نسخه چاپی

وزیر خارجه فیلیپین: نمی‌خواهیم سرسپرده آمریكا باشیم

عکس خبري -وزير خارجه فيليپين: نمي‌خواهيم سرسپرده آمريکا باشيم

وزیر خارجه فیلیپین می‌گوید موضع كشورش آنطور كه رئیس‌جمهورشان «اشتباهاً» گفته، مبنی بر قطع رابطه با آمریكا نیست ولی بهرحال باید از زیر یوغ «وابستگی و سرسپردگی» بیرون آمد.

به گزارش نما به نقل از فارس، دو روز پس از ایراد سخنان آتشین از سوی «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور فیلیپین در خصوص لزوم قطع رابطه با آمریکا، وزیر خارجه این کشور با لحنی ملایم‌تر بر لزوم برقراری روابط عزتمندانه با ایالات‌متحده تأکید کرد.

دوترته روز پنج‌شنبه در سفر به چین گفته بود که وقت قطع رابطه با آمریکا رسیده و فیلیپین بایستی از این به بعد، با قدرت‌های آسیایی مانند چین تعامل داشته باشد.

وزارت خارجه آمریکا همان شب اعلام کرد که این گفته‌های رئیس‌جمهور کشوری که پیمان دفاعی با آمریکایی‌ها دارد، مبهم است و فرستاده این وزارتخانه در سفر به مانیل، توضیح خواهد خواست.

پس از این تلاطم در روابط دو کشور، «پرفکتو یاسای» وزیر خارجه فیلیپین گفت که رئیس‌جمهور بنا به یک «اشتباه» این سخنان را بر زبان رانده است.

وزیر خارجه البته اصل ماجرا را کلاً زیر سوال نبرده و گفته که هرچند آمریکا نزدیک‌ترین دوست فیلیپین است، ولی این کشور می‌خواهد فضای ذهنی دال بر «وابستگی و سرسپردگی» را در هم شکند و روابطش با دیگر کشورها را تقویت کند.

۱۳۹۵/۸/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: