نسخه چاپی

سازمان ملل 6 قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی صادر كرد

به گزارش نما - واحد مرکزی خبر نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل شش قطعنامه ضد صهیونیستی درباره جنایات و نقض های رژیم صهیونیستی و نیز احقاق حقوق فلسطینی ها را با اکثریت آراء تصویب کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل شش قطعنامه ضد صهیونیستی درباره جنایات و نقض های رژیم صهیونیستی و نیز احقاق حقوق فلسطینی ها را با اکثریت آراء تصویب کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، دو قطعنامه مهم از این شش قطعنامه درباره بیت المقدس و نیز بلندی های جولان و چهار متن دیگر درباره تمدید ماموریت های مختلف سازمان ملل در فلسطین بود.

در قطعنامه بیت المقدس کشورهای جهان با غیرقانونی خواندن شهرک سازی اسرائیل، درباره هر گونه اقدام در این زمینه از جمله بازسازی دیوار حائل در اطراف بیت المقدس، محدودیت ورود و خروج فلسطینی ها به بیت المقدس، منزوی کردن بیت المقدس از دیگر نواحی فلسطین اشغالی، ادامه تخریب منازل فلسطینی ها، لغو حقوق شهروندی و اخراج خانواده های فلسطینی از شرق بیت المقدس، هتک حرمت مساجد و کلیساها توسط رژیم اسرائیل و شهرک نشینان صهیونیست، عمیقا ابراز نگرانی کردند.

در بخش دیگری از این قطعنامه آمده است: همه اقدامات نیروی اشغالگر درباره بیت المقدس غیرقانونی و فاقد هرگونه اعتبار است، در نتیجه از اسرائیل خواسته شد به فوریت همه تدابیر غیرقانونی و یکجانبه خود را متوقف کند.
همزمان از دو طرف درگیری در اراضی اشغالی خواسته شده است از کاربرد الفاظ و اقدامات تحریک آمیز به ویژه درباره موضوعات حساس مذهبی و فرهنگی خودداری کنند.

این قطعنامه با 153 رای موافق، هفت رای مخالف و هشت رای ممتنع تصویب شد.
قطعنامه مهم دیگر درباره بلندی های جولان بود که کشورهای جهان با ابراز نگرانی عمیق درباره عدم خروج اسرائیل از این مناطق، ان را مغایر با قطعنامه های مصوب قبلی شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل توصیف کردند.

این قطعنامه همچنین بر غیرقانونی بودن ادامه شهرک سازی ها و دیگر فعالیت های رژیم صهیونیستی پس از سال 1967 میلادی تاکنون در بلندی های جولان تاکید دارد.
در بخشی از متن این قطعنامه از رژیم صهیونیستی خواسته شده است درباره خطوط مرزی متعلق به سوریه و لبنان، اقدامات را آغاز کند و به تعهدات و توافق های از پیش صورت گرفته، احترام گذارد.

این قطعنامه همچنین از نیروهای اشغالگر خواسته است از همه نواحی اشغال شده بلندی های جولان که در ژوئن 1967 میلادی مشخص شده بود، طبق قطعنامه های مصوب شورای امنیت خارج شود.
افزایش تلاش ها به منظور از سرگیری روند صلح بر مبنای قطعنامه های 242 و 338 شورای امنیت نیز از دیگر تاکیدات این قطعنامه است.

متن این قطعنامه نیز با 105 رای موافق، شش رای مخالف و 56 رای ممتنع تصویب شد.

در پایان هر یک از دو قطعنامه مصوب درباره بیت المقدس و بلندی های جولان از دبیرکل سازمان ملل خواسته شد گزارش های خود درباره اجرایی شدن مفاد این قطعنامه ها را در هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کند.
مجمع عمومی سازمان ملل در ادامه نشست بعد از ظهر سه شنبه خود همچنین درباره چهار متن پیش نویس قطعنامه دیگر مرتبط با فلسطینی ها رای گیری کرد.

