نسخه چاپی

اردوغان: به ایران پیشنهاد دادم با دلار معامله نكند

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه اعلام كرد به رهبران كشورهای روسیه، چین و ایران پیشنهاد مبادله اقتصادی كالا و خدمات با پول های ملی را داده است.

به گزارش نما؛ رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد به رهبران کشورهای روسیه، چین و ایران پیشنهاد مبادله اقتصادی کالا و خدمات با پول های ملی را داده است.

روزنامه " حریت " ترکیه نوشت: اردوغان دیروز در آیین افتتاح یک مرکز تجاری در شهر استانبول با اشاره به این موضوع گفت: به ولادیمیر پوتین پیشنهاد دادم با پول های ملی مان مبادله کنیم، به او گفتم : هر آنچه ما از شما می خریم "روبل" بپردازیم و هر آنچه شما از ما می خریدبا "لیره " پرداخت کنید."

اردوغان افزود: چنین پیشنهادی را خطاب به رهبران چین و ایران نیز ارایه کرده است.

ترکیه که از عضویت در اتحادیه اروپا دلسرد شده است، در ماه های گذشته چشم به عضویت در سازمان همکاری های "شانگهای" و توسعه مناسبت سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای روسیه، چین و هند دوخته است.

اردوغان در حالی از تبادل اقتصادی با کشورهای ایران، روسیه و چین با پول های ملی کشورها سخن گفته که در هفته های گذشته ارزش پول ملی این کشور در برابر دلار در یک سقوط آزاد بی سابقه به پایین ترین حد از زمان بحران بزرگ اقتصادی این کشور در فاصله سال های 1999 تا 2001 رسیده است.

ارزش برابری لیر در برابر دلار آمریکا که در زمان آغاز اصلاحات اقتصادی و حذف 6 صفر از واحد پول ترکیه حدود 1.6 لیر در برابر هر دلار آمریکا بود، هم اینک به بیش از 3.4 لیر در برابر هر دلار آمریکا سقوط کرده و ارزش آن نصف شده است.

پیش بینی می شود پیشنهاد ترکیه به عنوان متحد عضو ناتوی آمریکا به کشورهایی چون روسیه و چین و ایران برای حذف دلار از مبادله اقتصادی با واکنش منفی ایالات متحده آمریکا و ارکان های اقتصادی واشنگتن مواجه شود.

اقتصاد ترکیه در 3 سال گذشته و متعاقب بحران های سیاسی داخلی این کشور – بر سر اعتراضات در میدان تقسیم استانبول و سپس بحران فساد مالی اعضای کابینه اردوغان – و نیز حملات تروریستی و بحران امنیتی و کاهش محسوس ورود گردشگران خارجی به این کشور، در وضعیت بحرانی است.

اردوغان همچنین در سخنرانی دیروز خود به مردم کشورش درباره نگهداری ارزهای خارجی به ویژه دلار هشدار داد و گفت برای بالا بردن ارزش پول ملی کشورشان کسانی که ارزهای خارجی نگهداری می کنند، بهتر است ارزها را در بازار به طلا یا لیره تبدیل کنند.

۱۳۹۵/۹/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...