نسخه چاپی

رهبر انقلاب:

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری لازم الاجراست/ امروز پرستاران در چشم مردم از همیشه عزیزترند

عکس خبري -قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري لازم الاجراست/ امروز پرستاران در چشم مردم از هميشه عزيزترند

رهبر معظّم انقلاب فرمودند:‌ امروز پرستاران در چشم مردم از همه عزیزتر و از همیشه عزیزتر و شرافتمندتر هستند؛ این لطف خداست كه امیدواریم همواره به همین شكل باشد و افزایش پیدا كند.

به گزارش نما، پخش زنده سخنرانی رهبر معظّم انقلاب در سالروز میلاد حضرت زینب کبری(س) از لحظاتی قبل آغاز شد.

این سخنرانی به‌صورت زنده از شبکه‌های یک و خبر سیما و رادیو ایران در حال پخش است.

محورهای سخنان حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است:

* این روز را به پرستاران عزیز و به گروه پرستاری تبریک عرض می‌کنم. امیدواریم خدای متعال توفیقات خودش را شامل همه شما بکند و نیک‌روزی و خوش عاقبتی و سعادت دنیا و آخرت را نصیب شما پرستاران عزیز بکند.

* لازم می‌دانم به خانواده‌های گرامی و عزیزی که در این حوادث کرونا، عزیزان خودشان را که پرستار بودند از دست دادند تسلیت عرض کنم و برای آن درگذشتگان فداکار و مجاهد از خداوند متعال طلب علوّ درجات بکنم.

* امروز پرستاران در چشم مردم از همه عزیزتر و از همیشه عزیزتر و شرافتمندتر هستند؛ این لطف خداست که امیدواریم همواره به همین شکل باشد و افزایش پیدا کند.

* پرستار فرشته رحمت بیمار است. این یک تعبیر واقعی است و به هیچ وقت مبالغه‌آمیز نیست. هم با جسم بیمار سر و کار دارد هم با روح بیمار.

* در اسلام، شفقت و همدلی و مهربانی،‌ یکی از دستورات عمده است؛ این که در قرآن کریم می‌فرماید «رحماءبینهم» یعنی با یکدیگر رحیم هستند،‌ فقط مربوط به بیماران نیست، مربوط به همه است. همه باید نسبت به هم با شفقت و مهربانی باشند. این کاری است که پرستار انجام می‌دهد.

* پرستاران برای این کار خودشان را آماده می‌کنند و خسته هم می‌شوند. در عین حال تحمل می‌کنند و آن جایی که باید لبخندی به بیمار بزنند لبخند می‌زنند.

* واقعاً تلاش برای کاهش آلام یک انسان جزء زیباترین مناظر زندگی انسان‌هاست.

* می‌خواهم عرض کنم این زیبایی در این سال کرونایی بیشتر خودش را نشان داد. پرستاران ما در بیمارستان‌ها از خودشان مناظری را نشان دادند که حقیقتاً این‌ها مایه اعجاب انسان می‌شود.

* خود پرستاری کار دشوار و پر اضطرابی است. حالا اگر بر این دشواری و اضطراب این هم اضافه شد که خطر واگیری و ابتلا وجود دارد؛ ‌این خیلی کار را دشوارتر می‌کند. پرستاران ما این کار دشوارتر را انجام دادند.

* با اینکه جان خودشان در خطر بود و احتمال می‌دادند که خودشان مبتلا بشوند. و انصافاً کار بزرگی را در این مدت به ثبت رساند مجموعه پرستاری ما.

* این مجاهدت پرستاران را عزیز کرد. تا قبل از این،‌ مردم خیلی توجهی به اهمیت کار پرستاران نداشتند. در این قضیه کرونا مردم فهمیدند که پرستاری چه کار بزرگی است. بنابراین به چشم مردم،‌ این‌ها عزیز و شرافتمندتر از همیشه شدند.

* لکن این کافی نیست؛ ‌بله شما به چشم مردم خیلی عزیز هستید، ‌لکن مسئولان هم تکالیفی دارند که باید انجام دهند. باید به فکر باشند.

* من البته در این زمینه بحث تخصصی نمی‌توانم بکنم و این کار بایستی در مراکز تخصصی انجام شود. شاید یکی از کارهای لازم‌الاجرا عبارت باشد از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که مدت‌ها قبل تصویب شده و آنطور که برای من گفته می‌شود این قانون به سود پرستارهاست و برای آن‌ها مفید است. این باید اجرا شود. البته کارهای دیگری هم وجود دارد،‌ازجمله کارهای خوب استخدام پرستاران است.

* شاید سه چهار سال پیش این را به مسئولان گفتم که باید حدود سی هزار پرستار را استخدام کنید. مشکلاتی داشتند که نشد،‌ اخیرا کارهایی می‌شود که باید با جدیت دنبال کرد. این شوخی نیست. قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری لازم الاجراست.

* وضع پرستاران باید طوری باشد که با خیال راحت به شغل‌شان بپردازند. خانواده‌هایشان هم باید خیال‌شان راحت باشد که جوان‌شان یا زن و مردشان که مشغول خدمت است توفیقاتی خواهد داشت.

ادامه دارد ...
منبع: khamenei.ir

۱۳۹۹/۹/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...