نسخه چاپی

چرا عمران خان بركنار شد؟

رد پای آمریكا در تحولات پاكستان

عکس خبري -رد پاي آمريکا در تحولات پاکستان

بسیاری از تحلیگران معتقدند كه اتفاقات صورت گرفته در پاكستان به موضوعات هسته ای مربوط است و امریكا نمی خواهد كه پاكستان به عنوان تنها كشور اسلامی دارای بمب هسته‌ای داشته باشد

مدنی- همه چیز از اسفندماه شروع شد، در زمانی غرب به پاکستان فشار اورد تا حمله ی روسیه به اکراین را محکوم کند در این زمان بود که نخست‌وزیر پاکستان، خطاب به غرب گفت: " شما در مورد ما چه فکری می‌کنید؟ آیا ما برده شما هستیم و هر چه که شما بگویید ما انجام می‌دهیم؟" از آن موقع بود که یک موج گسترده علیه نخست وزیر پاکستان به راه افتاد تا جایی که بحث استیضاح او در پارلمان مطرح شد اما رئیس مجلس ملی پاکستان طرح عدم اعتماد به نخست‌وزیر (عمران خان) را رد کرد و اعلام کرد این طرح از سوی یک قدرت خارجی حمایت می‌شود، همچنین رئیس‌جمهور پاکستان با انحلال پارلمان پاکستان در پی درخواست عمران خان، موافقت کرد تا انتخاباتی زودهنگام در این کشور برگزار شود. اما به ناگهان ورق برگشت و در شرایطی که همه چیز مطابق میل عمران خان پیش می‌رفت، به یکباره خبر برکناری عمران خان اعلام شد و گفته شد ، عمران خان تا زمان انتصاب نخست‌وزیر موقت در این سمت باقی می ماند این در حالی است که بنا بر گفته ی رسانه‌های محلی تاکنون هیچ نخست‌وزیر موقتی منصوب نشده است.
دولت پاکستان بدون هیچ گونه توضیح اضافه ای در بیانیه خود نوشت: "در نتیجه انحلال مجلس پاکستان از سوی رئیس‌جمهور بر اساس بند ۱ ماده ۵۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی پاکستان در وزارت امور پارلمانی مورخ ۳ آوریل ۲۰۲۲، آقای عمران احمد خان نیازی، به‌عنوان نخست‌وزیر پاکستان به کار خود پایان داد"
این اتفاق در زمانی رخ داد که عمران خان با فرمانده ارتش پاکستان دچار اختلاف و تنش شده بود. در واقع ژنرال قمر جاوید باجوا، برخلاف عمران خان خواستار توقف فوری جنگ در اکراین شده بود و اینگونه بود که ارتش به مداخله در امور سیاسی این کشور متهم شد، در کشوری همچون پاکستان ارتش ، پیکره اصلی قدرت را تشکیل می دهد و همه نهاد‌های سیاسی و اقتصادی و قضایی را اداره و مدیریت می‌کنند، البته ارتش پاکستان قویا ادعای مداخله خود در امور سیاسی را رد کرده است
عمران خان چندی پیش طی سخنانی گفته بود که امریکا به کمک ارتش این کشور در امور داخلی پاکستان مداخله می کند و تلاش برای تغییر رژیم در پاکستان با حمایت امریکا صورت می گیرد او همچنین تاکید کرده بود که آمریکا در حال توطئه برای ساقط کردن او از قدرت است، او در واکنش به تلاش‌ها برای ساقط کردن دولت خود در توییتر نوشته بود: «در کربلا، در مواجهه با دشمنی که تعدادشان بسیار بیشتر بود، امام حسین (ع) و اهل‌بیت و پیروانش جان خود را فدا کردند تا تفاوت حق و باطل را به مردم نشان دهند. امروز ما برای حقیقت و میهن‌پرستی علیه باطل و خیانت مبارزه می‌کنیم». عمران خان همچنین اعلام کرده بود که دولت آمریکا درصدد از بین بردن دولتش به دلیل عدم موافقت او مبنی بر ایجاد پایگاه نظامی آمریکایی در خاک پاکستان، است.
این در حالی است که مقامات آمریکایی صحبت های عمران خان مبنی بر توطئه برای برکناری اش را رد و اعلام کردند که تحولات پاکستان را دنبال می‌کنند، اما اگر به عملکرد آمریکا در طول تاریخ نگاهی بیندازیم خواهیم دید که سخنان عمران خان به واقعیت نزدیک تر است برای اثبات این موضوع تنها کافی است تا به رابطه آمریکا و ارتش پاکستان در سال‌های اخیر توجه کنیم.
اختلاف نظر میان «عمران خان» و ارتش پاکستان در اواخر سال گذشته باعث شد تا ارتش دست از حمایت از نخست وزیر بکشد.این اختلاف نظر بیش از هر موردی در زمینه تلاش نخست وزیر پاکستان برای دوری از آمریکا خود را نشان داد، نمونه ی بارز این اختلاف را می توان در موضع گیری فرمانده ارتش پاکستان یک روز پیش از برگزاری جلسه رای اعتماد به «عمران خان» مشاهده کرد وی در یک سخنرانی، از تمایل خود برای تعمیق روابط با چین و آمریکا سخن گفت.
بسیاری از تحلیگران معتقدند که اتفاقات صورت گرفته در پاکستان به موضوعات هسته ای مربوط است و امریکا نمی خواهد که پاکستان به عنوان تنها کشور اسلامی دارای بمب هسته‌ای، ثبات سیاسی و داخلی داشته باشد

به گفته ی تحلیل گران گزینه مورد نظر امریکایی‌ها برای جانشینی عمران‌خان، شهباز شریف، برادر نواز شریف، نخست‌وزیر اسبق پاکستان است.


۱۴۰۱/۱/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...