاری از مردم شده است.

دولت در مرحله اول از اجرای سیاست‌های خروج از رکود با اولویت قراردادن مشکلات صنعت خودروسازی تسهیلات تا سقف 25 میلیون تومان و بازپرداخت 4 ساله را تصویب و اجرا کرد، اما در مورد کارت اعتباری خرید برای مردم عادی و قشر زحمت‌کش کارگر هنوز دستورالعمل اجرایی تعیین نشده است.

از طرفی اخیراً جمعی از تشکل‌های کارگری و کارفرمایی با حضور در دفتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابعاد اجرای بسته خروج از رکود در حوزه تامین معیشت کارگران را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

در این باره دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون ارائه کارت اعتباری خرید برای کارگران مسکوت مانده است؟ به خبرنگار فارس گفت: کارت اعتباری 10 میلیون تومانی برای خرید کالای با دوام ایرانی برای کارگران هم در نظر گرفته شده است، اما همچنان به دلایلی که در ادامه به آن اشاره می‌کنم، متوقف ماند.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلات فعلی برای ارائه کارت اعتباری خرید کالا، ضمانت تسهیلات است، چرا که بسیاری از کارگران به صورت قراردادی مشغول کار بوده و توان ارائه ضمانت‌های درخواستی بانک‌ها را ندارد.

ابوی تاکید کرد: این موضوع برای مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی برطرف شده و مستمری آنها ضمانت کارت اعتباری خرید 10 میلیون تومانی خواهد بود و در صورت عدم پرداخت از این محل کسر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کارگران یا به صورت قراردادی و یا حداقل بگیر هستند، گفت: برای این قشر از جامعه همچنان راهکارها در حال بررسی است و تا زمان نهایی شدن همچنان کارت اعتباری صادر نخواهد شد.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به اینکه کارگران در روستاها و حتی شهرستان‌ها از اقشار ضعیف جامعه هستند، گفت: این قشر از جامعه به دلیل عدم توان معرفی ضامن، امکان دریافت تسهیلات نخواهند داشت، اما این پیشنهاد که سوابق بیمه‌ای آنها در سازمان تامین اجتماعی ضمانت تسهیلات کارت اعتباری باشد، در حال بررسی است.

وی با اعلام این خبر که برخی دیگر از کارگران با ارائه لیست بیمه از ضمانت لازم برای دریافت کارت اعتباری برخوردار خواهند شد، گفت: در این پیشنهاد افرادی که بالای 15 سال سوابق بیمه‌ای در سازمان تامین اجتماعی دارند، در صورت عدم پرداخت اقساط امکان تکمیل سنوات بیمه‌ای خود را نخواهند داشت.

ابوی همچنین با اشاره به مطالبات سازمان تامین اجتماعی از تولید کنندگان و کارفرمایانی که بدهی دارند، گفت: در این زمینه پیشنهادی مبنی بر اینکه تولید کنندگان کالای خود را با بدهی تهاتر کنند، نیز وجود دارد.

وی در توضیحات بیشتر این پیشنهاد تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان به جای بدهی کالای خود را در اختیار تعاونی‌های فراگیر ملی قرار دهند، این محصولات به صورت اعتباری به کارگران واگذار شده و منابع حاصل از آن به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود، بنابراین بدهی کارفرمایان نیز تهاتر خواهد شد.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در این باره تاکید کرد: اگر تعاونی‌ها به طور جدی وارد این موضوع در اقتصاد شوند، علاوه بر رونق کسب و کار، سازمان تامین اجتماعی هم مطالبات خود را به طور کامل دریافت خواهد کرد.

۱۳۹۴/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...