نسخه چاپی

تحركات در عراق برای محاكمه آمریكا در دادگاه‌های بین‌المللی

كمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق از تحرك بغداد برای محاكمه دولت آمریكا در دادگاه‌های بین‌المللی به اتهام ارتكاب جنایات كشتار جمعی در عراق خبر داد.


به گزارش نما، «احمد الکنانی» عضو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق، امروز (سه‌شنبه - ۱۴ ژانویه)، از تحرک عراق در عرصه بین‌المللی برای بازخواست آمریکا «برای جنایاتش در عراق که در رده جنایات کشتار جمعی است»، خبر داد.

اخبار بین الملل - وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون، مرتکب وحشیانه‌ترین جنایات در عراق شده که جنگ عراق، ماجراهای زندان ابوغریب، میدان النسور و ورود داعش از جمله این جنایات است و آخرین تجاوز آنها نیز هدف قرار دادن رهبران الحشد الشعبی است که همگی در مجموعه جنایات کشتار جمعی می‌گنجد.

این نماینده عراقی گفت: کلیه جنایاتی که آمریکا در حق ملت عراق مرتکب شده است، مستند است و تحرکاتی آغاز شده است تا آمریکا برای این جنایاتی که در حق عراقی‌ها انجام داده، در دادگاه‌های بین‌المللی بازخواست شود.

«سلام الشمری» نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق نیز، دوشنبه (دیروز - ۱۳ ژانویه) گفت: آمریکا مسئول تمامی خرابی‌ها در عراق است و باید به این کشور غرامت دهد که بالغ بر بیست تریلیون دلار است.

وی افزود: «رئیس جمهور آمریکا همواره می‌گوید عراق باید غرامت بدهد، اما درباره این قضیه خود را به فراموشی زده که این تخریب و ویرانی سنگینی که بر سر عراق آمد، دولت‌های پیاپی آمریکا مقصر آن بودند».

رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به مصوبه پارلمان عراق درباره عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از خاک این کشور گفت: در صورتی که عراق، نظامیان آمریکایی را وادار به خروج از این کشور کند، باید هزینه سرمایه‌گذاری‌هایی که ایالات متحده در این کشور کرده است، بپردازد یا اینکه به واشنگتن اجازه دهد همچنان در عراق بماند.
ثبت: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: