نسخه چاپی

راز توطئه شوم ائتلاف توفان قاطعیت در عدن

عبدالباری عطوان از تحلیلگران جهان عرب در مطلبی به تلاش های مشكوكی كه در عدن در جنوب یمن از سوی ائتلاف تحت سركردگی سعودی ها در جریان است پرداخته است.

به گزارش نما به نقل از مهر، «عبدالباری عطوان» در مطلبی به بررسی اوضاع حاکم بر جنوب یمن و توطئه هایی که برای این نقطه از یمن برنامه ریزی شده است، پرداخته است.

بر اساس این گزارش در این مقاله عنوان شده است: چندین جنگ در یمن وجود دارد نه جنگ واحد و شمار کشته شدگان نیز طبق آمارهای سازمان ملل بیش از ۷ هزار نفر است. همچنین جنگنده های طوفان قاطع همچنان به بمباران خود ادامه می دهند اما آنچه که خطرناک تر است، اتفاقی است که در شهر «عدن» پایتخت دوم یمن در حال وقوع می باشد؛ در این شهر پاکسازی نژادی و فرقه ای بی نظیر در طول تاریخ یمن در جریان است.

عطوان در ادامه می نویسد: نیروهای امنیتی یمن امروز شهروندان ساکن شهر عدن را که اکثر آنها از استان های شمالی هستند، به اجبار وادار به ترک عدن و رفتن به شهر تعز و دیگر شهرهای شمال این کشور کردند. این اقدام مقامات و نیروهای امنیتی از سوی ناظر حقوق بشر یمن محکوم گردید. همچنین شبکه «یوتیوب» نیز تصاویری از مهاجرت شهروندان یمنی را منتشر کرده است که لرزه بر اندام انسان می اندازد به طوری که مسئولان امنیتی این شهر صدها یمنی را جمع می کنند و آنها همانند حیواناتی که به مسلخ برده می شوند، می برند.اینها گناهی ندارد و تنها گناهشان این است که از ساکنان شهر عدن نیستند و غالبا به شهرهای شمالی وابسته هستند.

وی می افزاید: بهانه مقامات وابسته به دولت قانونی و مورد حمایت از سوی ائتلاف عربی برای این اقدام اینگونه عنوان شد که این شهروندان کارت شناسایی ندارند؛ این استدلال پوچ و شک برانگیز است. زیرا نیمی از ساکنان یمن دارای کارت شناسایی نیستند و بدون آن در کل کشور رفت و آمد می کنند.

وی در همین راستا تصریح کرد: آیا مزدوران شرکت «بلک واتر» که در یمن مشغول جنگیدن هستند، دارای کارت شناسایی هستند؟ آنها با نقض حاکمیت ملی یمن، بدون روادید و به صورت غیرقانونی وارد کشور شدند. این موضوع در مورد نیروهای دیگر مانند ائتلاف عربی که در یمن می جنگند نیز صدق می کند.

عطوان در ادامه بیان کرد: این اقدام آغاز تجزیه یمن بر اساس طائفه گرایی و نژادی و به مثابه بذر جنگ داخلی میان شمال و جنوب است که موجب تقویت عصبیت و منطقه گرایی می گردد. همچنین شکاف کنونی در بافت اجتماعی یمن را تشدید و جنگ فعلی را طولانی می کند. این موضوع با تمامی ارزش های همزیستی و اصول انسانی و تعالیم و دستورات دین مبین اسلام تناقض دارد.

وی همچنین عنوان داشت: شهر صنعاء متشکل از مردم تمامی استان ها در شمال، جنوب، شرق و غرب یمن است که با امنیت کامل و بدون هیچ تبعیضی در این شهر زندگی می کنند و آماده جنگ برای دفاع از شهرشان هستند. پس چرا تمامی شهرهای یمن از جمله عدن به این شیوه زندگی نمی کنند؟ آیا طوفان قاطع درصدد تکرار سناریوهای پاکسازی طائفه ای و قبیله ای که حامی آنها در سوریه و عراق و لیبی و لبنان است، در یمن است؟

عطوان در ادامه می نویسد: تمامی نشانه ها از شروع این اقدام از شهر عدن حکایت دارد و گزارش های مختلف تاکید می کند که از مهم ترین اولویت های طوفان قاطع، جدایی انداختن میان جنوب یمن از شمال این کشور بر اساس فرقه است؛ اعزام نیروهای ویژه آمریکایی نیز در راستای این نقشه و به بهانه مبارزه با القاعده و انهدام امارت آن در حضرموت صورت گرفت.

وی در همین راستا تاکید کرد: همانگونه که سالیان قبل نسبت به غارت ثروت های این کشور از سوی گروه های فاسد وابسته به دولت مرکزی در صنعاء و به حاشیه راندن مردم یمن به همراه سلب حقوق سیاسی آنها اعتراض کردیم، بر همان اساس با قدرت با اقداماتی که در راستای پاکسازی فرقه ای صورت گیرد، پیش از آنکه مداوای آن دیر شود، مقابله می کنیم.حتی هنگامی که دو یمن از یکدیگر جدا بودند دربهای این دو کشور به روی ساکنان طرفین باز بود.

عطوان در پایان تصریح می کند: نمی دانیم که آیا پاکسازی طائفه ای در جدول برنامه های مذاکره کنندگان یمنی است یا خیر اما آنچه که از آن مطمئن هستیم، این است که این گونه پاکسازی عجیب در تاریخ یمن در چارچوب فتنه کنونی در منطقه عربی صورت می گیرد و هدف از آن فروپاشی یک کشور و نیز به جان هم انداختن یک ملت واحد و ورود به جنگ های داخلی یا منطقه ای برای دهه های طولانی است. ما با صدای رسا این توطئه را هشدار می دهیم زیرا دوستدار ملت یمن و کل یمن اعم از شمال و جنوب و شرق و غرب آن هستیم.به این علت حجم توطئه ای که یمن و ملت آن را تهدید می کند می دانیم.توطئه ای که باید ملت یمن فقیر بمانند و بدون حاکمیت یا دولت قوی.این ملتی که پیشینه تمدنی چند هزار ساله دارد در قبال این تحرکات ساکت نمی ماند.

۱۳۹۵/۲/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: