نسخه چاپی

كلاهبردار 5 میلیاردی به دام افتاد

سرهنگ علی اكبر جاویدان گفت: در پی دریافت یك فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب گرگان با موضوع شكایت یكی از بانك های خصوصی از فردی مبنی بر كلاهبرداری و انتقال منافع غیر از طریق دریافت تسهیلات بانكی به مبلغ یك میلیارد و 600 میلیون ریال موضوع برای شناسایی و دستگیری متهم به صورت ویژه در دستور كار كارآگاهان اداره مبارزه با جعل و كلاهبرداری پلیس آگاهی قرار گرفت.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، وی افزود: در تحقیق اولیه در خصوص نحوه انجام این کلاهبرداری مشخص شد متهم با توجه به گردش مالی مناسب و جلب اعتماد بانک مربوطه درخواست دریافت تسهیلات داده که پس از انجام امور اداری برای ضمانت وام سه پلاک ثبتی ملک در رهن بانک قرار داده است.

وی اضافه کرد: متهم پس از دریافت تسهیلات هیچ یک از اقساط خود را پرداخت نکرد لذا بانک برای وصول قسط های معوق از طریق دادگاه حقوقی اقدام کرد که تعداد سه نفر شاکی نسبت به املاک در رهن بانک ادعای مالکیت داشتند.

رییس پلیس گلستان اضافه کرد: با طرح شکایت پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که در نهایت رای دادگاه به نفع اشخاص حقیقی صادر و مشخص شد متهم قبل از رهن قرار دادن املاک آنان را به اشخاص حقیقی فروخته و در ادامه با ضمانت همین املاک وام نیز دریافت کرده است.

سرهنگ جاویدان گفت: با توجه به گذشت زمان و طولانی بودن سیر مراحل قانونی متهم فرصت کافی برای متواری شدن داشته و سرنخ و ردی از خود باقی نگذاشته بود و تحقیق کارآگاهان وارد دور جدیدی شد.

وی افزود: ماموران با استفاده از شیوه های نوین تحقیقاتی محل اختفای متهم را در یکی از مناطق استان هرمزگان شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی به محل مورد نظر اعزام و در یک عملیات پلیسی موفق و غافلگیرانه متهم را در مخفیگاه خود در جزیره دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به مقر پلیس آگاهی منتقل کردند.

وی خاطرنشان کرد: متهم در تحقیقات پلیسی منکر هرگونه بزهی بود و سعی در قانونی جلوه دادن اقدامات خود را داشت که با ارایه ادله و مدارک کافی توسط پلیس لب به اعتراف گشود و بزه انتسابی خود را پذیرفت.

فرمانده انتظامی گلستان درباره نحوه انجام این کلاهبرداری، بیان داشت: متهم با طرح و نقشه قبلی و با نیت مجرمانه در ابتدا اقدام به فروش املاک به صورت قولنامه و مبایعه نامه کرده و به بهانه اینکه مقداری از بهای معامله را بعد از انتقال سند دریافت می کند، از خریداران مهلت گرفته و در این مدت املاک را در رهن بانک قرار داده و اقدام به دریافت وام کرده است.

سرهنگ جاویدان خاطرنشان کرد: میزان خسارت بانک و کلاهبرداری صورت گرفته با توجه به اینکه زمان دریافت وام مربوط به حدود ده سال قبل بوده، از سوی بانک 5 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی گفت: متهم پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

۱۳۹۵/۵/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: