نسخه چاپی

آیا با شروع لیگ برتر جان كسی به خطر نمی‌افتد؟

مدیرعامل باشگاه نساجی گفت: تابع قانون هستیم اما به همان نسبت هم نگران، چون شنیدیم بازی‌ها قرار است از خردادماه پیگیری شود و باید پرسید كه آیا جان كسی به خطر نمی‌افتد؟

به گزارش نما، علی امیری در گفت و گوی زیر در مورد شرایط این روزهای نساجی صحبت های زیر را مطرح کرده است:

می‌خواستیم نظر شما را درخصوص فصل ششم سریال پایتخت بپرسیم؟

اخبار ورزشی- هر سریال یا فیلمی که در این روزهای سخت کرونایی و قرنطینه شدن کمی لبخند روی لب مردم بیاورد جای تشکر و قدردانی دارد و فکر می‌کنم سریال زیبای پایتخت و عوامل آن توانستند به این مهم برسند.

در این فصل یکی از سوژه‌های اصلی، تیم نساجی مازندران بود. آیا شما از نحوه پرداختن به نساجی و آوردن اسم این تیم راضی بودید؟

راستش را بخواهید از همان ابتدا که عوامل این سریال بحث نساجی را مطرح و از ما کمک خواستند، خدمت آقای سیروس مقدم کارگردان و تهیه‌کننده آن گفتیم که خط قرمز ما و هواداران، تیم نساجی است. یادآور شدیم مردم مازندران با نساجی زندگی می‌کنند و تنها نماینده شمال کشور در لیگ برتر است.

بنابراین انتظارات خود را بر لزوم حفظ شأن و منزلت تیم پرطرفدار نساجی مازندران یادآور شدیم که دوستان هم اطمینان خاطر دادند چنین تفکری دارند و خدا را شکر هم که همین‌طور شد.

مهم هواداران ما هستند که اغلب از این مجموعه سرگرم‌کننده و مفرح راضی بودند. در روزهایی که لیگ برتر به‌خاطر شیوع کرونا تعطیل شده، این سریال دوباره همه فوتبال‌دوستان و به‌ویژه مازندرانی‌ها را به حال و هوای فوتبال برد.

به‌نظر شما نقطه ضعف این سریال کجا بود؟

در روزگاری که سریال طنز قوی و مردم‌پسند کمتر ساخته می‌شود، سریال پایتخت غنیمت است. طبیعی‌ست هر سریالی نقاط ضعف و قوتی هم داشته باشد ولی همین که لحظاتی لبخند را بر لب همه ما آورد، کافی است.

این برای نخستین‌بار بود که سریالی با محوریت یک تیم لیگ برتری فوتبالی حداقل در چند قسمت آن ساخته شده و روی آنتن رفته است. باشگاه نساجی مازندران چه کمکی برای ساخت این سریال انجام داد؟

راستش را بخواهید خود آقای رضا حدادیان مالک باشگاه نساجی مازندران و شرکت هواپیمایی وارش از بینندگان پروپاقرص این سریال است و همان‌طور که گفتم از اول فقط حفظ کرامت و شأن تیم نساجی مدنظر بود. ما با هماهنگی‌های انجام‌شده کمک کردیم عوامل فیلم‌برداری، کارگردان و بازیگران این سریال قبل از شروع بازی با پرسپولیس در کنار و حتی داخل اتوبوس تیم بیایند. همچنین آقای بهرام افشاری بازیگر نقش بهتاش فریبا هم لباس رسمی نساجی را پوشید و کنار بچه‌ها بود و دقایق کوتاهی هم وارد رختکن شد.

البته دروازه‌بان نساجی در بازی رفت با پرسپولیس در استادیوم آزادی، علیرضا حقیقی بود که با جلوه‌های ویژه در این سریال بهتاش گلر تیم شما شد؟

بله، آقای افشاری بازیگر نقش بهتاش فریبا کنار تیم بود و با اجازه سازمان لیگ و مسئولان برگزاری مسابقه با پرسپولیس فقط با گلرهای ما و هاروت مربی دروازه‌بانان نساجی گرم کرد اما با جلوه‌های ویژه جوری نمایش داده شد که هنرپیشه پایتخت درون دروازه ما بوده است.

از نگاه شما بهترین بازیگر فصل ششم سریال پایتخت چه کسی بود؟

واقعاً خیلی انتخاب سختی است که بخواهیم اسم ببریم ولی آقای بهرام افشاری، محسن تنابنده و همین نوجوان ۱۳ ساله ابوالفضل رجبی که مازندرانی است و نقش پسر بهبود (مهران احمدی) را بازی کرد خیلی خوب در قالب نقش خود فرو رفتند.

