نسخه چاپی

افزایش بی‌ سر و صدای قیمت كالاهای اساسی در هیاهوی مذاكرات+جدول

گزارش فارس از افزایش قیمت كالاهای اساسی حكایت دارد و این در حالی است كه مسئولان وزارت صنعت همواره از ثبات قیمت‌ها صحبت می‌كنند و به نظر می‌رسد افزایش قیمت كالاهای اساسی در هیاهوی مذاكرات نیویورك گم شده باشد.

به گزارش نما به نقل از فارس، پیش از حماسه سیاسی بیست و چهارم خرداد‌ماه بسیاری از نامزدها در برنامه تبلیغاتی خود اصلاح معیشت مردم را به عنوان اولین هدف برنامه دولت خود اعلام می‌کردند و این موضوع از آنجا ناشی می‌شد که به عقیده همه نامزدها معیشت مردم در سال‌های دولت نهم و دهم در شرایط مناسبی قرار نداشته است. به هر حال موضوع این گزارش بررسی معیشت مردم در دولت محمود احمدی‌نژاد نیست و در واقع بحث قیمت‌ها پس از آغاز دولت یازدهم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس دولت یازدهم از همان ابتدا از برنامه 100 روزه‌ای صحبت‌ کرد که باید در آن معیشت مردم اصلاح می‌شد چرا که مقام معظم رهبری حتی پیش از آغاز حماسه 24 خرداد‌ماه نیز به دولت دهم این موضوع را گوشزد کرده بودند که باید معیشت مردم جدی گرفته شود.

برنامه‌ای که حسن روحانی از آن به عنوان برنامه 100 روزه نام برد و وزرای او نیز در جلسات رأی اعتماد مجلس مرتبا بر آن تاکید کردند موید این موضوع بود که قرار است برنامه‌های جدی برای اصلاح معیشت مردم صورت گیرد.

سؤال اول این است که معیشت مردم از نظر مسئولان دولتی شامل چه حوزه‌های می‌شود، آیا بهای مسکن، اجاره بها، قیمت انواع میوه و تره‌بار، قیمت کالاهای اساسی، مواد پروتئینی و یا حتی قیمت خودرو و خدمات شهری هم در حوزه اصلاح معیشت مردم در نظر گرفته می‌شود، یا در نگاهی کلان‌تر با حل مشکل نرخ رشد نقدینگی در جامعه به سمت مهار تورم حرکت خواهد شد و یا برنامه‌هایی نظیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی و یا به عبارت هدفمندی حامل‌های انرژی یا اصلاح قیمت‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی در معیشت مردم بگذارند. همه اینها مباحثی بوده و هست و همواره کارشناسان مختلفی در حوزه‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار می‌دهند اما هدف از این گزارش بررسی قیمت انواع کالاهای اساسی که شامل انواع محصولات پروتئینی، لبنی و کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم است، می‌شود.

به گزارش فارس، بنابر آمارهای بانک مرکزی که در جدول زیر به صورت مقایسه‌ای بین هفته منتهی به هفتم تیرماه و هفته منتهی به 12 مهر‌ماه مورد بررسی قرار گرفته است این آمارها با هم مقایسه می‌شود.

1.jpg
به گزارش فارس، با نگاهی به قیمت‌های خرده‌فروشی بانک مرکزی در فاصله 7 تیر‌ماه تا 12 مهر‌ماه شاهد روند صعودی قیمت‌ها در اکثر کالاهای اساسی هستیم و این در حالی است که مسئولان دولت یازدهم مرتباً از ثبات قیمت‌ها صحبت می‌کنند.

با مقایسه قیمت ها در 3 ماه گذشته شاهد افزایش قیمت محصولات لبنی، حبوبات بویژه لوبیا قرمز و لوبیا سفید، تخم مرغ و برنج داخلی هستیم که در این میان تخم مرغ با هزار تومان گرانی در هر شانه و همچنین محصولات لبنی رکود دار گرانی هستند تا آنجا در این مدت هر بسته پنیر 450 گرمی 400تومان افزایش قیمت داشته است و ماست و شیر پاستوریزه در هر لیتر افزایش قیمت در حدود 200 تومان داشته اند. این در حالیست فعالان حوزه لبنی بدنبال مجوز افزایش قیمت محصولات خود هستند.

لذا می توان نتیجه گرفت تخم مرغ در این مدت افزایش قیمت 12.5 درصدی و همچنین پنیر و سایر محصولات لبنی در سکوت خبری افزایش قیمت بیش از 10 درصدی داشته اند.

به گزارش فارس؛ قیمت‌های تهیه شده در جدول بالا براساس آمارهای بانک مرکزی است و به صورت میانگین شهر تهران اعلام می‌شود.لذا ممکن است؛ قیمت‌ها در برخی نقاط تهران بالاتر یا پایین‌تر از این باشد لذا سری به خرده فروشی های سطح شهر هم زدیم تا قیمت انواع کالاهای اساسی و مواد پروتئینی را جویا شویم.

2.jpg
در حالی قیمت متوسط مرغ در سطح شهر تهران از 7000 تومان در هر کیلوگرم فراتر رفته است که مسئولان وزارت صنعت آن را نمی پذیرند و معتقدند قیمت ها باید حدود 6500 باشد.3.jpg

4.jpgبنابر این گزارش؛ علی‌اکبر پورکاوه به فارس می‌گوید کارخانجات لبنیات مجوز افزایش قیمت خود را روی میز سازمان حمایت گذاشته‌اند و به دنبال افزایش قیمت‌ها هستند و یا از طرفی دیگر فعالان صنعت روغن‌نباتی مرتباً از تقاضای افزایش قیمت روغن‌نباتی صحبت می‌کنند و می‌گویند تولید با این وضعیت مرغون به صرفه نیست.

به نظر می‌رسد؛ سازمان حمایت و بازرگانی داخلی وزارت صنعت باید در اقدامی از روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کرده و همانطور که در مصاحبه‌هایشان گفته می‌شود به دنبال ثبات قیمت‌ها باشند.

یکی از روشهای توزیع کالاهای اساسی عرضه از طریق فروشگاه های زنجیره ای است لذا قیمت کالاهای اساسی در یکی از فروشگاه های زنجیره ای نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

5.jpg

۱۳۹۲/۷/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...