پایان مهلت یك هفته‌ای مذاكرات هسته‌ای

آخرین روز از مهلت یك هفته‌ای تمدید شده برای نتیجه‌گیری نهایی مذاكرات هسته‌ای، امروز درحالی به پایان می‌رسد كه هنوز هیچ تصمیمی برای تمدید دیگرباره مذاكرات از سوی طرفین اتخاذ نشده است. ناظران معتقدند هم‌اكنون 90 درصد راه توافق طی شده است و چشم‌انداز 10 درصد باقیمانده نیز در مذاكرات امروز مثبت است.

به گزارش نما به نقل از میزان، شب گذشته، دومین دور از مذاکرات وزرای امورخارجه ایران و 5+ا برای کاستن از اختلافات برگزار شد و 6 کشور مذاکره کننده با ایران نیز، جلسه مشورتی با هم برگزار کردند.

ناظران آگاه معتقدند حضور 11 روزه وزیر خارجه آمریکا در وین و مذاکرات فشرده با وزیر خارجه کشورمان، نشان دهنده عزم طرفین برای حل نهایی اختلافات است؛ اما با این حال، هنوز هم در حاشیه مذاکرات، از وجود برخی اختلافات، بویژه در مواردی همچون pmd (ابعاد احتمالی نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران)، محدودیت دوره زمانی علیه برنامه هسته‌ای کشورمان و تحریم تسلیحاتی ایران از سوی طرف مقابل سخن گفته می‌شود.

در همین حال، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان، امروز از توافق بیشتر در زمینه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان سفر روز گذشته کارشناسان آژانس به کشورمان سخن گفت.

۱۳۹۴/۴/۱۶

اخبار مرتبط