معاون رئیس کمیته حقوق لاینفک فلسطینی ها در این نشست ضمن ابراز نگرانی عمیق از تازه ترین رویدادها بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها گفت: رهبران مسئولیت پیشگیری از تحریک و احترام به اماکن مقدس را به عهده دارند، در نتیجه همه تدابیر در مجازات های جمعی و به کارگیری نیروی مرگبار ضد مردم بی سلاح را قاطعانه محکوم می کنیم.
دسرا پرسایا همچنین به پیش نویس متن چهار قطعنامه اشاره و تاکید کرد: این متن ها با مشورت و سپس توافق گروه های منطقه ای تدوین شده اند.
قطعنامه نخست درباره تمدید فعالیت کمیته حقوق لاینفک فلسطینی ها است که با 102 رای موافق، هشت رای مخالف و 57 رای ممتنع تصویب شود.
متن دوم درباره تمدید ماموریت بخش حقوق فلسطینی ها در دبیرخانه و درخواست از دبیرکل سازمان ملل در فراهم آوردن منابع ضروری برای اطمینان حاصل کردن از اجرای همه وظائف بخش مذکور نیز با 99 رای موافق، هشت رای مخالف و 59 رای ممتنع تصویب شد.
متن سوم درباره تمدید ماموریت اداره اطلاعات عمومی سازمان ملل در فراهم کردن برنامه اطلاعات ویژه است تا این اداره قادر باشد به طور موثر در مسیر ایجاد فضای مساعد برای گفتگو و صلح طرح های خود را ارائه دهد.

این قطعنامه نیز با 155 رای موافق، هفت رای مخالف و هفت رای ممتنع تصویب شد.

متن چهارم با مضمون حل و فصل صلح آمیز موضوع فلسطین، بر موضع مجمع عمومی سازمان ملل با توجه به عناصر ضروری از قبیل حل و فصل و بررسی تحولات در یکسال گذشته تاکنون تمرکز دارد.
طبق این قطعنامه اسرائیل به احترام به وضع موجود تاریخی در اماکن مقدس بیت المقدس فراخوانده شده است و بر به کارگیری همه تلاش های جدی و فوری در مسیر توقف تنش ها تاکید دارد.

این قطعنامه همچنین تاکید کرده است: تدابیر امنیتی به تنهایی نمی تواند با افزایش خشونت های اخیر مقابله کند و باید ضمن احترام کامل به جان انسان ها، محیطی پایدار و مساعد برای دستیابی به صلح ایجاد شود.

این قطعنامه هم با 155 رای موافق، هفت رای مخالف و هفت رای ممتنع تصویب شد.
رئیس هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز در سخنانی با توجه بحران کنونی خاورمیانه و درگیری های اخیر بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی، درباره درگیری ها در سوریه و یمن هم گفت: بحران بزرگ آوارگان و خشونت افراطی ها رشد بی ثباتی در سراسر منطقه را منجر شده است و با توجه به همین مطلب موضوع فلسطین با اهمیت تر می کند.

موگنس لکتافت با اشاره به اینکه در ماه های اخیر موج جدیدی از خشونت ها در سراسر سرزمین فلسطین اشغالی را شاهد هستیم، افزایش اخیر خشونت ها در بیت المقدس و کرانه باختری را نگران کننده نامید.

وی افزود: مجمع عمومی سازمان ملل از سال 1967 میلادی تاکنون به طور مکرر بر غیرقانونی بودن شهرک سازی های اسرائیل در نواحی اشغال شده فلسطینی ها از جمله شرق بیت المقدس تاکید کرده است.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل افزود: تخریب خانه های فلسطینی ها و بازسازی شهرک های جدید در سرزمین اشغال شده فلسطینی به رسیدن به صلح کمک نمی کند و در عوض تنش ها را افزایش داده و مانعی دیگر برای رسیدن به صلح محسوب می شود.
لکتافت گفت: اکنون آژانس امداد و کار سازمان ملل کمک رسانی به حدود پنج میلیون آواره فلسطینی را عهده دار است.
وی همچنین از جامعه بین المللی خواست در بازگرداندن طرف های فلسطینی و اسرائیلی به مذاکرات معنی دار کمک کنند تا در نهایت فلسطینی مستقل بر مبنای مرزهای مشخص شده پیش از سال 1967 میلادی ایجاد شود.

گفتنی است مجمع عمومی سازمان ملل از آغاز سال جاری میلادی تاکنون هجده قطعنامه درباره نقض های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی تصویب کرده است.

۱۳۹۴/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: