نسخه چاپی

درخواست رسمی عراق از تركیه و ایران برای بستن گذرگاه‌های مرزی با كردستان و تعامل با بغداد

به گزارش نما - ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد، رسما از ایران و ترکیه درخواست کرده گذرگاه‌های خود با اقلیم کردستان عراق را بسته و تمامی تعاملات تجاری با این اقلیم را متوقف کرده و این تعاملات را به بغداد منحصر کنند.

به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز عراق، احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزارت خارجه عراق اخیرا یادداشتی رسمی را به دو سفارت ترکیه و ایران در بغداد تقدیم کرده که دربرگیرنده درخواست رسمی دولت عراق از این دو کشور دوست بوده است.

این سخنگو افزود: این درخواست درخصوص لزوم تعامل انحصاری با دولت فدرال عراق در زمینه گذرگاه‌های مرزی و بسته شدن تمامی گذرگاه‌ها با اقلیم کردستان عراق تا زمان تحویل کنترل و اداره این گذرگاه‌ها به دولت عراق است.

محجوب ادامه داد: وزارت خارجه همچنین توقف تمامی تعاملات تجاری بویژه در زمینه صادرات نفت و فروش آن توسط اقلیم کردستان عراق را درخواست کرده و باید در این پرونده منحصرا با دولت فدرال عراق تعامل شود.

وی خاطرنشان کرد، دولت عراق با هر دو طرف ترکیه و عراق برای همکاری در اجرای تمامی تدابیری که اتخاذ کرده، تلاش می‌کند.

این سخنگو تاکید کرد، باید دو کشور همسایه با مقامات دولت فدرال عراق طبق اصول حسن هم‌جواری، احترام به حاکمیت عراق، تقویت همکاری دوجانبه و رویارویی با خطرات مشترک تعامل داشته باشند.

روابط بغداد و اربیل در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق تیره شده است چراکه بغداد و چند کشور در راس آنها ترکیه، ایران، آمریکا و انگلیس با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کردند.

براساس داده‌های کمیسیون همه‌پرسی کردستان عراق بیش از ۹۲ درصد از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به جدایی از عراق رای آری دادند.

دولت عراق نیز از کردستان عراق خواسته است اداره دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه و گذرگاه‌های مرزی که جمهوری عراق را با کشورهای هم‌جوار از طریق اقلیم مرتبط می‌سازد، واگذار کرده و نتایج همه‌پرسی را لغو کند که اربیل با تمامی این درخواست‌ها مخالفت کرده است.

۱۳۹۶/۷/۱۵

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...