نسخه چاپی

هیچ كشوری نباید برای لبنان تصمیم بگیرد

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: عربستان سعودی امكانات زیادی دارد كه می‌تواند در خدمت جهان اسلام و منطقه باشد ولی متأسفانه رفتار آنها در منطقه سازنده نیست و ما سعی كرده‌ایم در مقابل این رفتار خویشتن‌داری كنیم.

به گزارش نما به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان امروز (10مهر ماه) در دیدار با فعالین رسانه‌ای لبنان اظهار داشت: در موضوع لبنان، جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل روند سیاسی تلاش‌های بسیار زیادی را انجام داده است. من 6 ماه قبل از فوت امیر سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان راجع به این موضوع در جده گفت‌وگو داشتم و در هفته سومی که عادل‌الجبیر وزیر امور خارجه عربستان شد نیز با وی در خصوص لبنان گفت‌وگو کردم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه انتظار ما از عادل‌الجیر و سعودالفیصل این بود که دیدگاه های سازنده‌ای را راجع به روند سیاسی لبنان از سوی آنها بشنویم و پیشنهادات ما نیز در این زمینه روشن بود، بیان کرد: ما معتقدیم ریاست جمهوری در لبنان سهم مسیحیان لبنان است، ضمنا این موضوع مربوط به گروه‌های لبنانی و مردم این کشور است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با تشریح پیشنهاد ایران، ادامه داد: کاندیداهای اصلی ریاست جمهوری باید در جلسه‌ای با یکدیگر مشورت کنند آن ها ساعت ها و روزها بحث کنند و بر روی یک نفر به نتیجه برسند. مقامات عربستان سعودی تصورشان این بود که ما از حزب الله خواسته‌ایم که در این موضوع این گونه عمل کند، آن ها به ما می‌گفتند که از حزب الله بخواهید که در مورد فرد خاصی نظرشان تغییر کند در حالی که ما این موضوع را شایسته نمی‌دانستیم، حزب الله به عنوان یک جریان سیاسی خودش تصمیم می‌گیرد.

امیرعبداللهیان متذکر شد: رهبران سیاسی لبنان از شایستگی‌ بالایی برخوردارند و هیچ کشوری نباید برای لبنان تصمیم بگیرد، و اینکه کشوری بخواهد از بیرون برای آن‌ها تصمیم بگیرد چه ایران باشد، چه عربستان ، چه فرانسه و چه آمریکا، رفتار درستی نیست و الان نیز دیدگاه بسیار روشنی در خصوص انتخاب ریاست جمهوری در لبنان داریم.

وی با بیان اینکه فرانسوی‌ها این موضوع را با علاقه‌مندی دنبال می‌کنند و پیشنهاد ما نیز این بود که کاندیداهای اصلی ریاست جمهوری لبنان به پاریس یا به واتیکان دعوت شوند و در مباحث خود بر روی یک نفر توافق کنند یا اینکه این جلسه‌ در بیروت انجام شود، افزود: بعد از اینکه چهره های شاخص مسیحی در لبنان روی یک فرد به نتیجه برسند و مورد تأیید سایر گروه ها و جریانات سیاسی قرار گیرد جمهوری اسلامی ایران نیز از این تصمیم حمایت می‌کند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه میشل عون نقش ویژه‌ای در زمینه مقاومت در لبنان ایفا کرده و وظیفه خود می‌دانیم که از شخصیت میشل عون تجلیل کنیم، گفت: حزب الله در عرصه مبارزه با رژیم صهیونیستی در کنار مردم و ارتش لبنان نقش ویژه‌ای را ایفا کرده و در سال‌های اخیر نیز برای مبارزه با داعش به ایفای نقش مهم خود در سوریه پرداخته است.

