نسخه چاپی

سعد‌الله زارعی: روابط ایران با متحدانش ناگسستی است

عکس خبري -سعد‌الله زارعي: روابط ايران با متحدانش ناگسستي است

سعدالله زارعی گفت: از آن جا كه ما شاهد جریان‌های باثبات پایدار در لبنان هستیم، این جریان‌ها صلاحیت‌های خود را نشان خواهند داد و با مدیریت منسجم تحولات فعلی، دچار بحران نخواهند شد.

به گزارش نما، «سعدالله زارعی» در میزگرد کارشناسی و تخصصی که به مناسب «سالروز مقاومت اسلامی» در تهران برگزار شد به تحولات اخیر لبنان بعد از استعفای «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور اشاره کرد و گفت: غربی‌ها در حال حاضر با خلأ قدرت در لبنان روبرو شده‌اند و سیستم سیاسی قدیم با حضور سعدحریری و جعجع مشروعیت خود را از دست داده و آنها متهم اول فساد در لبنان هستند. از سوی دیگر جریان فعلی معترض در لبنان از آن جا که وابسته به همان جریان مخالف از جمله جعجع هستند، جایگاهی ندارد و فرانسه روی این جریان نیز نمی‌تواند حساب باز کند.

به گفته مدیر موسسه مطالعاتی اندیشه سازان نور، دیاب با استعفای خود، فرصتی را ایجاد کرد، چون از یک طرف با اعلام استعفا از تیررس معترضان خیابانی خود را خارج کرد، اما همزمان دولت به صورت دولت موقت قدرت را در اختیار دارد و می‌تواند اوضاع را مدیریت کند.

به گفته کارشناس مسائل منطقه، در حال حاضر حزب الله لبنان سه سناریوی پیش رو دارد:

نخست انتخابات زودهنگام : در حالی که قدرت در لبنان تقسیم شده است، انتخابات چاره کار به نظر نمی‌رسد، اما حزب الله با انتخابات و قدرت مردم مشکلی ندارد.

گسترش قدرت ارتش: حزب الله بر گسترش قدرت ارتش تاکید دارد و حزب الله تلاش دارد تا روی صلاحیت ارتش تاکید کند و ارتش می‌تواند پرونده انفجار را مدیریت کند.

موضوع فساد: در این موضوع نیز از آن جا که انفجار بزرگ بیروت به دلیل فساد بود، حزب الله بر مبارزه با فساد تاکید دارد.

به گفته زارعی، در عین حال می‌توان انتظار خشونت بیشتر در اعتراضات آتی در لبنان را داشت و ممکن است که عملیات‌های ترور نیز جریان داشته باشد که عمده این عملیات‌ها در مناطق خاصی از بیروت خواهد بود که این جریان ترور به ضرر اعتراضات خواهد بود و جمعیت معترضان را تقلیل خواهد داد و ممکن است مسیر آتی در لبنان فرسایشی شود، اگرچه انتخابات پارلمانی می‌تواند فضایی جدید را در لبنان ایجاد کند.

کارشناس مسائل منطقه همچنین در پایان افزود: در شرایط فعلی می‌توان انتظار داشت مقاومت لبنان متحمل هزینه‌هایی شود، چون کسانی به دروغ پردازی تبلیغاتی علیه حزب الله لبنان خواهند داشت، اما از آن جا که ما شاهد جریانهای باثبات پایدار در لبنان هستیم، این جریان‌ها صلاحیت‌های خود را نشان خواهند داد و با مدیریت منسجم تحولات فعلی، دچار بحران نخواهند شد و اطمینان خاطر سید حسن نصرالله از این که حزب الله دچار آسیب نخواهد شد، برپایه همین موقعیت مقاومت است. باید توجه داشت که با یک رویداد و حادثه همه چیز از میان نمی‌رود و نسبت به برخی حوادث نباید خیلی زود نگران شد. مقاومت در عین حال خواستار آرامش در لبنان است و به دنبال پرهیز از سیاسی کاری در تحقیقات انفجار بیروت است و در مقابل مخالفان و غربگرایان متمایل به هرج و مرج و تداوم اعتراضات حتی به صورت خشونت آمیز هستند.
منبع: تسنیم
ثبت: ۱۳۹۹/۵/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...