نسخه چاپی

عامل اصلی كشتار زائران ایرانی در عراق، عربستان است

گروه تروریستی داعش مسئولیت حملۀ انتحاری به زائران اربعین حسینی را در حومۀ شهر حله واقع در حدود 50 كیلومتری شرق كربلا بر عهده گرفت. سؤالی كه مطرح می‌شود این است كه ذینفعان اصلی این حمله چه كسانی هستند؟

به گزارش نما به نقل از جام نیـوز، گروه تروریستی داعش مسئولیت حملۀ انتحاری به زائران اربعین حسینی را در حومۀ شهر حله واقع در حدود 50 کیلومتری شرق کربلا بر عهده گرفت. سؤالی که مطرح می‌شود این است که ذینفعان اصلی این حمله چه کسانی هستند؟

شبیر حسنعلی، فعال و پژوهشگر اسلامی مقیم لندن، چهارشنبه در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت عربستان سعودی برای کشتن زائران شیعه در عراق از مزدوران داعشی خود استفاده کرده است.

حسنعلی افزود: حملۀ تروریستی در شهر حله مشابه «فاجعۀ منا» در مراسم حج سال گذشته بود که طی آن هزاران زائر از جمله صدها ایرانی کشته شدند.

وی با اشاره به اینکه «سعودی‌ها یکی از حامیان اصلی داعش هستند» خاطر نشان کرد: جای تعجب ندارد که آنها دستور «حمله به زائران ایرانی را به دست‌نشانده‌های داعشی خود» داده باشند.

این مفسر سیاسی خاطر نشان کرد: «جای تعجب نیست افرادی که در پشت صحنۀ داعش نقش دارند – صهیونیست‌ها و صهیونیست‌های عرب که عربستان را اشغال کرده‌اند – از آن به عنوان ابزاری برای آسیب رساندن به مردم استفاده کنند.»

حسنعلی از جامعۀ بین الملل به دلیل سکوتش در قبال این حملۀ تروریستی انتقاد کرد و گفت: «سکوت آنها در قبال ادعاها دربارۀ اینکه داعش ساختۀ دست امریکا، بریتانیا، فرانسه و تمامی این رژیم‌های تروریستی بوده و تحت کنترل آنهاست، بیشتر صحه می‌گذارد.»

وی همچنین خاطر نشان کرد این رژیم‌ها در خدمت منافع صهیونیست‌ها هستند و نسبت به حمایت عربستان سعودی از داعش سکوت اختیار کرده‌اند.

به نوشته پرس تی وی: این فعال مقیم لندن مسئولان عراقی را به «ادامۀ همکاری با ایران» فراخواند و افزود «آنها (عراقی‌ها) باید در خصوص اعتماد کردن به امریکایی‌ها یا هر سازمان غیردولتی مرتبط با امریکایی‌ها هوشیار باشند» زیرا این نهادها، اطلاعات لازم برای حمله به غیرنظامیان در عراق را در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند.

انفجار روز پنج‌شنبه (4 آذر) در اطراف شهر حله به شهادت حدود 100 زائر که بیشترشان ایرانی بودند، منجر شد. این زائران در مسیر بازگشت از مراسم عزاداری اربعین حسینی به کشورهایشان هدف این حملۀ هولناک قرار گرفتند.

در جریان این حادثه یک عامل انتحاری وابسته به گروه تروریستی داعش کامیون بمب‌گذاری‌شدۀ خود را در مجاورت جایگاه سوخت‌گیری و رستورانی که زائران به آن مراجعه می‌کنند، منفجر کرد.

۱۳۹۵/۹/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: