نسخه چاپی

برای نجات سه زنبور دار با بالگرد به آب زدم

خانواده هایشان در خشكی فقط دعا می كردند،برخی هیچ امیدی برای زنده ماندن سه مرد زنبور دار نداشتند اما به یكباره با ظاهر شدن بالگرد امیدها افزایش یافت. سه مرد زنبور دار نور زندگی را بار دیگر دیدند. اما یك لحظه با نزدیكی بالگرد به آب همه شوكه شده بودند. كسی نمی دانست خلبان بالگرد دارد چه می كند اما در یك لحظه معجزه ای رخ داد.

به گزارش نما به نقل از میزان، روز 26 فروردین امسال بود که خبری تلخ از گرفتار شدن سه زبنوردار در محاصره سیل روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. تیم های امدادی هلال احمر برای پیدا کردن سه مرد زنبوردار وارد عمل شدند و متوجه شده که آنها در روستای زیرخاکی از توابع بخش هلیلان شهرستان چرداول در محاصره سیل قرار دارند و امکان کمک زمینی به آنها وجود ندارد.

با توجه به آنکه امکان داشت سیل ویرانگر آنها را با خود ببرد از بالگردهای امدادی درخواست کمک شد. همزمان با ثبت درخواست امداد هوایی بلافاصله یک فروند بالگرد برای کمک به زنبورداران اعزام شد و توانست در عملیاتی خطرناک با نزدیک شدن به آنها در ارتفاع نیم متری آب سه مرد زنبوردار را نجات دهند. تصمیم خلبان برای اجرای این سناریو امداد بسیار تحسین برانگیز بود، کاپیتان سید عباس ندایی خلبان آن پرواز در گفتگو با خبرنگار میزان از جزئیات عملیات و لحظات دلهره آور می گوید.

میزان:چه شد متوجه گرفتار شدن زبنوردارن شدید؟

سید عباس ندایی خلبان بالگرد امداد نجات هلال احمر : با توجه به وقوع سیل در چند استان کشور ما در حالت آماده باش بودیم که اطلاع دادند سه مرد زنبوردار در میان سیل گرفتار شدند آن روز هوا برای پرواز اصلا خوب نبود و هر لحظه امکان داشت در این هوا برای افراد داخل بالگرد نیز اتفاقی رخ داده و جانشان را از دست دهند.از تهران تصمیم گرفته شد که این عملیات انجام شود و ما نیز آماده پرواز شدیم.

با توجه به شرایط آب و هوا از سقوط نترسیدید؟

منطقه بسیار خطرناک بود و آب و هوا نیز در آن روز با ما سر سازگاری نداشت. از دره ها و معبرها عبور کردیم و پس از 75 دقیقه به محل گرفتار شدن زنبورداران رسیدیم. ابتدا یک گشت روی منطقه زدم که از من خواسته شد در روی خشکی اطراف سیل بنشینم تا زنبورداران سوار بالگرد شوند. شدت آب به حدی بود که هر لحظه زمین زیر پای زنبورداران شسته شده و هر لحظه امکان داشت انها را با خود ببرد.

پس چه کردید؟

وقتی این صحنه را دیدم متوجه شدم اگر تا ده دقیقه آینده عملیات نجات را انجام ندهیم سه مرد زنبوردار را سیل با خود می برد.با خود می برد ابتدا قصد انجام زدن کارگاه و بالا کشیدن سه زنبور دار را از آب داشتیم اما زمان به ما این اجازه را نداد.

باور کنید آب درخت هایی با وزن 400 کیلوگرم را با خود می برد. همان موقع به امدادگران گفتم اگر بخواهیم ویچ را به پایین ارسال کنیم زمان از دست می رود که تصمیم خودم را با یاد خدا و اطمینان قلبی گرفتم.

چه تصمیمی گرفتید؟

نجات جان هموطنان وظیفه ما است به همین دلیل تصمیم گرفتم با بالگرد به نزدیکترین نقطه آب بروم تا آنها را بالا بکشیم. وقتی به آب نزدیک شدم چرخ های بالگرد به داخل آب فرو رفت باور کنید که بالگرد که 13 تن وزن داشت را به سختی در آن فاصله حفظ کردیم و دو امداد گر در کوتاهترین زمان سه مرد زنبوردار را نجات دادند. بعد از اینکه با لطف خدا سه مرد را سوار بالگرد کردیم تا آمدم دور زدم آب،خشکی زیر پای آنها با خود برد.

بعد از نجات، زنبورداران چه حسی داشتند؟

40 سال است که با بالگرد پرواز می کنم و در این 7 سالی که با هلال احمر همکاری می کنم 400نفر را از حوادث سیل، آتش سوزی و کوهستان نجات دادم. باور کنید نجات این سه نفر در دقیقه 90 خستگی این فعالیت را از تنم بدر کرد.

حس سه مرد زنبوردار چه بود؟

وقتی بالگرد در فرودگاه به زمین نشست آنها گریه می کردند و من را مورد لطف قرار می دادند اما به آنها گفتم ما کاری جز وظیفه انجام ندادیم.

فکر می کنید این خاطره در ذهن سه مرد زبنوردار بماند؟

باور کنید عملیات بسیار سختی بود چرا که خانواده های آنها در خشکی چشم انتظار نجات اعضای خانواده شان بودند اما باور کنید ما در آن شرایط یک بالگرد 60میلیاردی را به خاطر جان چند انسان به پرواز در آوردیم. مطمئن باشید هر جای دیگر نیز جان یک نفر در خطر باشد هلال احمر تجهیزاتش را به کار می گیرد تا او نجات یابد. این موضوع و نجات این افراد با بالگرد دیدگاه مثبتی را در منطقه ایجاد کرده است.

۱۳۹۵/۲/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...