نسخه چاپی

كویت: تصمیمات اوپك در وین تاریخی است

وزیر دارایی و سرپرست وزارت نفت كویت روز پنجشنبه از توافق اوپك در نشست وین برای كاهش تولید یك میلیون و 200 هزار بشكه ای نفت استقبال كرد و این تصمیم را تاریخی و مثبت دانست.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری کویت(کونا)، انس صالح که سرپرستی وزارت نفت کویت را بر عهده دارد، پیش از ترک وین در اظهاراتی گفت: 'توافق نشست وین شرایط را به گونه ای فراهم کرد تا وزرا بتوانند به میزان مثبت و محدودی در زمینه تولید دست یابند و در مجموع روزانه 32میلیون و 500 هزار بشکه نفت تولید شود.'
وی افزود: توافق نشست وین از ابتدای سال 2017 اجرایی خواهد شد و قرار است کمیته ای به ریاست کویت و عضویت ونزوئلا و الجزایر بر اجرای تصمیمات نظارت کندد.
وزیران نفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت( اوپک) در نشست روز گذشته خود با کاهش سقف تولید نفت این سازمان به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز موافقت کردند.
اعضای اوپک در یکصد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند و توانستند توافق الجزایر را اجرایی کنند. بر اساس توافق مقدماتی (٢٨ سپتامبر، هفتم مهرماه) الجزیره، قرار بود سطح تولید اوپک به ٣٢ میلیون و 500 هزار تا ٣٣ میلیون بشکه در روز محدود شود.
اعضای اوپک در وین توافق کردند به مدت 6 ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از سطح تولید خود بکاهند و مجموع سقف تولید را به ٣٢ میلیون و 500 هزار بشکه در روز برسانند و این منوط به همکاری کشورهای غیرعضو اوپک و کاستن روزانه 600 هزار بشکه نفت از تولیدشان است.
وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک همچنین با تولید روزانه سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه نفت خام ایران موافقت کردند. اعضای اوپک با تصمیم امروز که به دور از انگیزه سیاسی اتخاذ شد، ثابت کردند هنوز در شرایط سخت می توانند تصمیم‎های مهمی بگیرند و نقش مهمی در بازار انرژی جهان بازی کنند. پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت نفت با این تصمیم اوپک به محدوده 50 تا 55 دلار برای هر بشکه می رسد.

۱۳۹۵/۹/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...