نسخه چاپی

ژنرال فرانكو گور به گور می شود!

دولت جدید اسپانیا خواهان انتقال جسد ژنرال فرانسیسكو فرانكو، دیكتاتور دهه ۴۰ تا ۷۰ میلادی این كشور از مقبره‌اش است.

به گزارش نما، کابینه جدید دولت اسپانیا که از حزب سوسیالیست تشکیل شده است، انتظار دارد پارلمان این کشور برای این امر دولت را یاری دهد.

این حزب قصد دارد پیش‌نویس قانونی را که به نام حافظه تاریخی شناخته می‌شود، اصلاح کند تا بتواند قربانیان هر دو طرف جنگ داخلی اسپانیا را به رسمیت بشناسد.

این قانون در صورت تصویب همچنین به دولت اجازه می‌دهد که بقایای جسد ژنرال فرانکو را از بنای یادبود «دره سقوط» خارج کند تا مکانی مقدس برای فاشیست‌ها نباشد. در بخش دیگری از این پیش‌نویس اصلاحی همچنین آمده نهادها و انجمن‌هایی که برای یادبود فرانکو برنامه برگزار می‌کنند و او را ارج می‌نهند، منحل شوند.

دره سقوط یک بنای یادبود و جاذبه توریستی است که یاد تمام قربانیان دو طرف جنگ داخلی در سال‌های ۱۹۳۶و ۱۹۳۹ را گرامی‌ می‌دارد. قبر ژنرال فرانکو هم در همین بنای یادبود قرار دارد.

ژنرال فرانکو دیکتاتوری بود که بعد از پایان جنگ‌های داخلی اسپانیا در این کشور در سال ۱۹۳۹ به قدرت رسید و تا زمان مرگش یعنی سال ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت کرد.

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا اوایل ماه جاری پس از رأی اعتماد از سوی پارلمان به عنوان جانشین ماریانو راخوی به قدرت رسید. اما این حزب تنها ۸۴ کرسی در پارلمان ۳۵۰ نماینده‌ای اسپانیا سهم دارد و به تنهایی نمی‌تواند تصمیم به انتقال باقی‌مانده جنازه ژنرال فرانکو بگیرد.

گفتنی است قانون حافظه تاریخی را خوزه لوئیس ساپاته‌رو، نخست‌وزیر اسبق اسپانیا تصویب کرده بود.

دره سقوط یکی از مهم‌ترین مکان‌های یادبود قربانیان جنگ‌های داخلی این کشور است که ۳۴ هزار نفر از قربانیان هر دو طرف جنگ‌های داخلی این کشور آنجا خفته‌اند. این بنای یادبود در ۵۰ کیلومتری شمال مادرید قرار دارد.

۱۳۹۷/۳/۲۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: