هلاكت دو سركرده داعش در تلعفر

به گزارش نما - ایرنا نوشت: «ابویوسف الروسی» و«ابو یونس الاذری» از سرکردگان گروه تروریستی داعش در حمله نیروهای عراقی به تلعفر به هلاکت رسیدند.

به گزارش منابع عراقی، الاذری فرماندهی نظامی داعش در تلعفر را بر عهده داشت.
گردان توپخانه العباس روز دوشنبه مواضع داعش را در منطقه حسن کوی هدف قرار داد که در جریان آن شماری از تروریست ها از جمله این دو سرکرده داعش به هلاکت رسیدند.

آزادسازی تلعفر که نیروهای مشترک عراق از روز یکشنبه عملیات بزرگ را به این منظور آغاز کردند، یک پیروزی جدید در نبرد (میان دولت عراق و داعش ) و بازپس گیری سرزمین هایی است که از سال 2014 بدست داعش افتاده است.
به همین دلیل تلعفر به نطقه کانونی در بازی پشت پرده بر سر نفوذ منطقه ای ، تبدیل شده است. تلعفر که تاریخ آن به 1000 سال قبل باز می گردد بخشی از امپراطوری آشوری بوده که دربرگیرنده قلعه ای از دوران عثمانی است که برخی از دیوارهای آن در سال 2014 توسط داعش تخریب شد.

جمعیت تلعفر قبل از حمله داعش در ژوئن ( خرداد) 2014 بالغ بر 200 هزار تن بود.
تلعفر که یک شهر اغلب شیعه ‌نشین وساکنان آن ترکمن است از سه سال پیش در کنترل داعش بوده است.
پیش از آغاز عملیات زمینی، جنگنده‌های ارتش عراق در چند روز گذشته بارها مواضع داعش در این شهر را هدف قرار داده بودند و صبح یکشنبه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق رسما آغاز 'عملیات آزادسازی تلعفر' را اعلام کرد.

نیروهای عراقی در ژوئیه ( تیر) گذشته پس از 9 ماه جنگ، توانستند داعش را در موصل شکست دهند.
داعش در ژوئن ( خرداد) 2014 از تلعفر به عنوان مرکز تجمع برای حمله به موصل وبه دست گرفتن کنترل یک سوم خاک عراق استفاده کرد .

۱۳۹۶/۵/۳۱

اخبار مرتبط