نسخه چاپی

واردات بی‌رویه ۱۰ هزار كارخانه را تعطیل كرد

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه در حال حاضر فعالیت بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی متوقف شده است، گفت: واردات بی رویه یكی از دلایل توقف این كارخانه‌ها و كارگاه‌ها است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، سید محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس پیرامون واردات بی رویه کالا به کشور اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی که اکسیر شفا بخش تولید ملی و اشتغال است با عزم راسخ مبارزه با واردات بی رویه و قاچاق کالا اگر همراه نباشد به ثمر نخواهد نشست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت بیش از 10 هزار واحد صنعتی متوقف شده است، افزود: واردات بی رویه یکی از دلایل توقف این کارخانه‌ها و کارگاه‌ها است، عده‌ای نیز برای سود جویی و به صورت مافیایی کالایی را وارد کشور می کنند که متاسفانه نظارتی بر این موارد نیست البته باید گفت بخشی از این واردات بی رویه نتیجه "برجام" است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با بیان اینکه متاسفانه کالاهای وارداتی مشکلاتی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است، گفت: ارزی که در مقابل صادرات نفت باید به ایران داده شود، بلوکه می‌شود و در این راستا ما تنها می‌توانیم به جای ارز، کالا وارد کنیم.

وی ادامه داد: واردات آدامس، پفک، گوجه فرنگی، مربا و سنگ قبر جای کالاهای ایرانی را پر می‌کند، زمانی که واردات در کشور زیاد شد و قیمت کالاهای وارداتی نسبت به داخلی کمتر شد مردم به خرید کالاهای وارداتی رغبت بیشتری پیدا می کنند و این موجب واردات بی رویه در کشور شده است.

ابطحی بیان کرد: مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته در رابطه با واردات بی رویه کالا تذکرات و توصیه‌های اکید داشتند و در این خصوص حکم حکومتی دادند.

وی با بیان اینکه سالیانه حدود 25 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این رقم غیر از واردات بی‌رویه‌ای است که به کشور وارد می‌شود و این موجبی برای تهدید اقتصاد مقاومتی و اشتغال است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با بیان اینکه کشور در حال رکود است و این رکود را دولت انکار نکرده است، اظهار داشت: معمولا در زمان رکود کشورها در تلاشند که از تولید کنندگان خود حمایت کنند و زمینه هرچه بهتر شدن تولید و اشتغال فراهم شود اما در این چند سال فشارها بر روی تولید کنندگان بیشتر شده و سازمان‌های امورمالیاتی و بانک‌ها سبب تعطیلی کارخانه‌ها شدند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها جریمه دیرکرد خود را به صورت ثانیه‌ای مطالبه می‌کنند و برخی از کارخانه‌ها سود بالای 30 درصد به بانک‌ها پرداخت می‌کنند، گفت: همه این مسائل دست به دست هم داده که اگر فردی قصد راه اندازی کارخانه 100 نفره داشته و درخواست وام از بانک داشته باشد باید بیش از 20 الی 30 درصد سود آن را به بانک‌ها پرداخت کند این در حالی است که هیچ واحد سالیانه 20 درصد سود ندارد.

ابطحی ادامه داد: اگر چه دولت گفته ما 16 هزار شغل ایجاد کردیم ولی در عین حال می‌بینیم که تعداد زیادی از کارگران کارخانه‌ها بیکار شدند، این مسائل اقتصاد را دچار مشکل کرده، همچنین باید گفت تفکری که انقلابی و کار آمد نباشد راه به جایی نخواهد برد و وضعیت اقتصادی نگران کننده‌تر هم خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص واردات بی رویه کالا، آیا مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از واردات بی رویه کالا به کشور چگونه ورود پیدا کرده است؟ گفت: در برنامه ششم توسعه چندین حکم صادر شده و مجلس باید به بحث واردات بی رویه ورود پیدا کند، همچنین در خصوص کالاهای وارداتی باید ضمانت اجرایی قوی در قوانین مجازاتی وضع شود تا مجازات‌ها سبب جلوگیری از واردات بی رویه شوند، باید مجلس در این زمینه اقدامات موثرتری انجام دهد و بر قوانین نظارت کنند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس اضافه کرد: متاسفانه نظارتی بر قوانین نیست همچنین آئین نامه قوانین اجرایی نمی‌شود در این راستا کمیسیون اقتصادی مجلس باید پیشنهادی برای جلوگیری موثر واردات بی رویه کالا داشته باشد و از ورود کالاهای بی‌رویه به کشور جلوگیری کند.

۱۳۹۶/۲/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: