نسخه چاپی

پنهان كردن افزایش نرخ بیكاری در سه سال اخیر

عکس خبري -پنهان کردن افزايش نرخ بيکاري در سه سال اخير

رئیس كمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس با بیان اینكه در سال‌های اخیر این طور القا شده است كه نرخ بیكاری رو به كاهش بوده، گفت: واقعیت این است كه بیكاری رو به افزایش بوده است.


به گزارش نما، سید شمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان قرائت گزارش نظارتی این کمیسیون درباره میزان تحقق بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور در زمینه محرومیت‌زدایی و اشتغال، با اشاره به رشد اقتصادی منفی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ و کاهش سرمایه‌گذاری اظهار داشت: در شرایط فعلی با تناقض‌های آماری مواجه هستیم که باعث می‌شود اطلاعات غلط به مردم داده شود.

وی در توضیح این نکته افزود: نرخ بیکاری در بهار سال ۹۸ حدود ۱۰.۹ درصد و در بهار ۹۹ حدود ۹.۸ درصد و در بهار ۱۴۰۰ حدود ۸.۸ درصد بوده است؛ این آمارها دروغ نیست اما وقتی کنکاش می‌کنیم متوجه می‌شویم که در تمام این سال‌ها نرخ مشارکت اقتصادی کاهش یافته است.

رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر نرخ مشارکت ۴۴ درصدی در سال ۹۸ حفظ می‌شد، وضعیت بیکاری امسال به مراتب بهتر بود؛ نرخ بیکاری در حال افزایش بوده است، مبادا با جادوی آمار القای کارآمدی به اقتصادی کنیم.

حسینی با تاکید بر اینکه اگر این واقعیت‌ها را در گزارش‌ها پنهان شود، سبب بی‌اعتمادی مردم می‌شود، تصریح کرد: نرخ بیکاری را با افزایش رشد اقتصادی می‌توان کاهش داد؛ برای افزایش نرخ رشد اقتصاد نیز باید نقدینگی به سمت سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مولد هدایت شود.

وی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی رشد نقدینگی در مرداد ماه ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه، اساسا برای این بوده است که با استفاده از منابع تعریف‌شده به سمت رشد اشتغال‌زا برویم و مکانیزم اصلی این تبصره نیز به سمت شفافیت و مؤثر بودن باید برود.

وی خاطرنشان کرد: در هنگام بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ متوجه شدیم که ارقام موضوع تبصره ۱۸ هر سال کاهش یافته است؛ در سال ۹۸، ۳ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و در سال ۹۹ نیز ۶۴۲ میلیارد تومان و این یعنی به نام اشتغال و به کام عدم شفافیت.

رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت فعلی اجرای این تبصره گفت: قبول داریم که با تغییر دولت اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده است، اما این باید ادامه یابد و در ۴ ماه باقیمانده از سال به اندازه ۸ ماه کار کنیم. اگر به نشست و برخاست‌های صرف اکتفا کنیم، نه خدا و نه مردم از ما راضی نخواهند بود.
منبع: فارس

۱۴۰۰/۹/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...