نسخه چاپی

صلح افغانستان در انحصار یك فرد نیست

رئیس اجرایی دولت افغانستان در واكنش به اقدامات اخیر رئیس جمهور این كشور اظهار داشت كه روند صلح در انحصار یك فرد نیست و خواست همه مردم افغانستان است.


به گزارش نما، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در نشست شورای وزیران اظهار داشت که صلح در انحصار یک فرد نیست، بلکه خواست تمام مردم این کشور است.

اخبار بین الملل- این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی اقدامی تمام فعالیت‌های مربوط به صلح را از وظایف وزارت دولت در امور صلح تعیین کرده است.

عبدالله با انتقاد از این تصمیم گفت که به هیچ وجه یک وزارت نمی‌تواند کار مربوط به صلح را در افغانستان انجام دهد.
وی از تصمیم اخیر ریاست جمهوری افغانستان درباره این که فعالیت‌های صلح در محور وزارت دولت در امور صلح انجام شود، به عنوان «اظهارات ناسنجیده» یاد کرد و روند صلح را متعلق به مردم افغانستان دانست.

رئیس اجرایی دولت افغانستان تاکید کرد که باید هیئت مذاکره‌کننده از همه مردم نمایندگی کند.

تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح تشدید شده است. مذاکرات مقدماتی آمریکا و گروه طالبان در قطر نیز ادامه دارد.

چندی قبل طالبان اعلام کرده بود که با آمریکا درباره «امضای توافق‌نامه صلح و مراسم‌ آن» رایزنی کرده است و این ‌گفت‌وگوها ادامه دارد.

از سوی دیگر، هفته‌ گذشته وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که طالبان با طرح کاهش خشونت موافقت کرده است. همچنین نمایندگان آمریکا، ناتو، یوناما و اتحادیه اروپا در نشستی در شهر دبی بر کاهش خشونت‌ها تأکید کردند.

حکومت افغانستان اما با طرح کاهش خشونت‌ مخالفت کرده و بار دیگر تأکید کرده است که صلح پایدار بدون تأمین «آتش‌بس» ممکن نیست.

با این حال، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان و برخی از کارشناسان معتقدند که تاکید بیش از حد به برقراری «آتش‌بس»، مانع صلح و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خواهد شد.

۱۳۹۸/۱۰/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: