نسخه چاپی

فقیرترین رئیس جمهور جهان را بشناسید

در حالی كه بسیاری از رهبران كشورهای جهان از فاش كردن حقوق ماهیانه خود ، خودداری می كنند، خوزه موخیكا رئیس جمهور سابق اروگوئه نه فقط مبلغ دستمزد خود را فاش كرد، بلكه اعلام كرد ماهیانه ۹۰ درصد از دستمزد خود را به موسسه های خیریه اهدا می كند.

به گزارش نمابه نقل از شبکه خبر، به همین علت وی لقب فقیرترین و در عین حال بخشنده ترین رئیس جمهور جهان را گرفت. خوزه موخیکا که اکنون ۷۶ سال دارد، با لوسیا توپولانسکی، همسر خود که عضو سابق مجلس سنای این کشور بود، از سال ۲۰۱۰ در یک روستا زندگی می کند.لوسیا نیز مانند همسرش خوزه موخیکا ۹۰ درصد حقوق ماهیانه خود را از طریق موسسه های خیریه به محرومان و نیازمندان اهدا می کند.

خوزه در مصاحبه با روزنامه "ال موندو" اعلام کرد: حقوق ماهیانه او، ۱۲ هزار و پانصد دلار است که ۱۱ هزار و دویست و پنجاه دولار آن را اهدا می کند و فقط با هزار و دویست و پنجاه دلار زندگی خود را می گذراند.

به نوشته روزنامه "ال موندو"، گران ترین دارای خوزه، خودروی فولکس واگن مدل بیتل است که قیمت آن در بازار آن کشور، فقط ۱۹۴۵ دلار است.

رئیس جمهور سابق اروگوئه می گوید: «مبلغی که برای من باقی مانده، برای یک زندگی مناسب و شرافتمندانه کافی است؛ به ویژه اینکه شمار زیادی از مردم کشورم، با دستمزدی کمتراز این زندگی می کنند.»گزارش ها حاکی است خوزه بدهی بانکی ندارد و از زندگی خود لذت می برد.او پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش گفته بود، آرزو می کند کشورش در صلح و آرامش به سر ببرد. وی گفته بود با پایان دوره ریاست جمهوری اش به روستا خواهد رفت و با همسرش در آنجا زندگی آرامی خواهد گذراند.خوزه می گوید: «بهترین الگو برای یک رهبر نمونه این است که خود در امر خیر مشارکت کند تا دیگران با دیدن او، به آسان بودن کار خیر پی ببرند.»

«سازمان شفافیت بین المللی» وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود درباره فساد اداری در آمریکای لاتین نوشته بود، کشور اروگوئه در دوران خوزه، به پائین ترین سطح فساد اداری و مالی در تاریخ خود رسیده بود.

۱۳۹۱/۸/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...