نسخه چاپی

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نما:

یارانه 50 میلیاردی دولت به كالاهای اساسی باعث ارزانی نشد

عکس خبري -يارانه 50 ميلياردي دولت به کالاهاي اساسي باعث ارزاني نشد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: شاید در ۳ سال گذشته نزدیك به ۵۰ میلیارد دلار از منابع ارزی كشور در این بخش- تامین كالای اساسی- توزیع شد تا گوشت، مرغ و پروتئین و دارو گران نشود ولی همگی این اقلام گران به دست مردم رسید.

مجتبی یوسفی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی "نما" با اشاره به حذف لایحه دو فوریتی تامین مطمئن کالای اساسی از سوی مجلس اظهار داشت: دولت در این لایحه قصد داشت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند اما در نهایت مجلس به آن رای نداد.

وی با اشاره به دلایل مجلس پیرو حذف این لایحه بیان داشت: در حال حاضر وضع معیشتی مردم به سختی می گذرد این در حالیست که مردم از منافع ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومان در سال های گذشته بی‌بهره مانده‌اند.

این نماینده مجلس با اشاره به منابع هشت میلیارد دلاری برای تامین کالاهای اساسی در بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد: این منابع برای حمایت از کالای اساسی، دارو تولید کنندگان و همچنین کنترل قیمت ها برای اقشار جامعه در توزیع گوشت، مرغ و پروتئین مدنظر قرار گرفت که متاسفانه به درستی مدیریت نشد و شاید در ۳ سال گذشته نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در این بخش توزیع شد تا گوشت، مرغ ، پروتئین و دارو گران نشود ، ولی همگی این اقلام گران به دست مردم رسید.

عضو هئیت ریسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این موارد یعنی مسیرحرکت خطا بوده است و ما در نحوه توزیع کالای اساسی و ارائه یارانه آن اشکالات اساسی داریم.

یوسفی تصریح کرد: ما نباید اقتصاد را به صورت نقطه ای ببینیم و از تاثیرات گسترده یک تصمیم بر جامعه و معیشت مردم غافل باشیم.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم با یک تصمیم لحظه‌ای ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنیم، بیان داشت: شاید بخواهیم پیرو این تصمیم، یارانه جبرانی به مردم بدهیم اما باید بدانیم که این تصمیم قطعاً در اقتصاد و افزایش رشد تورم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت منع قانونی و بن‌بستی برای استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت تأمین کالاهای اساسی ندارد گفت:با این حال دولت باید مدیریت کند که کالاهای اساسی و دارو در جامعه گران تحویل مردم نشود.

یوسفی تاکید کرد :در حال حاضر تعداد افراد محدودی نهاده دامی و تعدادی محدودی گندم وارد کشور می‌کنند که البته بر روی فعالیت همین افراد هم حرف و حدیث هایی وجود دارد و گفته می‌شود که این افراد، افراد با نفوذی بودند و از افراد منتسب به برخی از جریانات سیاسی دولت قبل هستند. سوال اینجاست که مگر این افراد چند نفر بودند؟ شاید بتوان گفت این افراد مثلاً ۱۰۰ و یا ۱۵۰ نفر بودند لذا مسئله این است که ما یک مکانیسم نظارتی در این بحث نداشتیم که اگر گندم و یا نهاده دامی وارد می‌شود این مسئله در یک فرایند شفاف به دست مصرف‌کننده برسد.

وی تاکید کرد: صحبت بنده این است که ما وقتی نتوانستیم ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر وارد کننده را به درستی کنترل کنیم حالا چطور می توانیم بگوییم که باید ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و در توزیع کالاهای اساسی آن هم برای چندین میلیون نفر دقت لازم صورت خواهد گرفت.

۱۴۰۰/۸/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...