حالا که اسم بهرام افشاری به میان آمد، آیا حاضرید به‌عنوان گلر نساجی با او قرارداد ببندید؟

(به شوخی) اگر آقای محمود فکری سرمربی تیم ما تشخیص بدهد حتماً با بهتاش قرارداد می‌بندیم اما از شوخی گذشته ما چهار گلر خوب داریم. از علیرضا حقیقی که یک دروازه‌بان باتجربه و جام‌جهانی‌دیده است بگیرید تا محمدامین رضایی، نیما میرزازاد و حسین خطیر که جوانانی مستعد و آینده‌دار هستند.

چنانچه عوامل سریال پایتخت برای فصل هفتم هم از شما و باشگاه نساجی کمک بخواهند حاضر به همکاری هستید؟

ما تابع هواداران نساجی مازندران هستیم. وقتی هواداران از این سریال خوش‌ساخت استقبال کرده‌اند و شأن و منزلت تیم بزرگ نساجی هم حفظ شده، پس ما هم حرفی نداشته و آماده هرگونه همکاری هستیم.

بسیارخوب، از سریال پایتخت که بگذریم مدیرعاملی بودید که نساجی مازندران پس از ۲۴ سال با مدیریت شما به لیگ برتر صعود کرد اما خیلی کم مصاحبه کردید. بعد از آن صعود تاریخی هم خیلی در رسانه‌ها آفتابی نشدید. چرا؟

اتفاقاً من دوستان رسانه‌ای خیلی خوبی دارم و احترام خاصی هم برای این زحمتکشان قائلم اما اخلاقم این‌طوری است. ازقضا خیلی هم دوستان رسانه‌ای لطف داشتند و برای انجام مصاحبه دعوت می‌کردند ولی احساس می‌کردم یک مدیرعامل یا هر مدیری بیشتر از حرف زدن یا مصاحبه کردن باید اهل عمل باشد. درعین حال زمانی باید حرف بزنم که حرفی برای گفتن داشته باشم. آن روزها شاید سکوت من بیشتر به نساجی کمک می‌کرد.

خاطره‌ای از آن صعود تاریخی دارید؟

خاطره که فراوان است. به‌نظرم آن فصلی که نساجی با توان فوتبالی خود صعود کرد یک جنگ تمام‌عیار بود و سخت‌ترین فصل تاریخ لیگ دسته اول که در نهایت با صعود خاطره‌انگیز همراه شد. به اعتقاد من اتحاد، همدلی و وحدتی که در ۹ هفته آخر بین همه هواداران، پیشکسوتان، مالک و مدیریت، کادرفنی، بازیکنان نساجی، خبرنگاران قائمشهری و مازندرانی و همه و همه به‌وجود آمد و منتج به صعود شد، فراموش‌نشدنی است.

پس از برعهده گرفتن امور نساجی در فصل جاری با مشکلاتی مواجه شدید که یکی از آن چالش‌ها استعفای محمدرضا مهاجری به‌دلیل بیماری بود. شما با چند گزینه مذاکره کردید و در نهایت محمود فکری را انتخاب کردید. شرح مختصری از آن روزها می‌دهید؟

همان طورکه به‌درستی اشاره کردید ما قصد تغییر سرمربی نداشتیم اما وضعیت بیماری محمدرضا مهاجری به‌گونه‌ای بود که استعفاء داد و متأسفانه نتوانست با ما ادامه همکاری داشته باشد. سلامتی او هم برای ما در اولویت بود. برهمین اساس با چند گزینه مذاکراتی داشتیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که محمود فکری با توجه به دانش بالای فنی، بومی بودن و شناخت خوب از نساجی بهترین گزینه است و خدا را شکر همین طور هم شد.

از قضا محمود فکری در اولین بازی خودش هم موفق نشان داد و نساجی ۳ گل به ماشین‌سازی در تبریز زد؟

محمود فکری اولاً دانش فنی خوبی داشته و با علم روز فوتبال آشناست. او یک مربی مازندرانی است، در این تیم بازی و مربی‌گری کرده و شناخت خیلی خوبی از نساجی دارد و از انگیزه فراوانی برخوردار است. حرف امروز من را به‌خاطر بسپارید که می‌گویم محمود فکری در آینده حرف‌های بسیاری در مربیگری فوتبال این مملکت خواهد زد چون این انگیزه و فعل خواستن را در او دیده‌ام.

نساجی مازندران تیمی است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. به‌طورکلی وضعیت تیم نساجی و تیمداری بخش خصوصی در فوتبال ایران را چگونه می‌بینید؟

این یک بحث کلی است. درحال حاضر به لطف آقای حدادیان و با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا توانستیم پرداختی مناسبی به کادرفنی، بازیکنان و اعضای تیم داشته باشیم و به موازات آن بدهی‌های انباشته گذشته را به مرور تسویه کنیم. ما بارها و بارها شعار خصوصی‌سازی را شنیدیم اما اگر تصمیم به خصوصی‌سازی در فوتبال داریم حداقل باید بستر لازم را فراهم کنیم. بستری که خیلی فراهم نیست.

