نسخه چاپی

عربستان، هیئت مذاكره‌كنندگان مخالف سوری را پاكسازی می‌كند

به گزارش نما - ایرنا نوشت: یک منبع آگاه شنبه شب به شبکه خبری المیادین گفته است که عربستان قصد دارد هیات عالی مذاکره کنندگان مخالف سوری را از چهره‌های نزدیک به قطر و نمایندگان اخوان المسلمین پاکسازی کند.

این منبع آگاه در ادامه افزود: عربستان قصد دارد در هفته نخست ماه آینده میلادی (جولای) کنفرانسی با حضور مخالفان سوری تشکیل دهد و طی آن، هیات جدیدی را جایگزین هیات عالی مخالفان کند.

این منبع آگاه استعفای «محمد حافظ» رئیس کمیته قانونی هیات عالی و «معاذ خطیب» رئیس پیشین ائتلاف ملی مخالفان سوری را در راستای فشار عربستان بر «ریاض حجاب» رئیس کنونی هیات عالی مخالفان دانست که تحت حمایت قطر قرار دارد.

شبکه خبری «روسیا الیوم» ساعاتی پیش گزارش کرد، این دو مقام ارشد هیات عالی مخالفان سوری در پیام‌هایی جداگانه به «صفوان عکاش» دبیر این هیات اعلام کرده‌اند از عضویت در هیأت مذکور کناره گیری می‌کنند.

حسام حافظ در این باره گفته بود، تصمیم وی پس از آن صورت می گیرد که هیات عالی مذاکره کنندگان از ضعف‌های مختلفی چون تک روی در تعیین رویکردهای اساسی، غیرحرفه‌ای بودن در تصمیم گیری‌ها و اصرار بر سهم خواهی گروه‌ها رنج می‌برد.

رئیس پیشین هیات عالی مذاکره کنندگان سوری نیز دلیل کناره گیری‌اش را عواملی چون ابهام و شفاف نبودن تصمیم گیری، روشن نبودن چشم انداز در هیات دانست و گفت: انتخاب اعضای مذاکره کنندگان به جای آن که براساس لیاقت صورت گیرد، براساس سهم گیری بنا شده است.
در همین حال «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه از برگزاری دور جدید مذاکرات صلح سوریه در 10 جولای (19 تیر ) خبر داد.

ششمین دور از مذاکرات صلح سوریه در ژنو 20 می (30 اردیبهشت ماه) بدون دستیابی به گشایش و بدون اتخاذ تصمیمات سرنوشت ساز به پایان رسید.

۱۳۹۶/۳/۲۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...