نسخه چاپی

تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران مورد محكومیت وزارت امور خارجه قرار گرفت

ایران قطعنامه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل را مبنی بر تمدید ماموریت یكساله گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در كشورمان را رد و آن محكوم كرد.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ بهرام قاسمی افزود: برای هفتمین سال متوالی است که شورای حقوق بشر با وجود حمایت اکثر اعضایش از این قطعنامه و صرفا با اتکاء به آرای یک بلوک سیاسی خاص و تعداد انگشت شماری از عوامل خود در منطقه که دقیقا و آشکارا در شمار ناقضان روسیاه حقوق بشر در سطح جهان و منطقه هستند، اقدام به انتصاب و تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در کشورمان می کند.

وی افزود: "معتقدیم پیگیری این سیاست تقابل آمیز و رویکرد مخرب و شکست خورده از طریق اعمال فشار به کشورهای دیگر در جلب حمایت از چنین قطعنامه های گزینشی و مغرضانه ای که با سوء استفاده از اهرم های مختلف سیاسی و اقتصادی صورت می پذیرد، با کمال تاسف منجر به تضعیف روز افزون اعتبار نظام حقوق بشری ملل متحد و بی حیثیتی کشورهایی است که هدف شان از یک سو بیش از آنکه بهبود و ارتقا واقعی وضعیت حقوق بشر در جهان باشد، تخریب و آسیب رساندن به چهره و تصویر کشورهایی مستقل مانند ایران است که حاضر به تبعیت از سیاستهای نئواستعمارگرایانه برخی کشورهای غربی نیستند و از سوی دیگر سرپوش گذاشتن بر موارد نقض حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه از جمله جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی و کشتار وحشیانه و تجاوز از سوی خود و متحدانشان در جهان و منطقه است.

قاسمی تاکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران و اکثر کشورهای عضو شورای حقوق بشر که از این قطعنامه در سطوح مختلف حمایت نکرده اند این قطعنامه فاقد ضرورت، وجاهت و پشتوانه حرفه ای است؛ بنابراین اعتقاد راسخ داریم گزارشگری که با چنین پشتوانه ضعیف و آکنده از شبهات گوناگون به این سِمَت منصوب شده است با مشکل اساسی در اصالت و مشروعیت خود مواجه است و طبعا نمی توان انتظار داشت تا ماموریت خود را بر اساس اصول مصرّح در شرح وظایف گزارشگران ویژه از جمله ضرورت رعایت استقلال، انصاف، بی طرفی و حرفه ای گری انجام دهد؛ این وضعیت تاسف بار را می توان هم در رفتار و عملکرد گزارشگر قبلی و جدید به روشنی مشاهده کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی همواره اراده و علاقه مندی خود به گفتکو، همکاری سازنده، هدفمند و معطوف به بهبود واقعی و ارتقا حقوق بشر را با سازوکارهای مشروع بین المللی حقوق بشری ملل متحد و کشورهایی که بدون اغراض سیاسی و بر اساس احترام متقابل و تفاهم، آمادگی تعاملِ ثمر بخش در زمینه حقوق بشر را دارند را در گفتار و عمل ثابت کرده است.

بهرام قاسمی در پایان سازو کار بررسی دوره ای جهانی موسوم به "یو. پی. آر " را نزدیک ترین سازو کارِ بین المللی به عدالت برای بررسی مسائل و موضوعات حقوق بشری همه کشورها در چارچوب سازمان ملل متحد بر اساس اصول جهانشمولی، عدم تبعیض، اصل برابری، غیرگزینشی بودن و عدم سیاسی کاری و عدم پیروی از سیاست های دوگانه دانست و سیاست کشورمان را تقویت این سازو کار و همکاری و تعامل با آن اعلام کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه، با صدور قطعنامه‌ای ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را تمدید کرد.

پیش نویس قطعنامه را سوئد، آمریکا، مقدونیه و مولداوی ارائه کرده بودند که در نهایت با 22 رای موافق، 12 رای مخالف، 13 رای ممتنع به تصویب رسید.

در جلسه رای‌گیری، ایران این قطعنامه را «سیاسی و جانبدارنه» خواند.

ونزوئلا، کوبا و عراق هم با صدور این قطعنامه مخالفت و علیه آن در جلسه رای‌گیری سخنرانی کردند.

۱۳۹۶/۱/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...