نسخه چاپی

تغییرات بزرگ در برگزاری بازی‌های آسیایی

بازی‌های آسیایی از این پس فقط شاهد حضور ۲ ورزشكار در رشته‌های انفرادی مثل كشتی و وزنه‌برداری خواهد بود.

به گزارش نما به نقل از تسنیم: هیئت رئیسه شورای المپیک آسیا (OCA) در حالی روز شنبه در ویتنام تشکیل جلسه داد که در این نشست طرحی عجیب مورد تصویب قرار گرفت که این مصوبه، کشورهای عضو خصوصا ایران را در بازی‎های آسیایی با چالشی بزرگ روبه‎رو می‎سازد.

بر همین اساس در این نشست که کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان هم حضور داشت، مصوب می‎شود به دلیل تعداد زیاد شرکت‎کنندگان در بازی‎های آسیایی، هر کشور در هر رشته انفرادی تنها دو نماینده داشته باشد. به طور مثال در کاراته هر کشور تنها می‎تواند در 2 وزن نماینده داشته باشد.

این طرح بدین معناست که کشورمان در رشته‎های مدال‎آورش یعنی کشتی، وزنه‎برداری، ووشو و تکواندو تنها 2 نماینده در هر رشته خواهد داشت که همین امر قطعا باعث نزول چندین رتبه‎ای ایران در بازی‎های آسیایی خواهد شد.

جالب‎ترین نکته در این موضوع عدم اطلاع‎رسانی مسئولان کمیته ملی المپیک در این راستا است. همچنین اتفاق دیگری که در این نشست رخ می‎دهد که باز هم کشورمان از آن بهره‎ای نمی‎برد.

در این راستا به خاطر اختلاف دولت کویت با شورای المپیک آسیا، در نشست مذکور مصوب می‎شود مقر این شورا از کویت و به 5 کشور دیگر داده شود. شهرهای بانکوک، آلماتی، دهلی، نانشا و لوزان 5 شهری هستند که مقرر می‎شود دفاتر شورای المپیک آسیا در انجا مستقر شوند و باید دید چرا مسئولان کشورمان از این فرصت استثنایی نتوانستند بهره مناسب را ببرند با توجه به ظرفیت‌هاى موجود در کشور پایگاه جدیدى از ورزش آسیا را در ایران به وجود آورند.

یکی دیگر از موارد این نشست حضور استرالیا در بازی‎های آسیای خواهد بود. این کشور از این پس به عنوان میهمان در بازی‎‎های آسیایی حضور خواهد داشت ولی مدالی به این تیم تعلق نمی‎گیرد. نخستین حضور این کشور هم بازی‎های زمستانی ساپاروی ژاپن در سال جاری خواهد بود.

۱۳۹۵/۷/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...