نسخه چاپی

دستور ویژه رئیس جمهور در چزابه

رئیس جمهور لحظاتی پیش وارد تنگه چزابه واقع در بستان شد و به یادمان شهدای گمنام مدفون در این منطقه ادای احترام كرد.

به گزارش نما به نقل از فارس، رئیس جمهور لحظاتی پیش وارد تنگه چزابه واقع در بستان شد و به یادمان شهدای گمنام مدفون در این منطقه ادای احترام کرد.

محمود احمدی‌نژاد در حاشیه بازدید از مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس و اردوهای راهیان نور جنوب در پاسخ به درخواست‌های مردمی، دستور بهسازی سریع جاده سوسنگرد به بستان را صادر کرد.

چزابه منطقه‌ای در 17 کیلومتری شمال‌غربی شهر بستان به عرض متغیر دو کیلومتر است؛ تنگه چزابه بین تپه‌های رملی و هورالهویزه و بر سر مسیر مرزی فکه – بستان قرار دارد و در کنار مرز ایران و عراق واقع شده است.

چزابه به علت قرارگیری در بین هور و تپه‌های رملی یک گلوگاه محسوب شده و به دلیل قرار داشتن در مسیر دستیابی به شهرهای بستان و سوسنگرد از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل این منطقه یکی از پنج معبر اصلی هجوم ارتش عراق به خوزستان بود. در هجوم 31 شهریور 59 به چزابه، با وجود مقاومت مدافعان اندک آن، ارتش عراق نتوانست موقعیت خود را تا دوم مهرماه 59 در چزابه تثبیت کند.

دشمن سرانجام در روز سوم مهر 59 با عبور از چزابه به طرف تپه‌های الله‌اکبر و بستان پیش‌روی کرد؛ از آن زمان تنگ چزابه در اختیار دشمن بود تا اینکه در 8 آذرماه 60 در جریان عملیات طریق‌القدس آزاد شد.

۱۳۹۲/۱/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...