نسخه چاپی

جان برنان از تماس‌های ترامپ با روسیه مطلع بود

به گزارش نما - تسنیم نوشت: مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" اذعان کرده است که از تماس‌های بین کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ اطلاع داشته است.

به گزارش رویترز، جان برنان مدیر سابق سیا روز سه شنبه در سخنانی تاکید کرد: من از تماس های بین کمپین انتخاباتی ترامپ و روسیه مطلع بودم و نگرانی من نسبت به این مساله افزایش یافته بود که روسیه از طریق یک مسیر خیانتکارانه به دنبال فریب آمریکا باشد.

برنان که مدیر سیا تا زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ در ماه ژانویه بوده، در نشست استماع کنگره تصریح کرد: من شخصا در تماس تلفنی اوت گذشته به رئیس سرویس امنیتی روسیه موسوم به اف اس بی هشدار دادم که دخالت در انتخابات می تواند به ضرر روابط دو کشور باشد.

دن کوتس مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز از پاسخ دادن به گزارش منتشر شده واشنگتن پست طفره رفته است. این روزنامه آمریکایی پیش از این نوشته بود که ترامپ از کوتس و رئیس آژانس امنیت ملی خواسته است تا از ارائه هر گونه سندی که گمانه زنی درباره تبانی روسیه و تیم انتخاباتی اش را تقویت می کند، خودداری کنند.

اظهارات برنان و کوتس به جنجال مربوط به برکناری جیمز کومی رئیس سابق اف بی آی و پرونده تحقیقات روسیه دامن زده است. برخی رسانه های خبری علت اصلی برکناری کومی از این سمت را مخالفت با درخواست ترامپ برای پایان دادن به پرونده تحقیقات روسیه ارزیابی کرده اند.

برنان افزود: من از اطلاعات مربوط به تماس های مقام های روسی و افراد آمریکایی که در کمپین ترامپ بودند، مطلع بودم. ولی نمی توانم قاطعانه بگویم که تبانی واقعی بین دو طرف وجود داشته است.

در حالی که جامعه اطلاعاتی آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در حال جمع آوری شواهدی است که نشان می دهد روسیه در انتخابات آمریکا دخالت داشته تا با حمایت از ترامپ موجب شکست هیلاری کلینتون شود، اظهارات برنان کامل ترین ارزیابی سیا در خصوص پرونده روسیه تا این لحظه به شمار می رود.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در ماه ژانویه اعلام کرد که روسیه در هک کردن ایمیل های کمیته ملی حزب دموکرات دست داشته و هدف اصلی از این اقدام، بی اعتبار کردن هیلاری کلینتون و کمک به ترامپ بوده است.

۱۳۹۶/۳/۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...