بیشتر توضیح می‌دهید؟ یا بهتر است این‌طور بپرسیم که شما چه پیشنهادی برای دلگرم کردن بخش خصوصی و مشخصاً رضا حدادیان مالک نساجی به مسئولان استان مازندران و دست‌اندرکاران فدراسیون فوتبال دارید؟

من باید از مسئولان استانی به‌ویژه آقای حسین‌زادگان استاندار زحمتکش مازندران، مدیرکل محترم ورزش و جوانان مازندران، فرماندار قائمشهر یا سایر دوستان در اداره ورزش و هیئت فوتبال استان و قائمشهر داشته باشم اما باید پرسید که آیا ما در فوتبال به‌دنبال خصوصی‌سازی هستیم یا جذب سرمایه‌گذار؟ اگر می‌خواهیم فوتبال ایران رو به رشد حرکت کند باید شرایط اقتصادی مناسبی در این رشته فراهم شود تا سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری شوند. همه می‌دانیم اقتصاد فوتبال ایران هیچ توجیهی برای سرمایه‌گذاری ندارد و افراد دلسوزی همچون آقای حدادیان هم به‌خاطر عرق به استان خود و علاقه از جیب شخصی هزینه می‌کنند. راه نجات فوتبال ایران خصوصی‌سازی است به شرط آن که بستر لازم برای درآمدزایی هم فراهم باشد که متأسفانه نیست!

با علیرضا حقیقی که صحبت می‌کردیم از شما به‌عنوان مرد آرامش‌بخش یاد می‌کرد. چه چیزی شما را عصبانی می‌کند؟

علیرضا که لطف دارد اما اصولاً آدمی هستم که خیلی زود از کوره درنمی‌روم. یک مدیر به‌نظر من اول باید خودش آرامش داشته باشد و این آرامش را به تیم تزریق کند.

با توجه به اینکه در سال صعود نساجی هم کنار شما بودیم، می‌دانیم این آرامش شما چقدر به صعود نساجی کمک کرد. موضوعی که شاید کمتر بدان پرداخته شده باشد. خودتان توضیحی می‌دهید؟

بله، مدیریت در فوتبال برخلاف تصور خیلی‌ها چندان هم ساده و آسان نیست. کوچکترین اشتباه شما ممکن است به بهای گزافی تمام شود. هر مصاحبه و حرف شما به‌ویژه در شرایط حساس و تیم‌های پرطرفدار می‌تواند حاشیه یا چالش جدیدی به‌وجود بیاورد. تیم ما هم در آن مقطع شرایط حساسی داشت.

اگر اشتباه نکنم ۶ تیم شانس صعود داشتند و من به لطف تجربه‌ای که از دوران معاونت در باشگاه استقلال داشتم سعی کردم به همراه جواد نکونام فقط به تیم آرامش بدهیم. تصمیم گرفته بودیم احساسی و عجولانه هر حرفی بر زبان نیاوریم و خودمان و نساجی را وارد حاشیه نکنیم. درعین حال شبانه‌روز درگیر نساجی بودیم و با یک کار تیمی و دسته‌جمعی و کاملاً فوتبالی با قدرت به لیگ برتر صعود کردیم.

نظرشما در خصوص تعطیلی لیگ برتر جهت جلوگیری از شیوع و گسترش بیشتر ویروس کرونا چیست؟ موافق تعطیلی دائمی لیگ نوزدهم هستید یا نه؟

بحران کرونا فقط شامل کشورمان نمی‌شود و همه دنیا را درگیر خود کرده است. برای من و باشگاه نساجی مازندران هم سلامتی هواداران، مربیان، بازیکنان و اعضای تیم در اولویت است و زمانی که ستاد مقابله با کرونا در ورزش و مسئولان سازمان لیگ دستور دادند تمرینات تعطیل شود ما هم تمکین کردیم. ما تابع قانون هستیم و هر تصمیمی فدراسیون و سازمان لیگ بگیرد تابع خواهیم بود اما فراموش نکنید جان و سلامتی اهالی فوتبال از هر چیزی مهم‌تر است. تابع قانون هستیم اما به همان نسبت هم نگران، چون شنیدیم بازی‌ها قرار است از خردادماه پیگیری شود و باید پرسید که آیا جان هیچ فوتبالیست، مربی یا حتی داوران و مسئولان برگزاری مسابقات به خطر نمی‌افتد؟ اگر خدای ناکرده این وسط کسی جانش را از دست بدهد چه کسی جوابگو خواهد بود؟ به هر حال باز هم تاکید می‌کنم ما تصمیم‌گیرنده نیستیم ولی امیدوارم هرچه زودتر زنجیره این ویروس مهلک قطع شده و همه مردم جهان بتوانند دوباره نفسی با آسودگی بکشند و زندگی‌ها به روال عادی برگردد. این موضوع از هر چیزی مهمتر است.

۱۳۹۹/۱/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...