نسخه چاپی

گزارش اختصاصی نما:

كارنامه 4 ساله اقتصاد مقاومتی بیش از آن كه رضایت بخش باشد هشدار آمیز است

عکس خبري -کارنامه 4 ساله اقتصاد مقاومتي بيش از آن که رضايت بخش باشد هشدار آميز است

بعد از چهارمین سالگرد اقتصاد مقاومتی بیش از 100 اقتصاددان مطرح كشور بیانیه صادر كردند. در این بیانیه آمده است با وجود گذشت 10 سال از ابلاغ سیاست های كلی اصل 44 تغییر مطلوبی در نسبت دولت و بخش غیر دولتی در مسئولیت های حاكمیتی و تصدی گری حاصل نشده است.

بعد از چهارمین سالگرد اقتصاد مقاومتی بیش از 100 اقتصاددان مطرح کشور بیانیه صادر کردند. در این بیانیه آمده است با وجود گذشت 10 سال از ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 تغییر مطلوبی در نسبت دولت و بخش غیر دولتی در مسئولیت های حاکمیتی و تصدی گری حاصل نشده است.
در واقع این مساله از آنجایی نشات می گیرد که برخی مسئولان به فرموده رهبر معظم انقلاب همزبانند اما همدل در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیستند. دلیل اینکه این اتفاق نیافتاده است را می توان در توجه ویژه برخی از مسئولان به خارج از کشور دانست به ویژه پس از توافق هسته ای توقع و انتظاراتی که مسئولان دردولت از نتایج برجام داشتند باعث شد این اتفاق نیافتد و اقتصاد مقاومتی با بی توجهی روبه رو شود.
تحلیل بخش عمومی اقتصاد در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی موضوعی است که بعد از سالروز ابلاغ سیاست ها مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفت.
رسانه های حامی دولت، عملکرد مثبت آن را مورد تحلیل قرار می دهند و معتقدند که مبادلات تجاری ایران و اروپا در هشت ماه نخست سال جاری 75 درصد رشد داشته است و بر این اساس، حجم این مبادلات به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده است .در واقع این رسانه ها افزایش حجم مبادلات خارجی و جلوگیری از قاچاق کالا را در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می دانند.
اما رسانه های دیگری نیز هستند که این امر را به نوع دیگری تحلیل می کنند و می نویسند متاسفانه علی رغم تمام هشدارهای دلسوزان هنوز هم رقم کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند بالاست و با این وضعیت به هیچ عنوان نمی توان به تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی امیدوار بود.
واردات بی رویه همچنان وجود دارد و گزارش های گمرک نشان از آن دارد که هیچ گونه روزنه ی امیدی برای قبول شرایط ایده آل وجود ندارد.
به طور مثال آیا واردات یک میلیارد دلار برنج به کشور با سیاست های اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد؟ اگر واردات این حجم از برنج صحت داشته باشد ظلم در حق تولید داخلی و خیانتی یه سیاست های اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.
از دیدگاه رسانه ها کارنامه 4 ساله اقتصاد مقاومتی بیش از ان که رضایت بخش باشد هشدار آمیز است و متاسفانه اگر این روند ادامه پیدا کند اقتصاد کشور، بخش تولید، اشتغال و حمایت از تولید کنندگان دچار مشکلات فراوانی خواهد شد و ضربه های مهلکی را به کشور وارد می کند.


۱۳۹۶/۱۲/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...