وی افزود: 3 سال پیش فیلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل به تهران آمد، فیلتمن پیش از این معاون وزیر امور خارجه آمریکا بود. مواضع فیتمن راجع به حزب الله بسیار منفی بود، من به آقای فیلتمن گفتم ما با افتخار از حزب الله سخن می‌گوئیم و واقعا با صدای بلند از حزب الله قدردانی و تجلیل می‌کنیم، چرا که هم مبارزه با صهیونیسم و هم در مبارزه با تروریسم رویکرد صحیحی بوده است که حزب الله آن را به خوبی اتخاذ کرده است. حزب الله سهم مهمی در منطقه دارد و همچنن گفتم شما بخشی از امنیت خود در آمریکا را مدیون شهدای حزب الله در مبارزه با تروریسم هستید. فکر می‌کنیم حزب‌الله استراتژی درستی را در مبارزه با تروریسم و صهیونیسم اتخاذ کرده است.

خاطره امیرعبداللهیان از سفر خود به مسکو

امیرعبداللهیان با بیان اینکه عربستان سعودی را کشور بزرگی در منطقه می‌دانیم و از این کشور خواستیم که نقش سازنده‌ای را برای ایجاد امنیت در منطقه ایفا کند، اظهار داشت: همزمان با فشارهای زیاد بین‌المللی علیه سوریه برای فروپاشی دمشق من به روسیه سفری داشتم این در حالی بود که یک روز قبل از من بندر بن سلطان رئیس وقت سرویس امنیتی عربستان به مسکو سفر کرده و با رئیس پوتین ملاقات کرده بود.

تعجب مقامات روسیه از اتفاقات دیدار پوتین و بندر بن سلطان

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه مقامات روسیه با تعجب از سخنان بندر بن سلطان در دیدار با پوتین سخن می‌گفتند، بیان کرد: بندر بن سلطان در این دیدار از تلاش برای سقوط بشار اسد گفته بود و همچنین صراحتاً اعلام کرده بود که برای سرنگونی اسد همه گروه‌های مسلح جهان را در سوریه جمع کرده‌ایم و هدف ما این است که با فعالیت این گروههای مسلح در سوریه، اسد سقوط کند.

برنامه بندر بن سلطان برای استفاده از گروه‌های مسلح در جهت سرنگونی نظام سیاسی در سوریه

مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرف روسی به بندر بن سلطان می‌گوید که آیا شما با استفاده از گروه‌های مسلح می‌خواهید نظام سیاسی یک کشور را سرنگون کنید، که بندر بن سلطان می گوید "بلی" برای سرنگونی اسد استفاده از این روش اشکالی ندارد، گفت: طرف روسی در مقابل به بندر بن سلطان می‌گوید آیا می‌دانید در این صورت پس از سقوط دمشق، گروه‌های مسلح به سراغ شما در ریاض می آیند و داعش اگر در سوریه مسلط شود به سراغ سایر کشورهای منطقه و از جمله سعودی خواهد رفت، که رئیس وقت سرویس امنیتی اطلاعاتی عربستان پاسخ می‌دهد بلی این را می دانیم ولی بلا فاصله پس از سقوط اسد، همه گروه‌های مسلح را در سوریه بمباران و نابود می‌کنیم.

وی با اشاره به خاطره سفر بندر بن سلطان به روسیه افزود: این رفتار رئیس سرویس امنیتی وقت عربستان در قبال یک موضوع امنیتی پیچیده در سوریه است. ما مستندات زیادی داریم که عملیات تروریستی در مقابل سفارت ما در بیروت توسط شخص بندر بن سلطان در زمانی که رئیس سرویس اطلاعات و امنیت عربستان بوده، هدایت می‌شده است و هدف این حمله نیز شهید رکن‌آبادی سفیر ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران بوده است. ما هفته گذشته سالگرد شهادت دکتر رکن‌آبادی را در تهران برگزار کردیم که یاد و خاطره شهدای منا را گرامی می داریم.

امیرعبداللهیان گفت: هدفم از بیان این مسئله این است که ما با عربستان گفت‌وگو داشته‌ایم و در آینده نیز خواهیم داشت چون همسایه هستیم و در یک منطقه مشترک قرار داریم. سعودی امکانات زیادی دارد که می‌تواند در خدمت جهان اسلام و منطقه باشد ولی متأسفانه رفتار آنها در منطقه سازنده نیست و ما سعی کرده‌ایم در مقابل این رفتار خویشتن‌داری کنیم. همچنین ما به آنها فرصت می دهیم چون مسائل داخلی آل سعود مانع تصمیم گیری صحیح آنها شده است.

۱۳۹۵/۷/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: