نسخه چاپی

چگونه در سفر‌های نوروزی بیمار و مسموم نشویم؟

یك مسئول وزارت بهداشت توصیه‌هایی به مسافران نوروزی كرد: اولین توصیه در این خصوص رعایت بهداشت فردی است و اولویت رعایت بهداشت فردی شستشوی مرتب دست هاست، برخی خانواده ها در سفر با خود مواد غذایی حمل می كنند لذا مواد غذایی پخته شده اشتباه ترین گزینه در این خصوص است.

به گزارش نما، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: بیشترین تخلفاتی که در سال‌های گذشته دیده شد، در زمینه بهداشت فردی و نحوه نگهداری مواد غذایی بود. بر همین اساس امسال در دستورالعمل‌مان تاکید کردیم که بازرسان به این موضوعات بویژه در بحث بهداشت و ایمنی مواد غذایی، توجه ویژه داشته باشند.

سید رضا غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان کرد: طرح نوروزی وزارت بهداشت در زمینه نظارت بر بهداشت اماکن عمومی و رستوران‌ها هرساله صورت می گیرد، البته در طی سال نیز به طور مستمر در ساعات اداری و غیر اداری همکاران در سرتاسر کشور به این نظارت ها مشغول هستند اما در ایام خاص مانند نوروز، محرم، ماه رمضان و... تشدید فعالیت در این خصوص صورت می گیرد.

وی ادامه داد: با نزدیک شدن به ایام نوروز، این نظارت ها در قالب مدیریت مهندسی بهداشت عمومی در سلامت نوروزی انجام می شود. به طور معمول، بازرسی ها در ساعات اداری صورت می گیرد اما در این ایام در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل را نیز همکاران مشغول به کار هستند. این طرح از 15 اسفند ماه آغاز شده و تا 15 فروردین ادامه دارد.

غلامی 1240 تیم بازرسی و نظارتی را در ساعات غیر اداری و تعطیل مشغول فعالیت اعلام کرد و گفت: نظارت در برخی از شهرستان ها و مراکز استان های زیارتی مانند مشهد و قم به علاوه مراکز تفریحی و گردشگری مانند استان های ساحلی جنوبی و شمالی کشور بیشتر و شدیدتر است.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز محیط و کار خاطرنشان کرد: اولویت کار وزارت بهداشت نظارت بر رستوران های سطح شهر، هتل ها، پایانه های مسافربری، سرویس های عمومی، اماکن و مراکز عمومی بخصوص رستوران های بین راهی، تفرجگاه ها و مجتمع های بین راهی است. این مراکز در صدر اولویت برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد که تحت کنترل و بازرسی قرار می گیرند.

به گفته وی، بیشترین تخلفاتی که در سال‌های گذشته دیده می‌شد، در زمینه بهداشت فردی و نحوه نگهداری مواد غذایی بود. بر همین اساس امسال در دستورالعمل‌مان تاکید کردیم که بازرسان به این موضوعات بویژه در بحث بهداشت و ایمنی مواد غذایی، توجه ویژه داشته باشند.

غلامی اظهار داشت: بهداشت موادغذایی، نگهداری و عرضه مواد غذایی، محل و شرایط نگهداری، شرایط فراوری غذا بخصوص نگهداری غذاهای پخته، بهداشت یخچال ها و سردخانه ها تحت کنترل و بازرسی قرار می گیرد.

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز محیط و کار وزارت بهداشت نظارت بر گوشت های مصرفی در رستوران های بین راهی را وظیفه سازمان دامپزشکی اعلام کرد و گفت: البته همکاران ما در خصوص فراورده های گوشتی نظارت دارند اما سازمان دامپزشکی باید نظارت های دقیقی تری را در این رابطه انجام دهد که اتفاقا وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی طی همکاری دوجانبه فعالیت های ویژه ای را در سراسر کشور انجام می دهند. خوشبختانه در چند سال اخیر طی برنامه ریزی های صورت گرفته با سازمان های مختلف، آمارهای تخلف به شدت رو به کاهش است و درصدد آن هستیم این آمار را به صفر برسانیم.

وی تاکید کرد: سامانه پاسخگویی 190 برای رسیدگی به شکایات مردمی است لذا اگر کسی متوجه تخلفی در این موارد شد حتما اطلاع رسانی کند.

به گفته غلامی، نظارت و بازرسی از مراکز و اماکن عمومی هیچ زمانی به اطلاع قبلی مدیر آن مرکز نمی رسد.

این مسئول وزارت بهداشت در ادامه توصیه‌هایی به مسافران نوروزی کرد: اولین توصیه در این خصوص رعایت بهداشت فردی است و اولویت رعایت بهداشت فردی شستشوی مرتب دست هاست، برخی خانواده ها در سفر با خود مواد غذایی حمل می کنند لذا مواد غذایی پخته شده اشتباه ترین گزینه در این خصوص است. همچنین افرادی که برای صرف غذا به رستوران ها مراجعه می کنند بهداشت مکان و محیط را نادیده نگیرند و علاوه بر آن حتما غذای گرم مصرف کنند و اگر در رستورانی غذای سرد سرو شد از خوردن آن نیز اجتناب کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این برنامه علاوه بر بازرسی‌های بهداشت محیطی که بصورت تخصصی توسط اکیپ‌های بازرسی انجام می‌شود، بازرسی‌های مشترک نیز با سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان دامپزشکی، اداره اماکن نیروی انتظامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مراجع قضایی و ستاد نوروزی استان‌ها و شهرستان‌ها نیز انجام خواهد شد.

۱۳۹۶/۱۲/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...