نسخه چاپی

روحانی در دیدار سفیر جدید آلمان چه گفت؟

رئیس‌جمهور گفت: درباره راوبط ایران و آلمان تا رسیدن به نقطه آیده‌آل، باید روابط در بخش‌های بیمه‌ای و بانكی تسریع و تسهیل شود.

به گزارش نما، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید آلمان در تهران، گفت: آلمان همواره برای ما کشوری با روابط خوب سنتی در اروپا تعریف شده و تهران از گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط با برلین، استقبال می‌کند.

وی با اشاره به نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته‌ای و تاکید بر ضرورت تداوم این نقش در اجرای دقیق و کامل برجام، اظهار داشت: سطح همکاری‌های ایران و آلمان بعد از برجام و حذف موانع رو به گسترش بوده و برای ایجاد شتاب در این همکاری‌ها و برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به نقطه آیده‌آل، باید روابط در بخش‌های بیمه‌ای و بانکی تسریع و تسهیل شود.

رئیس‌جمهور از آلمان به عنوان نخستین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپا نام برد و تاکید کرد که دو کشور از توانمندی‌ها و امکانات گسترده‌ای برخوردارند که این توانمندی‌ها باید برای ایجاد جهشی در همکاریهای مشترک در همه حوزه‌ها، بکار گرفته شوند.

روحانی سپس به سابقه همکاری شرکت‌های بزرگ آلمانی با شرکای تجاری خود در ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می‌توانند در حوزه‌های فنی - مهندسی و از جمله ساخت نیروگاه‌ها و راه آهن همکاری‌های خود را بیش از پیش توسعه دهند.

وی توسعه همکاریهای فرهنگی و دانشگاهی دو کشور را نیز ضروری برشمرد و گفت: ایران و آلمان همواره روابط فرهنگی مستحکمی با یکدیگر داشته اند و این همکاری‌ها و روابط فرهنگی را می‌توانیم در زمینه‌های دانشگاهی، تحقیقاتی و هنری گسترش دهیم.

روحانی به موضوع تروریسم و خطرات آن برای همه کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: حفظ ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم برای نه تنها کشورهای منطقه بلکه برای همه جهان مهم است و باید در این عرصه همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

"میکائیل کلور برشتولد" سفیر جدید آلمان در تهران نیز با تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی، تاکید کرد که برلین مصمم است سطح همکاری‌ها خود را با تهران در همه حوزه‌ها به ویژه در حوزه فناوری‌های نوین، ارتقاء دهد.

سفیر جدید آلمان، گسترش و تعمیق همکاری‌های فرهنگی و علمی دو کشور را نیز در کنار همکاری‌های اقتصادی و سیاسی ضروری خواند و گفت: ما آماده تعمیق همکاری‌های علمی، دانشگاهی و هنری میان دو کشور هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت و نقش توافق هسته‌ای در توسعه همکاری‌های مشترک تصریح کرد: آلمان قویا متعهد به اجرای کامل و دقیق برجام است و از همه توان خود برای اجرای کامل این توافق از سوی سایر کشورها، استفاده خواهد کرد.

برشتولد آماده شدن نخستین ایرباس ساخت اتحادیه اروپا در هامبورگ برای تحویل به ایران را پیامی قوی برای اجرای برجام برشمرد و گفت: ما از هیچ تلاشی برای اجرای کامل برجام دریغ نخواهیم کرد و این به نفع روابط دو کشور، منطقه و جهان است.

سفیر آلمان در تهران سپس به مسائل منطقه‌ای و ضرورت تقویت همکاری‌های مشترک در این عرصه اشاره کرد و اظهار داشت: آلمان درباره مسائل منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری بسیار مهم می‌داند که دستیابی به هیچ راه حلی بدون حضور این کشور امکان‌پذیر نیست.

منبع: تسنیم

۱۳۹۵/۱۰/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: