نسخه چاپی

ظریف: مذاكره مجدد بر سر برجام به اعتبار آمریكا صدمه می زند

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد مذاكره مجدد بر سر توافق هسته‌ای، مانند بازكردن كردن «جعبه پاندورا» خواهد بود كه به اعتبار آمریكا آسیب خواهد زد.

به گزارش نما، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای، مانند بازکردن کردن «جعبه پاندورا» خواهد بود که به اعتبار آمریکا آسیب خواهد زد.

ظریف طی مصاحبه با شبکه رادیویی «اِن. پی. آر» ابراز امیدواری کرد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان بتوانند در دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، او را متقاعد کنند که احترام گذاشتن به مفاد برجام برای جامعه جهانی بهتر است.

وی توضیح داد: «به گمانم ایالات متحده نمی‌خواهد این پیام را به جهانیان بدهد که اگر با آمریکا مذاکره کردید، بعد از رسیدن به توافق به شما خواهند گفت که بخش‌هایی توافق را دوست نداریم و می‌خواهیم دوباره مذاکره کنیم».

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد اگر واشنگتن بخواهد بر مذاکره مجدد حول توافق هسته‌ای اصرار کند، آنگاه دیگر کسی به آنها امتیاز نخواهد داد.

ظریف با بیان اینکه آمریکا به تعهداتش در برجام متعهد نیست، گفت: «ترامپ نیز در حال بازداشتن کمپانی‌های اروپایی از تعامل با ایران و تهدید آنها به عواقب همکاری با ایران است».

وی در پاسخ به سوالی درباره حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه، گفت: «ما از همه می‌خواهیم که استفاده از سلاح‌های شیمیایی را کنار گذاشته و به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند. در زمان جنگ عراق با ایران، ما هرگز حملات شیمیایی رژیم صدام را با سلاح‌های شیمیایی تلافی نکردیم».

وزیر امور خارجه ایران در ادامه خواستار پایان جنگ تحمیلی عربستان علیه یمن شد: «ایران آماده است تا برای رسیدن به راهکار سیاسی هم در یمن و هم در سوریه کمک کند».

۱۳۹۷/۲/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: