نسخه چاپی

انگشت اتهام عفو بین‌الملل به سوی ائتلاف آمریكایی

سازمان عفو بین‌الملل حملات ائتلاف آمریكایی به رقه سوریه را عامل تلفات گسترده غیرنظامیان در این شهر معرفی كرد.

به گزارش نما، سازمان عفو بین الملل روز جمعه اعلام کرد طی تفحص بخش هایی از شهر رقه در سوریه، بیش از 2 هزار 500 غیرنظامی از زیر آوار خارج شده اند که بیشتر آنها در نتیجه حمله بی هدف ائتلاف نظامی به سرکردگی آمریکا به مواضع گروه تروریستی داعش، جان خود را از دست داده اند.

«آنیا نیستات»، مدیر ارشد سازمان عفو بین المللی در یک کنفرانس خبری که روز جمعه در بیروت، پایتخت لبنان برگزار شد، گفت: بیش از 30 هزار خانه در رقه به طور کامل نابود و 25 هزار خانه به صورت جزئی تخریب شده اند. همچنین در جریان حمله ائتلاف آمریکایی به بخش هایی از رقه که ادعا شده با هدف نابودی مواضع داعش صورت گرفته است، ده ها هزار شهروند سوری شهر را ترک کردند. این در حالی است که طی عملیات تفحص در این شهر، تاکنون جسد بیش از 2 هزار 500 غیرنظامی از زیر آوار خارج شده اند و احتمال افزایش این آمار وجود دارد.

این مقام افزود: تیم تفحص در گزارش اولیه خود اعلام کردند اکثریت قریب به اتفاق اجساد خارج شده، غیرنظامیان هستند که در نتیجه حمله هوایی ائتلاف آمریکایی جان باختند.

نیستات در ادامه با اشاره به باقی ماندن حدود 3 هزار جسد در زیر آوار گفت: هیچ کسی نمی داند چه اتفاقی قرار است برای حدود 3 هزار جسدی که زیر خاک باقی مانده اند، بیافتد.

این مقام اعلام کرد حدود 80 درصد از شهر رقه تخریب شده که بیشتر آن در نتیجه حملات هوایی ائتلاف آمریکایی رخ داده است. این در حالی است که بودجه اختصاص یافته برای بازسازی این شهر رو به پایان است.

«کومی نایدو»، دبیرکل جدید سازمان عفو بین الملل یک سال پس از پایان جنگ در رقه ضمن بازدید از این شهر، ویرانی های سازه های شهری و انسانی را وحشتناک توصیف کرد و گفت: «آنچه را که در رقه دیدم مرا عمیقا شوکه کرد».

وی گفت: حملات ائتلاف آمریکایی نه تنها صدها غیرنظامی را به کام مرگ کشانده بلکه ده ها هزار تن دیگر را نیز آواره کرده است. بسیاری از آوارگان سوری که به رقه بازگشته اند، آن را برای زندگی مناسب نمی بینند و بسیاری نیز شرایط سختی را در اردوگاه ها سپری می کنند.

در طول نبرد‌ در رقه، جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی تحت فرمان آمریکا این شهر را هدف حدودا 3 هزار بمب قرار دادند.


۱۳۹۷/۷/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: