نسخه چاپی

روزی 8 هزار تومان هزینه پارك در خیابان/ قانونی یا غیر قانونی

به گزارش نما به نقل از جماران، در سال 88 تعداد پارکبان‌ها در کلان‌شهرها به خصوص پایتخت بیشتر به چشم می‌خوردند. در آن روزها افراد عادت به پرداخت مبلغ پول برای پارک کردن در خیابان نداشتند و البته این کار منجر به بروز مشکلاتی هم شد. تا اوایل سال 90 کسی زیر بار پرداخت این مبلغ‌ها نمی‌رفت . البته به گفته برخی از شهروندان این کار شهرداری به دلیل محدود کردن رانندگان است تا بدون دلیل خودرو خود را بیرون نیاورند و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. این جمله منطقی به نظر می‌رسد. هیچی نباشد مردم خودشان در این هوا تنفس می‌کنند و آلودگی اول در چشم خودشان می‌رود. اما اگر نگاهی به اتوبوس‌ها وتندروهای بی‌آر‌تی و مترو بیندازیم مشاهده‌ می‌کنیم که این وسیله‌ها در ساعات اولیه صبح و بعد از پایان ساعات کار اداری بسیار شلوغ است و برخی از مردم می‌گویند که هر بار که با مترو یا اوتوبوس به سرکار رفته‌اند به دلیل شلوغ بودن بیش از حد به موقع به محل کار نرسیده‌اند. این موضوع دلیل مهمی است که برخی از افراد با خودروی شخصی خود به سفرهای شهری بپردازند.

پارکبان‌ها نماینده پلیس‌ها شدند

در تاریخ 8 تیر ماه سردار حسین رحیمی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد: پارکبان‌ها با اصلاح قانون جدید رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، بصورت قانونی معرفی شدند. شهروندان مکلف هستند برای پارک خودرو خود در مکان های مشخص شده با پارکبانها همکاری کنند و در صورتی که اقدام به این مهم نکنند، از سوی پلیس جریمه خواهند شد. پلیس حتی دارای این اختیار قانونی است که در مواردی که خودروها از اوامر پارکبان ها تبعیت نکنند، آنها را توقیف کند. بعد از معرفی و رسمی شدن پارکبان‌ها برخی از آن‌ها از این تصمیم پلیس سوءاستفاده کردند. به طوری که حتی اگر جای پارک نبود خودرو را در جای دوبله قرار می‌دادند و البته پول دوبله هم دریافت می‌کردند. برای جلوگیری از این کار پارکبان‌ها که به اندازه کافی روی فعالیتشان نظارت صورت نمی‌گیرد پارکبان هوشمند در 10 بهمن سال 90 از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی معرفی شد. رحیمی در این خصوص اعلام کرد که در خیابانهایی که دستگاه پارک حاشیه ای نصب است هیچ پارکبانی حق فعالیت ندارد و پلیس راهور بر پارک خودروها نظارت می کند. براساس قانون در صورتیکه خودرویی به صورت غیر مجاز پارک کرده و اقدام به پرداخت هزینه نکند از سوی پلیس 200 هزار ریال جریمه می شود که البته امنیت این خودروها هم به دلیل پارک در خیابان تضمین نمی‌شود. اما با این وجود همچنان شاهد فعالیت پارکبان‌ها در این خیابان‌ها هستیم.

کار به فضای مجازی کشید

موضوع پارکبان و مخالفت برخی از شهروندان نسبت به پرداخت آن باعث شده تا در شبکه‌های اجتماعی این موضوع درج شود و طرفداران زیادی آن را دنبال کنند. به طوری که در یکی از شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای با نام " ما خواستار برچیده شدن پارکبان‌ها از سطح کشور هستیم" راه‌اندازی شده تاکنون نزدیک به 100 نفر به این صفحه موافقت خود را اعلام کرده‌اند. از دنیای مجازی فاصله بگیریم و در دنیای واقعی زندگی کنیم. به سادگی می‌توان متوجه شد که فردی که بین 600 تا 800 هزار تومان در ماه حقوق دریافت می‌کند با احتساب اینکه پنجشنبه‌ها را هم در نظر نگیریم 5 روز در هفته روزی 8 هزار تومان در ساعات اداری برای پارک خودروی خود در خیابان باید بپردازد که این مبلغ در ماه 160 هزار تومان می‌شود. یک میلیون و 920 هزار تومان هم در محاسبه سالانه است. جالب اینجاست که با توجه به این شرایط هنوز بسیاری از شهروندان با مشکلات جای پارک روبه‌رو هستند و همچنان در زیر برف‌پاک‌کن‌هایشان قبض جریمه جا خوش می‌کند. برخی از افراد هم نزدیک به 2 ساعت زودتر به سر کار می‌روند. به دلیل اینکه جای پارکی در کوچه‌های اطراف محل کار خود پیدا کنند و در این مدت زمان خود را در خودرو سپری می‌کنند.

۱۳۹۲/۵/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: