نسخه چاپی

كارشناس هواشناسی هم درباره برجام نظر داد!

مهدی پازوكی گفت: دولت باید نرخ واقعی ارز را ثابت نگه دارد و نرخ اسمی را همگام با تورم تعدیل كند.

به گزارش نما به نقل از خبرآنلاین: مهدی پازوکی گفت: دولت باید نرخ واقعی ارز را ثابت نگه دارد و نرخ اسمی را همگام با تورم تعدیل کند.

اين كارشناس اقتصادي درباره علل نوسان نرخ ارز اظهارداشت: براساس مبانی علم اقتصاد، قیمت ارز در بازار بوسیله عرضه و تقاضا تعیین می شود؛اما اشکال اقتصاد ایران این است که دولتها همواره به دنبال حفظ ثبات ارزش اسمی ارز بوده اند، در حالی که قیمت دلار هم مثل سایر کالاها توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود.

وي افزود:به طور مثال قیمت ارز از 3650 تومان در مرداد 92 به زیر 3200 تومان در اوایل مهر ماه رسید؛یعنی به طور متوسط نرخ تورم حدود 15 درصد شده است.در واقع قیمت ارز همگام با تورم تعدیل نشده و ارز ارزان بوده است.

اين كارشناس اقتصادي با تاكيد بر اينكه دولتها باید قیمت واقعی ارز را تثبیت کنند،خاطرنشان كرد:از آنجا كه عرضه کننده ارز دولت است و دولت به دلیل درآمدهای نفتی که دارد، هر زمان بخواهد ارز به بازار تزریق می کند ،لذا دولت مي تواند قیمت ها را متعادل کند.

وي افزود: اما اشکال این است که وقتی دولت به طور مصنوعی ارز را ثابت نگه می دارد، با هرگونه شوک خارجی مثل لغو تحریم ها یا تمدید تحریم ها ، به لحاظ روانی انتظارات تورمی منفی در بازار ارز ایجاد می شود.

دولت عاقله آقاي روحاني

پازوكي با اشاره به كاهش نرخ ارز به 3200 در سال 93 تصيرح كرد:در واقع دولت آقای روحانی کار خاصی انجام نداده بود،ولی همین که مردم احساس کردند دولت عاقله ای سرکار آمده و منافع ملی را مد نظر قرار می دهد و به دنبال آن تصميم هاي علمی و کارشناسی در اقتصاد می گيرد، در نتیجه انتظارات تورمی به شدت کاهش یافت.

او با تاكيد بر اينكه دولت باید همواره قیمت اسمی ارز را ثابت نگه دارد،يادآور شد:يكي از دلايلي كه عامل نوسان نرخ ارز عنوان كرده،مسافرت هاي خارجي است در حالي كه اين رقم چندان زیاد نیست، شاید در مجموع 400 میلیون دلار باشد.آنچه اقتصاد تاثیر می گذار شوک های خارجی است.

پازوكي با بيان اينكه اگر اقتصاد براساس مباني اقتصاد مقاومتی اداره شود، کمترین تاثیرپذیری از شوک های خارجی ايجاد مي شود،عنوان كرد: بنابراین فکر می کنم بانک مرکزی که مدیران آن از عقلای اقتصادی هستند، باید سعی کنند نرخ واقعی ارز را ثبات ببخشند و بازار را براساس مدیریت شناور شده،اداره كند.

اين كارشناس اقتصادي وظیفه دولت را ايجاد ثبات اقتصادی دانست و گفت:متاسفانه يكي از مشكلاتي كه در كشور با آن مواجه هستيم، این است که رسانه های عمومی مثل صدا و سیما که از بودجه دولت استفاده می کنند،بدون توجه به منافع ملی بدشان نمی آید این نوسانات براي دولت مشکل ایجاد کند.

رسانه هايي كه بازار ارز را ملتهب كردند

وي متذكر شد: رصد شبکه های اجتماعی نشان می دهد که برخي رسانه ها حتي از اينكه بازار ارز ملتهب شده،استقبال كرده اند.در حالي كه هيچ كجاي دنيا براي زيان به منافع ملي جشن نمي گيرند.حتي در آمريكا هم جمهوری خواهان و دمکرات ها درباره مسایل منافع ملی شان شوخی ندارند،حال آنكه در ایران اینگونه نیست و مي بينم كه رسانه هاي جناح مقابل دولت بر اين انتظارات تورمي و افزايش قيمت ها دامن مي زنند.

پازوكي توضيح اخير ولي اله سيف رييس كل بانك مركزي درباره علل نوسان در بازار ارز را خوب توصيف كرد و گفت: آقای سیف سعی کرد به مردم امنیت خاطر بدهد و اين تاثير خوبي داشت.زيرا اگر ما براساس اصول علمی و کارشناسی و مفاهيم اصلی اقتصاد، کشور را اداره کنیم قطعا می توان از بسياري از بحران ها عبور كرد.

اين اقتصاددان با بيان اينكه فعل و انفعالات سیاسی ناشي از تمديد تحریم ها برای اقتصاد خطرناک است،گفت: اتفاق خاصی نيفتاده، آنچه در بازار اتفاق افتاده انتظارات تورمی منفی است كه از جانب مخالفان دولت در داخل و سنگ اندازي هاي خارجي از جمله تمديد تحريم هاي ايران از سوي سناي آمريكا،شيطنت هاي اعراب حاشيه خليج فارس و آمریکا صورت گرفته است.

او با انتقاد از رسانه ملي گفت: کار به جایی رسیده که مجری هواشناسی هم راجع به برجام صحبت مي كند،در حالي كه تلویزیون ایران از بودجه عمومی دولت استفاده مي كند و آنها به جای آرام کردن بازار، شرایط را تشدید می کنند.

پازوكي با اشاره به نقدينگي 1128 تریلیون توماني اظهارداشت: اين خطر وجود دارد كه اگر انتظارات تورمي دامن زده شود، حتي اگر 10 درصد در اين حجم نقدينگي به بازار ارز هدايت شود، کشور دچار بحران شود. کما اینکه در شبکه های مجازی مخالفان داخلي و خارجي دولت فضای نامناسبی را برای این بازار بوجود آورده اند.

ابا بيان اينكه هجوم به بازار ارزبه نفع مردم نیست،عنوان كرد: پيشنهاد مي شود كه دولت باید نرخ واقعی ارز را ثابت نگه دارد، نرخ اسمی را همگام با تورم تعدیل کند و نهایتا یکسان سازی نرخ ارز را در شرایط خوب انجام دهد تا فاصله ارز مبادله ای و بازار آزاد کم شده و رانت ارز بین برود.

۱۳۹۵/۹/۱۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...