نسخه چاپی

فؤاد ایزدی در گفتگو با نما:

علت تعلل بایدن برای بازگشت به برجام لغو نكردن تحریم ها بود/ مذاكره فرسایشی به نفع امریكاست

عکس خبري -علت تعلل بايدن براي بازگشت به برجام لغو نکردن تحريم ها بود/ مذاکره فرسايشي به نفع امريکاست

تحلیلگر مسائل آمریكا گفت: بایدن مانند توافق پاریس می‌توانست بعد از به قدرت رسیدن به برجام بازگردد علت بازنگشتن به برجام نیز این است كه واقعا نمی‌خواهند به تعهدات خود عمل كنند و مذاكره فرسایشی به نفع آن‌هاست تا به نفع ما.


دکتر فؤاد ایزدی تحلیلگر مسائل آمریکا در گفتگو با پایگاه خبری نما درباره مذاکرات وین و امکان بازگشت آمریکا به برجام و میز مذاکره گفت: در طول سال‌های گذشته جمهوری اسلامی ایران بارها ثابت کرده است که هیچ ترس، نگرانی و واهمه‌ای از مذاکره با هیچ کشوری به خصوص آمریکا ندارد، اما مذاکره‌ای که در آن منافع جمهوری اسلامی ایران تأمین شود.
وی تأکید کرد: ما به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم. کشور با مشکلات بسیار زیادی مواجه است. نباید انرژی خود را صرف مذاکرات بیهوده و بی‌نتیجه‌ای بکنیم که فقط اهداف غربی‌ها و آمریکا را تأمین می‌کند. ما باید با مذاکره وضعیت کشور را بهتر کنیم. اگر مذاکره‌ای وضعیت کشور بدتر کرد آن مذاکره فایده‌ای ندارد.
ایزدی با طرح این مهم که تعهدات برجام با وجود پایبندی ما به آن، از سوی طرف مقابل اجرا نشد، خاطر نشان کرد: در برجام قرار بود وضعیت فروش نفت، مناسبات پولی و بانکی، بیمه، کشتیرانی و غیره بهتر شود. آیا در عمل این مشکلات رفع شد و یا اینکه ما با چالش‌هایی به‌مراتب جدی‌تر از گذشته مواجه شدیم؟ اکنون شاهد هستیم که تحریم‌ها بیشتر شدند، قدرت دلار در ایران افزایش پیدا کرد و مشکلات بسیار جدی اقتصادی و معیشتی برای مردم به دنبال داشت. پس مذاکره همیشه لزوماً خوب نیست.
وی گفت: ایران نسبت به 4 سال قبل موضع بهتری دارد، طرف مقابل اذعان می‌کنند که فشار حداکثری شکست‌خورده و چاره‌ای برای طراحی عملیات جدید ندارد، وابستگی بودجه کشور نسبت به قبل کمتر شده، وضعیت منطقه‌ای سیاست خارجی نسبت به چند سال گذشته بهبودیافته و با پیروزی‌های جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر به ثبات خوبی دست‌یافته‌ایم، کشور در این مدت روش‌های دور زدن تحریم‌ها را امتحان کرده بنابراین ما در موضع قدرتیم.
این تحلیلگر مسائل آمریکا در پایان تأکید کرد: بایدن مانند توافق پاریس می‌توانست بعد از به قدرت رسیدن به برجام بازگردد علت بازنگشتن به برجام نیز این است که واقعا نمی‌خواهند به تعهدات خود عمل کنند و مذاکره فرسایشی به نفع آن‌هاست تا به نفع ما.

۱۴۰۰/۲/۶


نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: